Tuzlardaki aldatmaca

Ülkemizde dünya ortalamasının 10 katı tuz kullanılmaktadır.

Tuzlardaki aldatmaca

Tuzun zararlı olmasının nedeni %95-97 sinin sodyum içermesidir. Bu yüksek sodyum oranı tüm tuz çeşitlerinde yüksektir. Yüksek sodyum da hipertansiyona neden olur. Her türlü tuzu az tüketmek gerekir.

İyotlu tuz kullanımı özellikle gebeler ve çocuklar için hayati önem taşır. Anne karındaki bebeğin gelişimi için iyot alınması gerekir. Çok özel durumlar dışında "iyotlu tuz" kullanılması bilimsel olarak kanıtlanmış bir bilgidir. Basında yer alan ve kuvvetle yararlı olduğu söylenen "kaya tuzu", "himalaya tuzu" gibi tuzlarda yeterli miktarda iyot yoktur ve yüksek oranda sodyum mevcuttur. Ayrıca Sağlık Bakanlığının yaptığı araştırmalara göre bu tuzların içinde "plütonyum, radon" gibi çok zararlı radyoaktif maddeler bulunmaktadır.

Bu tuzların minerallerden zengin olduğu iddia edilmektedir. Ancak bu mineraller vücuda yararı olamayacak kadar eser miktardadır. Bu tuzların kullanımı ile insanlarda iyot eksikliği gelişme tehdidi vardır. Özel durumlar dışında iyotlu tuz kullanılması ancak bunun da az miktarda olması önerilmektedir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
yanlış bilgi veriyorsunuz ,insanları yanıltıyorsunuz. yanlış iyotlu tuz kullanıp normal doğum yapan kadın kalmadı memlekette. kimse araştırmıyor,neden diye? Amerikadaki nükleer santralden sızan radyasyon, tuz madeninde çıkmış,bunu sonra utanmadan kaya tuzunda plutonyum var diye millete satıyorsunuz. okumuşumuz bu kadar cahil olursa, okumamış ne yapsin! Tuz konusunda doğru bilgilere ulaşmak için Yücel aydemirin yaşamın gizemi su ve tuz kitabını okunmasını şiddetle tavsiye ederim
@dilaver_bide Prof. Dr. Yeşim Erbil'i prof.'luktan aldım ! onun yerine dilaver'i atadım ! :)
Bunu yıllardan beri söylüyoruz, bu konuda ilk kez basında doğru haber gördük, teröristlik sadece dağda elinde silahla olmuyor, halkın sağlığını bozanlarda teröristtir
Çamur atılmayan gıda kaldımı?
Dilaver deve midir acaba?Tuzun vücudumuza hiçbir yararı yoktur.Yücel hocanın fikrine yaşamın gizemi su kadar katılırım.Yaşamda tuz yüksek tansiyondur.
biz yemeklerde tuz kullanmıyoruz ama çocuk matematikte iyi no problem
Tuzsuz ve şekersiz yaşamak bi kere doğamıza aykırı bu kadarda her denilene inanmayın Şunu bilin az yerseniz siz yersiniz, çok yerseniz o sizi yer.. Herşey yeteri kadar tüketilmeli
Hayret bir prof nasil bu kadar dengesiz ve rakamsiz konusuyor. belli ki politik prof. Radon satilan kaya tuzunda gercekten varmi varsa ne kadar. Tuz cikarildiktan sonar Radon ucmuyormu ? Pulutonyum hangi kaya tuzunda ne kadar ? Hayaletle ugrasmak yerine, tuza ilave edilen siyanurun zararindan bahsetse daha dogru olurdu. Sodyum siyanur bazik ortamda kararlidir ancak asdik ortamda ( mide suyunda) cozulur ve ic organlari yavas yavas curutur. Bu proof. un bu konuyu arastirmasi daha iyi olur, boylece ne kadar prof ispatlamis olur.
Diğer Haberler