HABER

0-6 yaş arası çocukları güneşe çıkarmayın

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Faruk Demir, 0-6 yaş grubu çocukların, özellikle güneş ışınlarının dik olarak geldiği 09.00 ila 16.00 saatleri arasında dışarı çıkarılmasının tehlikeli olduğunu söyledi.

0-6 yaş arası çocukları güneşe çıkarmayın

Uzmanlar, güneş ışınlarının dik olarak geldiği saatlerde çocukların evden çıkarılmaması konusunda aileleri uyardı. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Faruk Demir, sıcaklar nedeniyle çocuklara sadece ince bir atlet giydirilmesinin uygun olduğunu belirterek, "Bunun yanında özellikle 0-6 yaş arası çocuklar, güneş ışınlarının dik olarak geldiği saatlerde sokağa kesinlikle çıkarılmamalıdır. Yaz mevsiminde bebek ölümlerinin başında gelen neden, sıkı ve kalın giysilerin giydirilmesidir. Aşırı giydirmeye bağlı olarak bebeklerde terleme, su kaybı, huzursuzluk, emme isteksizliği ve iştahsızlık meydana gelmektedir" dedi.

Dr. Demir, bu tip sorunlarla karşılaşan ailelerin, çocuklarını serin yerlerde bulundurup sıkı giydirmemeleri ve sıvı tüketimini artırmaları gerektiğini hatırlatarak, "Anne, sıvı tüketiminde çocuğuna öncülük yaparak, tüketeceği bol sıvı ile bebeğin süt ihtiyacını karşılamak durumundadır. Ancak tüm hekimlerin uyarılarına rağmen, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bebeklerin yaz mevsiminde sıkı ve kalın giydirilmesi, çoğu çocuklarda ölüm nedeni olmaktadır" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler