Selahattin Demirtaş, FETÖ’yü suçladı: Çözüm sürecinin altını oydu

Eski HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'örgüt yöneticiliği' suçlamasıyla tutuklu yargılandığı davada savunmasına devam etti. Savunmasında çözüm sürecinden bahseden Demirtaş, 'Onlar da (hükümet) sorumluluk üstlendiler. Ama onlar cemaati beslediler. Cemaat onların altını oydu, çözüm sürecinin altını oydu' dedi.

Selahattin Demirtaş, FETÖ’yü suçladı: Çözüm sürecinin altını oydu

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Sincan Cezaevi Yerleşkesi'nde görülen davada, Selahattin Demirtaş'ın yarıda kalan savunmasına devam edildi. Savunmasında, usulsüz bir şekilde hazırlandığını iddia ettiği iddianamede lehinde tek bir delilin bulunmadığını belirten Demirtaş, "Başka bir ülkeye götürün iddianameyi okusunlar, 'bu kadar vahşi insan olamaz' derler. Ama Selahattin Demirtaş bu değil. Hiç değilse objektif bir şeyler olsaydı, 'en azında yargı bizi anlamış ve bizi yargılıyor' derdik. Sanki Demirtaş ve arkadaşları bu ülke için hiç iyi bir şey yapmamış. Biz ülkenin barışı ve güveni için hükümetten daha çok elimizi taşın altına soktuk. Barış için yüz binlerce yol yaptık. Hükümetin yürüttüğü çözüm süreci için. Bu dönemde hatırlıyorum Sırrı Süreyya Önder ile konuşmuştuk. 'Bu süreç başarı ile sonuçlanırsa madalyayı başkasına takacaklar. Ama başarısız olursa, hesabını bizden soracaklar' demiştik. Bu davanın bir yönü de budur. Sanki herkes üzerine düşeni yapmış; bütün sorumlu HDP ve Demirtaş gibi bu dönemdeki faaliyetlerimiz fezleke ve iddianamelere konulmuş" dedi.

Tutuklanmasına dayanak olan 6-8 Ekim olaylarına ilişkin fezlekedeki suçlamalardan dolayı 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmasının talep edildiğini bildiren Demirtaş, "Tutuklanma gerekçe de bu fezlekedir. Ama bu suça istinaden istenen cezanın infazını bitirdim, ama hala tutukluyum. Kamuoyu zannediyor ki ben 54 kişinin katili olarak tutukluyum. İddianame bu yönüyle de başka bir garabet taşıyor" diye konuştu.

'BU ÜLKEDE BİZLER BARIŞI SAĞLAYABİLİRDİK'

İddianameye çözüm sürecindeki faaliyetlerinin de alındığını ileri süren Demirtaş, "Bu ülkede bizler barışı sağlayabilirdik. Şiddeti, silahı bitirebilirdik. Parlamento olarak, siyasiler olarak bunu sağlayabilirdik. Hükümet de çaba sarf ediyordu, Allah var. Elini taşın altına koymuştu. Doğru çok çaba sarf ettik. Onlar da sorumluluk üstlendiler. Ama onlar cemaati beslediler. Cemaat onların altını oydu, çözüm sürecinin altını oydu. Bunlar ortaya çıktı. Ama bundan hiçbir ders çıkarılmadı ki. Bunların hazırladığı dinleme ve uyduruk delillerle hazırladığı fezlekelerle Selahattin Demirtaş tutuklanıp, yargılanıyor. Elinizde FETÖ'ye ait olmayan hiç bir delil yok" diye konuştu.

(DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 40 yorum
sen içini ferah tut biz halk olarak havuz medyasının faşist yayınlarına rağmen biz herşeyin farkındayız..inşallah tez zamanda siyasete dönersin..
velasıl kelam sizin düşünceleriniz de fetönün düşünceleride vatan hainliginden başka bişey değil her kim ki bu vatanın bayrağına toprağına göz dikerse ölümü fazlasıyla hak etmiştir israil ajanı selahattin demirtaş
Vatan haini olmana rağmen nefes alabildiğine şükret olum. Hala cak cak konuşuyorsun
Fetönün de sırtınızı yasladığınız PYD nin de tasması ABD nin elinde. İt iti ısırmaz. Birbirinizden bir farkınız yok...
dünde ne demişti... imralı canisinden 'bir bakan' bize imzalı mektup getirdi....
ADAM gibi ADAM
Fetöde çakal sende çakalın önde gidenisin vatan hainleri bu devlet sizi besledi allahınızdan bulursunuz
senin gibi bi siyasetci ne geldi nede gelir sen her iki tarafin kurbani oldun su an bi kurt deyilde bi turk olarak siyaset yapsaydin su an sen yonetirdin turkiyeyi ama allah buyuktur herseyi goren odur
yani fetö giiti çözüm süreci ueniden başlasın diyor başla sınki gene şehitler gelsin istiyor adi herif
Yani diyorsun ki 'Gene kandırıldınız.' ' Biz masumuz' diyorsun. Kobani (Ayn-el Arab) olayları sırasında halkı çağırıp sokakları ateşe vermedik, insanların ölümüne sebep olmadık' diyorsun. Başbakanımızdan önce ben açıklayayım. Bu durumda... ''Yakında bir gelişme olabileceğine ihtimal veriyorum.''
çok doğru demiş demirtaş
hdp artık benim için amerikanın bekçi köpekliğini yapan faşist bir partidir.
O kadar adi ve körsünüz ki. Ekmeğini yediğiniz vatana okyanus ötesinde ki hamilerinize yaltakçılık yapıyorsunuz. Onlar gidici T.C. Kalıcı ve haminiz bir millet ki dünyada merhametlisi yok. Halkım dediğiniz insanları ateşe atmaktan çekinmeyecek kadar alçak ve hainsiniz.
bizler herşeyin farkındayız selo başkan bunlar senin ayağına su bile dökemez
burda yorum yapanlara sorsalar kul hakkı ne diye vereceğiniz cvp üç beş kuruş para. ama bunu bilin ki kul hakkı sizin burda yalan dolandan başka bir şey olmıyan yorumlariniz. bir insanı hiç yere hapse atiyorsun mahkemeye çıkaramıyorsun ve iftira atiyorsun işte kul hakki bu ve destek verendir. sn DEMİRTAŞ bu ülke için bir şanstır o siyâset yaptığı zaman silahlar patlamıyordu ve direniyordu.o simdi yok tüm faşist ler bir olmuş KÜRTLERİN üstüne gidiyor. gerçek mahkeme. MAHKEMEYI KÜBRADIR.
Demirtaş bu ülkede görüp görebileceginiz en iyi siyasetçi en aklı başında adam ama ne yazikki ata sözünde söylenildiği gibi doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar hapsede atarlar ipede asarlar
ne çözümü lenn terörist.....sen git atalarının yurdu olan memleketin olan kandilde erbilde zahoda açlığa yoksulluğa çözüm üret gavat oğlu gavatt....
Bu ülkede Türk,kürt yıllardır kardeş gibi yaşıyor,Konuşmalarına bakılırsa sanki ,Türk,kürt çatışması varmış gibi bir ortam yaratmaya çalışıyorsun, Allah senin ve senin gibi düşünenlerin cezasını versin..
onun bunun çocuğu hangi barıştan bahsediyorsun kansız
Pis ve kirli işlere FETÖ-AKP-HDP hep beraberdiniz.Çözüm süreci diye diye doğu insanına hayatı zehir ettiniz.Şehilere kamyon kamyon silahları yığanlara,hendekler kazıp-tuzaklara kuranlara siz mani olmadınız,hükümet operasyon yapılmasını engelledi,fetö ise dediğiniz gibi diyorsun olan DOĞU İNSANINA-MASUM VE MAZLUMA OLDU. HEPİNİZİN CANI CEHENNEME.
oralardan havlamaya devam selhoyan,,,,,,
haçlı kuklası avrupa dönüşü 57 kişiyi katletmeni kim söyledi
şu adamı kim konuşturuyor Allah aşkına konuşturmayın artık ; eline bir saz aldı dıngırtattı güya emekçiymiş abd ve ab sevicisi seni KENDİSİ HİÇ BİR ZAMAN TÜRKİYE SEVDALISI OLMADI bunların partisini kapatın siyaset yasağı getirin artık yeter da
