İlanda kadınevinin adresini ifşa ettiler

Bolu’daki kadın konukevleriyle ilgili skandal bir olay yaşandı.

İlanda kadınevinin adresini ifşa ettiler

Bolu’daki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, ’Kadın Konukevlerinin Açılması ve İşletilmesi’ yönetmeliğinde kadın konukevlerinin telefon, adres bilgilerinin gizli tutulması gerekmesine rağmen yemek ihalesinde adres ve telefon bilgilerini yayınladı. Bolu Valisi İbrahim Özçimen, konuyla ilgili müfettiş isteyerek, soruşturma başlatacaklarını açıkladı.

Akşam saatlerinde ise kadın konukevinin müdür vekilinin görevden alındığı öğrenildi.

Bolu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, kadın konukevi için ihale açtığı ’Yüklenici mutfağında yemek pişirme yoluyla mamul yemek alımı, dağıtımı ve servis hizmetleri işi’ ihalesi yerel bir gazetede yayınlandı. Resmi ihale ilanında Kadın Konukevi’nin adres ve telefon numaraları yer aldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ’Kadın Konukevlerinin Açılması ve İşletilmesi’ yönetmeliğinin 16’ncı maddesinin ’d’ bölümünde "Konukevinin adresi gizli tutulur, yazışmalarda ŞÖNİM’in (Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri) adresi kullanılır" ifadesine yer verilirken, "Gizlilik ilkesinin" 17’nci maddesinde ise şu kurallara yer verildi:

1- Konukevi açılırken, gizlilik ilkesine uyulur. Konukevinin adresi, telefon numarası gizli tutulur. Konukevini tanıtan tabela asılmaz, temel atma ve açılış töreni düzenlenmez.

2- Yapılacak yazışmalarda kadınların, çocukların ve çalışanların isimleri belirtilmez, gereklidurumlarda üzerinde anlaşmaya varılmış kodlar kullanılır.

3- Kadın ve çocuklar ile gerekli görülen üçüncü kişilerin kimlik bilgileri ve adresleri ile önem taşıyan bilgiler tüm resmi kayıtlarda gizli tutulur. Gizlilik kuralını ihlal edenler hakkında 26.9.2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri uygulanır.

"ARKADAŞLAR DİKKAT ETMEMİŞLER"

Bolu Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Necdet Baytok adres ve telefon bilgilerinin verilmemesi gerektiğini belirterek, şöyle dedi: "Kamu ihaleleri için EKAP sistemi var ve bizden bununla ilgili bilgi istemişler. Bizim arkadaşlarımız da konuyla ilgili adres ve telefon numaralarını bildirmişler. Normalde gizlilik ilkesi gereği kadın konukevlerinin adres ve telefonlarının verilmemesi gerekiyordu. Arkadaşlar dikkat etmemişler. Konuyla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Bolu Valiliği’ni bilgilendirdik. Kadınlarımızın zarar görmesini istemezdik ve böyle bir talihsizlikolmuş."

"SORUŞTURMA BAŞLATTIK"

Bolu Valisi İbrahim Özçimen ise, "İhale mevzuatı gereği gerekli adreslerin verilmesi gerekiyor, bir yandan da kadınlarımızın korunması gerekiyor. Görevli arkadaşlarımız konuyla ilgili dengelemeyi yapamamışlar. Konuyla ilgili müfettiş isteyeceğiz. Gerekli soruşturmayı başlattık" diye konuştu.

Geçtiğimiz haftalarda Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi de, öğretim üyesi alımı için verdiği ilanda alınacak öğretim üyelerinin adına yer vererek büyük skandala imza atmıştı. (DHA)

günün haberleri

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 19 yorum
İş bilmeyenler her yeri doldurdu. Cemaatten ol yeter. Haram yemek bedava....
HER İHALENİN SONUCU BELLİ ZATEN..
Ya bunda soruşturma açılacak ne var be
akp ve cema olmayana hiç bir şey yoktur.anlayın artık.
halen yazılanlara guluyorum..akp ıle ıhaleyle alakası yok bu haberın bırde bılmeden yazanların yorumlarını begenenler varyaaa ne dıyeyım ::::)arkadaşlar burası kadın sıgınma evı = dayak yıyen oldurulmeye calısılan vs vs. bır yer. evden kacan kızların korundugu bır yer!!! burada farklı prosedur var adres yazılmaz ıhalede falan bu acıkca olumlere davettır..yanı bunun ıhaleyle adresle alakası budur ..bırılerı yazmıs resmı daıre yazacak mecbur dıye ..bılen bılmeyen konusuyor hep burda zaten
AĞIZLARINA YÜZLERİNE BULAŞTIRMIŞLAR
Neyi? Haberin içeriğini okudun mu, hiç sanmıyorum, geri zekalı.
arkadaşlar burası kadın sıgınma evı = dayak yıyen oldurulmeye calısılan vs vs. bır yer. evden kacan kızların korundugu bır yer!!! burada farklı prosedur var adres yazılmaz ıhalede falan bu acıkca olumlere davettır..yanı bunun ıhaleyle adresle alakası budur ..bırılerı yazmıs resmı daıre yazacak mecbur dıye ..bılen bılmeyen konusuyor hep burda zaten
TORPİL TORPİL YETER BE
istersen kpss den 100 al adamın yoksa anlamı yok. herifler adrese teslim ayarlıyorlar işi. adalet ve kalkınma on üzerinden on...
cok buyuk bır hata ...
Bi bilseler adreste ne, neler dönüyor oralarda.
arkadaşlar diğer taraftan kamu ihale kanununa göre ihaleyi yapan idarenin açık adresi ilanda yazmak zorunda. hatta ihale ilanı sistem üzerinde otomatik hazırlandığından adres yazması kaçınılmaz.
bu konuda çok deneyimli ve yetkili birisin sanırım.
sehven olmuştur. mur_seh'in yazdığı doğru olabilir fakat şimdiye kadar bu kurumlarda hiç mi ihale yapılmadı? Yıllardır olan kurumlar mutlaka ihalesi olmuştur ve bu ihalelerde adresi nasıl belirtmediler?
işin içinde akp varsa şaşılacak bir şey yok. 10 yıldır hep yapıyorlar.
Bolu Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Necdet Baytok ,''arkadaşlar dikkat etmemişler''demişler.Peki o ihale ilanında senin imzan yok mu?Sen neyin müdürüsün.Topu başkalrının üzerine atıp sıyılmaya çalışma da istifa et adam gibi adamsan tabii.
Bayram sonrası pazartesi sendromunun sonucu olabiler
Her önüne geleni yönetici yaparsanız bu sonuçlar kaçınılmazdır. İşi eşe dosta değil , işi bilene teslim ediniz.
Diğer Haberler