12 yaşında çocuk gelin oldu, 13 yaşında kayınpederinin tecavüzüne uğradı

Diyarbakır'da 2009 yılında 23 yaşındaki Sedat D. ile evlendirilen 12 yaşındaki L.Ç., eşinin cezaevine girmesi üzerine, evine yerleştiği kayınpederi 46 yaşındaki İbdahim D.'nin tecavüzüne uğradı. Yapılan yargılamada esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, küçük çocuğa evlenmesi için baskı yapan damadın kardeşi S.D., annesi Semra D., küçük çocukla evlenen Sedat D. ve tecavüzle suçlanan kayınpeder İbrahim D.'nin 29'ar yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

12 yaşında çocuk gelin oldu, 13 yaşında kayınpederinin tecavüzüne uğradı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianameye göre, Bağlar ilçesi'nde yaşayan Sedat D.'nin annesi 47 yaşındaki Semra D. ve kardeşi 17 yaşındaki S.D., 2009 yılında 12 yaşında olan L.Ç.'yi oğulları ile evlendirmek için küçük kıza baskı uygulamaya başladı. Semra ve S.D.'nin sık sık evlerine gelerek baskı yapması sonucu küçük kızın evlenmeye ikna olduğunu belirten savcı, imam nikahının ardından L.Ç.'nin Sedat D. ile ayrı bir evde yaşamaya başladığını anlattı. Küçük kız ile bir çok kez cinsel ilişkiye giren Sedat D.'nin bir süre sonra başka suçlardan tutuklandığını kaydeden savcı, bunun üzerine L.Ç.'nin, kayınperderi İbrahim D.'nin evinde kalmaya başladığını vurguladı.

'ÇABUK ELBİSENİ ÇIKAR YOKSA ÖLDÜRÜRÜM'

2010 yılının Nisan ayında kimsenin evde olmadığı bir sırada İbrahim D.'nin küçük çocuğa, "Çabuk elbiseni çıkar. Karşı koyma, seni döverim. Ses edersen öldürürüm" diyerek tehdit ettiğini belirten savcı, bunun üzerine mağdurenin korkudan kayınpederine karşı koyamadığını vurguladı. Şüpheli İbrahim D.'nin zorla L.Ç.'nin elbiselerini çıkararak cinsel istismarda bulunduğunu anlatan savcı, mağdurenin bu durumu kendisine evlenmesi için baskı yapan kayınvalidesi Semra ve görümcesi S.D.'ye anlattığını belirtti.

KAYINVALİDE OLAYI GİZLEDİ

Kayınvalide ve görümcesinin olayı kimseye anlatmaması ve evden çıkmaması konusunda L.Ç.'yi uyardığını kaydeden savcı, mağdurenin bu şekilde yaklaşık 40- 50 gün boyunca zorla evde tutulduğunu belirtti. Mağdurenin bir süre sonra fırsatını bularak polise sığınması üzerine devlet korumasına alındığını ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığını belirtti. Savcı kayınvalide Semra D., kızı S.D., küçük çocukla evlenen Sedat D. ve zorla cinsel istismarda bulunan kayınpeder İbrahim D.'nin 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı' ve 'Cinsel amaçlı çocuğu hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından 29'ar yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

BİR TEK KAYINPEDER TUTUKLU

İddianamenin kabul edilmesinin ardından küçük çocukla evlenen Sedat D.'nin tutuklu, kayınpeder İbrahim D.'nin firari, diğer iki sanığın ise tutuksuz yargılanmasına 2011 yılında Diyarbakır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Yargılama sırasında suçlamaları reddeden Sedat D. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, küçük çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlanan ve teslim olan kayınpeder İbrahim D. ise tutuklandı.

DAVAYA BAKANLIK DA KATILIYOR

Davanın geçtiğimiz gün görülen 27'nci duruşmasında söz alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Remzi Atalay, sanıkların cezalandırılmasını istedi. Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, mağdurenin olay tarihinde 15 yaşından küçük olduğunu belirterek, sanıkların üzerlerine atılı suçlamaları fikir ve eylem birliği içinde yaptıklarını söyledi. Tüm sanıkların 29'ar yıl hapis cezası ile cezalandırılmasını talep eden savcı, kaçma şüphesi bulunan tutuksuz sanıkların da tutuklanmasını istedi. Daha sonra söz hakkı verilen sanıklardan Semra D., Sedat D. ve İbrahim D. suçsuz olduklarını savunarak beraatlerini talep etti.