SEN BU SAATTEN SONRA ÇIKMA..SAĞLIĞINA İYİ GELMEZ..DOĞUYA DAĞİ GİTTİĞİNDE DAYAK YERSİN HALKTAN..KAN EMİCİ VAMPİRLER
adalet er geç tecelli edecek. seni oraya konuşmaman için tıkayanlar gün gelecek senden af dileyecekler
ÇÖZÜM SÜRECİNDE SİZ PKK DAN AYRILABİLSEYDİNİZ ... KANDİL ETKİSİNDE KALMASAYDINIZ BELKİ BAŞARILI OLURDU ...
bu ülkede türk kürt ayrımı yok ki neyin barışını sağlayacaksınız.. haa eğer barışı türkiye ile pkk arasında sağlamayı kastediyorsan biz onları şu an hak ettikleri yere cehenneme gönderiyoruz sen cehennem de yanacak bu vatan hainlerinin barışını, kızgın ateşle pkk arasında barış sağlarsın:))
fetonun sayesinde ülkeyi bölecektiniz şimdide konuşma sen sana mektup getiren bakanın adını açıklada ülke bilsin.Tüneller kazarak ülkenin askeriin polisini şehit ederekmi barış geitireceksniz???
nasıl ayrılacaklar kandilin partisi zaten kuran onlar başkomtanlarıda faşist köpek dedikleri ABD hdp milet vekilileri kandil sayesinde hain şöhretleri oldular en çokta selo oldu kim tanırdı bunları.bence imralıya bir cezaevi kurulmalı nakiller başlamalı.
hani pekeke bizi tükürüğüyle boğuyordu, hani sırtınızı ypg ye ypj ye yasladıydınız, ne oldu şimdi? hevalleri iki de bir sokağa döküp milletin malını yağmalattırıyordunuz, ne oldu? çözüm süreci gibi bir fırsatı silahlanmak, hendek kazıp patlayıcı yerleştirmek için kullanınız, güya özerkleşiyordunuz, yaaa selo efendi bu işler konuşmayla olmuyor.
demirtaş dışarıda kalsaydı erdoğan 2019 seçimlerinde açık açık hileye devam edemeyebilirdi.zaten yine her türlü hile ile başkan olmaya çalışacak.saddam gibi.barış diyenlerin hain ilan edildiği ülke olduk.erdoğandan daha fazla bölücü var mı? ondan önce kim alevi , sünni ,kürt , türk diyordu.adam açık açık bölmeye çalışıyor.ama makarnacılar sayesinde başarıyor.ve ülkenin yıkılması ve erdoğanın imha edileceği geleceğini değiştiremez.çünkü ülkenin temeli zulüm üzerine , islam ve müslüman katliamı üzerine kurulu.bu yıkılış HAK tarafından gelecek.
@yeni_ortadogu SEN BU ÜLKEDE BESLENİYORSAN " ülkenin temeli zulüm üzerine , İslam ve Müslüman katliamı üzerine kurulu." DİYE ÇAMUR ATAMAZSIN. HAK SENİN GİBİ DİNSİZLERİ VE İFTİRACILAR KAHRETSİN İNŞALLAH.
Ne barışı?Barış Devletler arasında olur.Sizler manda bile değilsiniz.Tarihte hiçbir zaman sancak, bayrak, devletiniz olmadı.Şimdi ABD nin piyonu olduğunuz gibi,binlerce yıldır hep piyon ve hain oldunuz.
yemedi deilmi feto çıkana kadar ses soluk yoktu yada sen ortalarda fazla dolanmıyordun ama işlerin rast gitmeyince feto suçlu deilmi zaten hepiniz iğrençsınız ALLAH hepinizi ıslah eylesin inşallah..
heye belki dönen heval
ye iç yat yerin süper... senden adam olmaz ki fikir olsun . sırtın rahat mı iyi dayıyormusun ... Şehitlerimizin sesleri seni gece uyutuyormu?
eğer sizler terör örgütleri hakkında net bir tavır ortaya koyarak bu toplum için faydalı şeyler yapsaydınız; bu millet top yükün arkanızda olurdu. tabi bunu yapmak her baba yiğitin karı değildir, cesaret ister. terör örgütleriyle aranıza mesafe koysaydınız; daha büyük hizmetler yapabilirdiniz.
merak etme sen vatan hain sen değilsin bu ülkeye kim ne yaparsa karşiliğini alır hainlık yapanda alır fedekarlık yapanda alır zanetmedinler seni gibi üç beş kişi ni suçsuz yere yatırdıkları yanlarıka kalır bu dünyada kalsa bile öteki dunya var orda asıl hak sorulacak tır
Hükümet devrilsin de bizde rahat at oynatalım diye . yaban domuzlarını bile desteklediniz . sizden bu ülkeyi geçtim . hiç bir şeye fayda gelmez . yerin rahat ye iç yat uyu .
SELO İÇERİDE SEN ÇAL DIŞADRIDA BİZ OYNAYALIM ŞİMDİ NASIL YATMAK GÜZELMİ SERBEST KALSAN AYNI BOKLARI TEKRAR TEKRAR YERMİSİN ACABA
Diğer Haberler