HABER

Akciğer kanserine düşman kür

Kanser ve özellikle akciğer kanseri, dünyada ve ülkemizde en sık görülen ölüm nedenleri arasında kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelmektedir. Her yıl yaklaşık 10 milyon insana kanser tanısı konmakta, 8 milyon insan ise kanserden yaşamını yitirmektedir. 2020 yılında ise bir yıldaki kanser sayısının 15 milyonun üstünde olacağı tahmin edilmektedir.

Akciğer kanserine düşman kür

Kanser, vücutta var olan kanser öncesi hücrelerin büyümesi ve gelişmesi ile oluşan bir hastalıktır. Kanserin oluşumuna neden olan etmenler arasında sağlıksız beslenme, sigara kullanımı, stres, enfeksiyon hastalıkları, alkol ve hijyen şartları gösterilebilir.

Gün geçtikçe görülme sıklığı artan kanser çeşitlerinin oluşma riskini %30-40 oranında düşürme şansının bizim elimizde olduğunu belirten Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel akciğer kanserine karşı nasıl beslenilmesi gerektiğini anlattı.

"İdeal ağırlıkta olmak; sarımsak, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası, soğan tüketimini arttırmak; kurubaklagil, tam tahıllı ürünler gibi lif kaynağı besinler tüketmek; sebze meyve tüketimini arttırmak; kızartma, kavurma gibi yöntemler tercih etmemek ve nitrit, nitrat gibi maddeleri içeren hazır gıdalardan uzak durularak kanser hastalığının görülme riski düşürülebilir.

AKCİĞER KANSERİ HER YIL 4,5 MİLYON İNSANI ÖLDÜRÜYOR

Yapılan araştırmalarda en sık görülen kanser çeşidinin akciğer kanseri olduğu bulunmuştur. Kanser oluşumuna neden olan en büyük etken ise sigara içilmesidir. Sigara içimi her yıl yaklaşık 4,5 milyon insanın ölümüne neden olmaktadır. Bu sayının 2020 yılında 7,5 milyon insanı geçeceği tahmin edilmektedir. Sigara, vücudun savunma sistemini etkiler ve bağışıklık sistemini düşürür. Bu yüzden sigara tüketen bireylerin antioksidan kaynağı olan A,C ve E vitaminlerinden zengin beslenmeleri gerekmektedir." dedi.

AKCİĞER KANSERİNE DÜŞMAN ANTİOKSİDAN KÜR TARİFİ

Kanser riskini düşürmek ve akciğeri temizlemek için antioksidan kaynağı olan Akciğer Kanseri Düşmanı Aktioksidan Kür’ü tüketebilirsiniz.

Malzemeler:

Fındık büyüklüğünde taze zencefil

4-5 dal tere

1 diş sarımsak

1 çay bardağı kaynatılmış keçiboynuzu suyu

Hazırlanışı:

Bütün malzemeler 1 çay bardağı kaynatılmış keçiboynuzu suyuna karıştırılıp blenderdan geçirildikten sonra içilebilir. Kür haftada 1 defa tüketilebilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Diğer Haberler