Ara kararlarını açıklayan mahkeme, savcılığın sanıkların tutuklanması talebini reddetti. Sanıklar ve avukatlarına davanın esasına ilişkin son savunmalarını yapmak üzere süre veren mahkeme, duruşmayı erteledi. (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
bu haberler genelde güneydoğuda oluyo nedenini araştırmak lazım konuşunca namustan bahseder ama 40 yaşındaki karısının yanına 15 yaşında kuma getirir ve aynı evde kalırlar peki hiç düşünmezmi o 40 yaşındaki karın senin yapmadığını yarın başkası ile yapıyo işte asıl sorun bu bu durumu bilmiyomu yada biliyo ve kabul ediyomu bana soracak olursanız koca 40 yaşındaki bir kadınında ihtiyaçları olduğunu çok iyi biliyo hatta başka birinin altına yattığınıda çok iyi biliyo
aynen kardesim konusunca namus abidesi olurlar bende urfaliyim ama urfa milletide kadin gorunce bi taraflarnin suyu akiyor seref haysiyet sifir
bu tur olaylar turkiyenin her tür yerinde oluyor bi tek doğuda deyil açın interneti bakın bi yerlerinizden uydurmayin
ben ilk kez güneydoğuda böyle bir olay duydum...bu tür şeyler genelde samsun da oluyor
@ken_1318 genelleme yapma kardeşim urfalılar diye konuşuyorsun kişinin fikri neyse zikri de o dur sen öyle olabilirsin ama urfa adına konuşma kesin urfalı da degilsindir
bu zaten ezelden beri böyle dogu bölgelerimizin bildigi şeyler cocuk yapmak kacak elektirik kullanmak kaçakcılık yapmak varmı ülkeye millete bir faydaları yok bunlar yetmezmiş gibi ülkeye milyonlarca suriyelisini afrikalısınıda aldılar tam oldu bu ülkeyi allahdan başka kimse kurtaramaz artık 100 tl makarnaya oy satan arkadaşlar düşünsün artık ama gercek olan birşey varsa ülkeyi en sonunda bitirdiler 1980 sonra turgut özalla başlayan ülkeyi bitirme politikası akp amacına ulaşmışdır lütfen kimse bana kızmasın sokaga çıkan herkes ülkenin durumunu görüyor başka bir türkiye yok malesef saygılar
Bu kararı veren hakimin kızı olsaydı. Tutuksuz yargılatırmıydı diğer kişileri. Tabii ki de hayır. Bu hakim vicdanını yitirmiş. Bu olaydan haberdar olan herkes acilen tutuklanmalı. Sapıklığa bak. 13 yaşındaki kızı veren anne baba da ağır ceza almalı.
Dinimizi böyle olaylara alet edip evlenebilir diye fetva verip imam nikahı kıyan zevzatalar Allah sizi bildiği gibi yapsın
2999 TL para cezasıyla şartlı tahliye ederler.
O yaştaki çocuğun evlenmesinde katkısı bulunan herkes cezalandırılsın
@zotebiyer senin bu yorumunu beğenmeyen 14.41 itibartıyle "1" dünbük var oda yargılansın ..
o yaşta çocuğu evlendirmeyi işkembesi alan o çocuğa tecavüzü de kınamaz, normal görür. Yaşım büyüdükçe bütün hak kitaplarının neden ortadoğuya indiğini daha iyi anlıyorum, nerede neye ihtiyaç varsa yüce yaradan oraya onu göndermiş.
Ya o nikahı kıyan imama ne demeli! 12 yaşındaki çocuğu nasıl okulundan,oyuncaklarından,arkadaşlarından,çocukluğundan ve gelecekte yaşayabileceği her güzel şeyden mahrum edipte göz göre göre o cehenneme itersiniz aklım almıyor! Allah sizleri nasıl biliyorsa öyle yapsın.. Yazık o güzelim yavruya çok yazık..
aile bakanıda müdahil olmuş öncede olmuştu karamanda bir seferden bir şey olmaz der
Geciken adalet. bakalım karar ne zaman çıkacak
ulan utanmaz rezil herifler hiç mi ALLAH tan (c.c) korkmassınız 13 yaşında sebeb olanın da izin vereninde.taa ölü.ne.la o imamında en sevdiğine..KIZ cocuklarınızı OKUTUNNN OKUTUNNNN OKUTUNNNN....laa cakma hakim savcı o ımamı ne yapacaksuınız
Yatacak yerleri yok, devletten istediğimiz hiç olmazsa ensar vakfında taciz eden öğretmen kadar korusunlar bunları yeter. İşin özeti; devlet 'haklıyı' kardeşi gibi savunmuyor, 'vatandaşınıda' kendi çocuğu gibi korumuyorsa adil yönetim yoktur.
işte bunlarda kalkıp özgürlükten, devlet kurmaktan apoculuktan yaparlar.. pkk lı bunların hepsi.. görün bu adilerin karakterini.. geneli gelinini düdükler bunlar.. devlet bize bağmiir der. gider sahilleri işgal ederler. en pis mafya işlerine bulaşırlar. adam öldürme gasp .hırsızlık,kadın uyuşturucu satar bu tipler. sonrada apo derler pkk derler utanmazlar. en aşağılık mahluk bunlar
Bu resim bu iğrenç olaya uğrayan kızla alakalı değildir.... Bunu yapan pisliklere laik yasalar laik kanunlar değil. şeriat kanunları şeriat cezaları verilsin.. İSlamı geicilikle suçlayanlar sizin ilerici kanunlarınız yasalarınız bi boka yaramıyor.
ülkede en çok çocuk gelin batman olması lazım hüdapar. var orada devlet yetkilileri biliyor hiç kimse konuya el atmıyor..
Diğer Haberler