Son dakika! YÖK Başkanı üniversiteye geçiş sistemini açıkladı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yeni üniversiteye giriş sistemini son dakika açıkladı. Son dakika haberlere göre, yeni sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı oldu. Yekta Saraç, 2018-2019'da sınavın yeni adı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'dır. İlk oturumda temel yeterlilik esas alınacaktır. Sınavlar Haziran ayında bir hafta sonunda 2 oturumda yapılacak, soru sayısı 80 olacaktır" dedi. Ayrıca, Temel Yeterlilik Testi'nden alınan 200 puanın 2 yıllık geçerliliği olacak. "

YÖK Başkanı Profesör Yekta Saraç milyonlarca insanın merakla beklediği üniversiteye giriş sınavlarında yapılacak köklü değişiklikleri açıkladı.

Saraç, yeni sistemde aksayan tarafları giderecek ve öğrenci üzerindeki stresin azaltılmasını hedefleyen bir sistemin gerekli olduğunu söyledi. Saraç daha önce de değindiği sınav sürecinin dört aya yayılmasının sonlanacağını sınavın bir hafta sonunda bitireleceğini söyledi. Sınavda ayrıca MEB müfredatı esas alınacak.

PUAN TÜRLERİ AZALACAK, TÜRKÇE-MATEMATİĞİN ÖNEMİ ARTACAK

Saraç ayrıca 18 olan puan türü sayısının da düşürüleceğini söyledi. Bu noktadaki en önemli değişiklik ise Türkçe ve Temel Matematik alanları bütün puan türleri için önem arz edecek.

İKİ AYRI OTURUM

Sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak değiştirilecek. Adaylar iki ayrı teste katılacak. İlk oturum Türkçe ve Temel Matematikten oluşacak. Sınav Haziran ayında bir hafta sonu yapılacak. İkinci oturum aynı gün öğleden sonra Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri sınavları yapılacak.

Dil sınavı ise Pazar günü uygulanacak. Yabancı Dil'de soru sayısı 80 olarak belirlenmiş durumda.

Birinci oturum bütün adaylar için zorunlu olacak ve sorular MEB'in ortak müfredatından oluşacak. İlk oturumda 40 Türkçe, 40 Matematik sorusundan oluşacak. İlk oturumdan sonra adaylar için öğlen arası verilecek. Türkçe ve Matematik sorularının ağırlığı eşit olacak. İlk oturuma giren adaylar ön-lisans bölümlerinden tercih yapabilecek. Tercih için adayların en az 150 puan alması gerekiyor.

İlk oturumdan 180'den fazla puan alan adaylar lisans bölümlerinden tercih yapabilecek. Temel Yeterlilik Testi'nden alınan 200 puanın 2 yıllık geçerliliği olacak. Adaylar isterse bir sonraki sene puanlarını kullanabilecekler.

İKİNCİ OTURUM

İkinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya'dan 40, Sosyal Bilimleri 40, Matematik 40 ve Fen Bilimleri 40 sorudan oluşacak. Oturumların süresi daha sonra belirlenecek.

İkinci oturumda Sözel Bölümler için Edebiyat-Coğrafya'nın yüzde 50 Sosyal Bilimlerin yüzde 50 ağırlığı olacak. Sayısal için Matematik yüzde 50, Fen Bilimleri yüzde 50, Eşit ağırlıkta da Matematik ve Türkçe yüzde 50 ağırlıklara sahip olacak.

Lisans yerleştirme puanı hesaplanırken Temel Yeterlilik Testi'nin ağırlığı yüzde 40 ikinci oturumun ağırlığı yüzde 60 olacak.

Okuyucu Yorumları 47 yorum
bende diyordum bu işte bir eksik var,meğer YKS imiş. yaşasın yeni isim
Badem bıyıklarını sevdiğim bunun öss ve öys'den ne farkı var? Ha aynı güne sokmuşsunuz sağolun büyük bir düzeltme olmuş. Vaaaay vay evire çevire mok ettiniz tüm eğitim sistemini hayır bir yere vardığınız da yok dönüp dolanıp aynı yere geliyorsunuz bir halt etmiş gibi.
Bir sınavı kaldırıp başka bir sınav koyamanın anlamı ne diye sorarlar adama? Üniversitelere giriş üniversitelerin yapacağı sınav ve proje isteme yöntemi ile yapılması. Ama tabi torpillerin ülkesinde bu sistem tutar mı bilmiyorum. Gerçi sınav sisteminide gördük senelerdir fetöcüler hakkımızı yiyormuş. Bu zihniyetle bir b*k olmaz bizden...
ne değişti ki? değiştirdiğinizi de siz değiştirmiştiniz hatta öncekini de hatta hatta daha öncekini de... yazık bize yazık
türkiye eğitiminin sonudur bu ünilere boş beleş adamları doldurup 50 yıl sonra çöp nesil hüküm sürecek ülkede
Yeteri kadar üniversite yapılsın, liseyi bitirenler sınavsız olarak üniversiteye alınsın. Başka bir önerim daha var, mevcut üniversitelerde 8'er saatten ders yapıldığını ele alalım. Mevcut üniversitelerde günde 3 ayrı eğitim verilsin, halen 5 milyon 615 bin 293'ü devlet, 447 bin 593'ü ise özel üniversitelerde. 2 milyon 803 bin 64 öğrenci açık öğretimde olmak üzere toplam 8.865.950 öğrenci üniversite eğitimi alıyor. Bu rakamı 3 ile çarpın, 26.587.850 öğrenci mevcut üniversitelerde öğrenim görebiliyor. Öğrenci seçmeye ve öğrenci velilerini soymaya da gerek yok, çocukları boşu boşuna yormaya da.
@kerimozbekler2015 Herkesin universite okuyacak kapasitesi yok..Universite okumayan 100 letce insan car ve heosi us tutmus durumda..
Matematik yapamayanın üniversitiye girme şansı kalmıyor.
40 yıl önceki sistem :)
önemli olan ötedeki sınav EYYYY mevcut yönetim siz geleceğini karartmaya sebep olduğunuz onca sabinin hakkını nasıl ödeyeceksiniz ötede .
Yemek tarifi verir gibi eğitim sisteminin değiştiği bir ortamda bir gelişme beklemeyin.Nasıl olsa 1-2 sene içinde bu sistemde değişir alıştık artık.Ve bu kurumun başındaki çok bilmişler bir halt yediklerini düşünüp sistemlerinin iyi olduklarını millete inandırmaya çalısırlar ama yermi aklı başında insanlarımız.Eğitim bakanlığının başına geçen saçmalıyor buna kim dur diyebilecek orası meçhul.Yeni nesillerimizin allah yardımcısı olsun.Bu şekilde devran yürümez
@luisf7 Seviyeleri yemek tarifi vermek olan kisiler zaten... Ne yaparsan yap isin ehli ol diye yoksa rizkini baska denizlerde ararsin.. Noevec gibu ulkeler niye 2 yilda oturtuyor egitim sistemini..
Neden meral akşenerin haberlerini parlatıp hükümetle ilgili haberleri siyah tonlarda karamsar bir biçimde hazırlayıp halka kötü birseyler oluyor gibi lanse ediyorsunuz? Sonra yok şu kadar gazeteci içerde yok şöle yok böyle. Hakediyorsunuz arkadaş...
Akp ye oy veren vatandaşların hazin sonu yks :D
2 oturum yapacaksan Temel Yeterlilik Testini cumartesi İkinci oturumu da pazar yap. peşinden atlı kovalıyor sanki. Artı 150 puan üstünü aldığını diğer sınava girme hakkı kazandığını ne zaman öğrenecek bu öğrenci.
NE SINAVI LAN ? YIL OLMUŞ 2017 HALA SINAV MUHABBETİ İNSANLARIN EĞİTİM HAKKINI GASP ETMEYE HAKKINIZ YOK BECEREMİYOSANIZ BIRAKIN. GEVUR BEBELERİ YENİLİK PEŞİNDE KOŞARKEN BİZİM BEBELER 2X+Y=? DERDİNDELER BU SİSTEMİ DİZAYN EDENLER HALKA DÜŞMAN KİŞİLERDİ HALA NEDEN BU SİSTEMİN DEVAMINDA ISRAR EDİLİYOR ? KİME ÇALIŞIYORSUNUZ ?
skandal.eşit Ağırlık öğrencileri tarih coğrafya cozmeyecek
@sedative3 coğ var...tarih felsefe vss yok
böylece cehape nin 15 yıllık vesayetine son verilip sınavsız bir sistem getirildi. kahrolsun bütün sınavlar.
Çok iyi bir iş halletmişler gibi konuyu anlatmaları yokmu? Eğitimin içine ettiler
Mahvettiniz güzelim ülkeyi. 14 yılda kaç defa sistem değiştirdiniz. ÖSS de ayrı, ilköğretimde ayrı; amacınız nedir sizlerin? Yap boz tahtasına çevirdiniz.Eğitim sistemiyle kasıtlı olarak bu kadar oynayıp bir sürü diplomalı cahil yetiştiriyorsunuz. Dibe vurdu eğitim sistemi dibe.
sabahki oturumdan 180 alamazsam, öğleden sonraki oturuma boşu boşuna girmiş olacağım yani!
badem bıyıklılar eğitim sisteminin içine ettiler
değișen tek șey ismi.arkadaș on yașındaki çocuĝa 15sene ülke yönetimini versen 15 yılda bukadar hata yapmazdı ve kendini geliștirirdi bu odun kafalar negati büyüyor...
uluslararası ilişkiler ,siyasal,hukuk okuyacak öğrenciler TARİH Dersinden sınava girmeyecek...?
Vatana ihanet görmek isteyenler eğitim sistemi üzerinde oynanan oyunlara baksın.
Milli Eğitim Bakanlığında;bu saçma sapan sınav sistemlerinde emeği geçenlerin cümlesini lanetliyorum. Hatta size bu görevi verenleride nokta.
Bi sürü gereksiz üniversite ve bi sürü boşta gezer iş bilmez üniversite mezunu. Çok yazıkkk
4 yıllık fizik kimya ve biyoloji mufredatına göre fen den 40 soru cok az. fen bitmiş
aynı gün diğer sınavı yapıyorsun yapmasına ama, ilk sınavdan 150 alacağını aynı gün hesaplayabilecekmi bizim yök ? iyice güldürüyorsunuz kendinizi..
öğrenciyi robot sanan zihniyet çek elini çocukların üzerinden
ağzınız kurusun inşallah yap boza çevirdiniz sanki uzayı keşfetmiş gibi konuşuyor zeka fukarası
EEEE NOLDU ŞİMDİ BUMU SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ YUH BE YUH SİZE.....HER GELEN DEĞİŞTİRİYOR AMA ORTADA HİÇÇÇÇÇ BİŞEYYYY YOKKKK...SANIRSINKİ İŞ YAPIYORLAR SADECE LAF SALATASI BUNLARIN YAĞTIĞI DİYECEKSİNKİ AAA ADAMLAR ÇALIŞIYORLAR YİYOR AMA ÇALIŞIYORLAR........
Milli eğitim bakanlığına kim eğitim verecek....
yeni sistemde sayısal alanını tercih eden öğrenciler tarih coğrafya edebiyat gibi derslerden sınav olmayacak ( ne yazıktır ki sınavı olmayan ders derslikten çıkıyor ülkemizde). fizik kimya biyoloji gibi ana fen derslerinden toplamda 40 soru yani her birinden 13 soru gelecek. peki Eyyy büyüklerimiz size sorum şu fizik kimya biyoloji bilmeyen bir kişi tarihini coğrafyasını bilmeyen bir kişi nasil olur da fen fakültelerine gidebilir. giderse ne kadar başarılı olabilir. edebiyat bilmeyen şiir okuyamayan aşkını neyle anlayabilir matematik ile mi? yazık sevgili ülkemin gençlerine çok yazık
Ateş etme maykıl arabada çocuk var kara şimşek bize şaka yapıyor
aynı gün diğer sınavı yapıyorsun yapmasına ama, ilk sınavdan 150 alacağını aynı gün hesaplayabilecekmi bizim yök ? iyice güldürüyorsunuz kendinizi..
Aynı gün iki sınavın olması çok mantıksız.Öğleden sonraki sınavda moral ve motivasyon düşmüş olur,birde yorgunluk cabası.Tekrar düşünülmesi gerekir.
Adam kendi isminin kısaltması sisteme vermiş, hayırlı olsun Yekta saraç yks
bunlar tam bir eğitim-öğretim özürlü.
Bir puan 2 yıl nasıl geçerli olabilir aklım almıyor. Döviz mi bu millet değerlenince bozdurup kullansın. İnşallah ciddi bölümlere hakeden insanlar girer.
1.sınavın sonucu belli olmadan 2.sınav nasıl yapılacak?Temel yeterlilik sonucu belli olmadan aday 2.sınavamı girecek?Bu nasıl bir şey anlayan varsa anlatabilirmi.
eğitim aşure gibi oldu.içerisinde her şey var.
Diğer Haberler