HABER

1 Milyon yazılımcı projesinin detayları gelmeye başladı

1 Milyon yazılımcı projesinin detayları gelmeye başladı

BTK Akademi tarafından eğitimleri verilecek olan bu proje herkese açık olacak.

1 milyon yazılımcı projesinin detayları herkes tarafından merak ediliyordu. Yazılım sektöründe kendisine önemli bir yer edinmek isteyen herkes, projeye büyük umut bağladı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamalarda, bu projenin bütün detayları yer alıyordu. Öncelikle projeye hangi kuruluşun öncülük edeceği belirlendi. Hemen ardından gerekli altyapı çalışmalarına başlanacağı ifade edildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de yaklaşık olarak 140 bin yazılımcı bulunuyor. Bu yazılımcıların çok önemli bir bölümü İstanbul’da yaşamakla birlikte, genel olarak sektörün ihtiyaçları karşılanamıyor.

Hem büyük şirketler hem de yazılım konusunda çalışmalar yürüten gruplar genellikle yazılımcı konusunda büyük bir eksiklik yaşıyor. Berat Albayrak bu sorunun aşılması için bir an önce yazılımcı yetiştirilmesinin önemli olduğunu söyledi. BTK Akademi’nin şu anda 13 kategoride 46 bin 742 dakikadan oluşan 31 eğitimin hazırlandığı da özellikle belirtildi. Eğitimler yıl sonuna kadar 100’e çıkarılacak.

'BU FIRSATI DEĞERLENDİRİN'

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Buradan tüm gençlerimize çağrıda bulunuyorum, ister lisede ister üniversitede gelin bu eğitimleri alın. Şimdiden kariyer basamaklarında sizlere büyük katkı sağlayacak bu fırsatı değerlendirin. Hem kendinizi hem ülkemizi çağımızın en büyük rekabet alanı olan yazılım sektöründe en iyi noktaya taşıyalım” ifadelerine yer verdi. Sosyal medyada ve diğer çeşitli platformlarda ise kayıt konusunda bazı sorunların yaşandığı söylendi. Ayrıca bazıları sistemin başvuruları kaldırmadığını da belirtti.

Windows 10’da Skype kamera sorunu nasıl çözülür?

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Yazılımcı açığı nasıl oluyor, anlamadım? Ünüversitelerden mezun 4 yıl dirsek çürütmüş bu işin erbabı binlerce yazılım ve bilgisayar mühendisi boşta ve işsiz zaten. Nerden akıl ettiniz bu işi anlamış değilim.
Önce devlet olarak bu işin okulunu okuyanlara sahip çıkılması lazım. Ülkemizde Bilgisayar Programcılığı ön lisans bölümü var, adı üzerinde programcı bu insanlar ama hemen hiç bir yerde iş bulamıyor buralardan mezunlar. İş ilanlarında lisans mezunu yazıyor, adam işletme okumuş kurs almış ama sırf lisans mezunu diye ona öncelik veriliyor diğeri mülakata bile çağrılmıyor. Bu çarpık düzenin düzeltilmesi gerekir.
@borak_1994_scrze bilmediğiniz işlere yorum yapmayın. Bilgisayar mühendisi farklı, yazılımcı farklı, ben 17 yaşındayım 3 yıldır siber güvenlikle uğraşıyorum siber güvenlik alanında benim bilgim bir yazılım mühendisinin üstündedir. Bizde yazılım yapıyoruz ama yazılım mühendisi kadar değil. Bilgisayar programcısı çok farklı. Dayı sen kahvede haber izle boşver
Ya bak Yazılımcı farklı Siber güvenlik uzmanı farklı nedir sizin bu boş muhalefet yorumları ben 3 seneden beri siber güvenlik işindeyim ben yazılımcı mıyım? Boş konuşmayın bilmediğiniz işlere hiç girmeyin Git bir bak üniversiteden siber güvenlik uzmanı yetişiyor mu ben 17 yaşındayım 3 senedir bu işteyim ve para da kazanıyorum üniversitelerde siber güvenlik uzmanı yetişmiyor. Bende yazılım yapıyorum ama yazılım mühendisi kadar değil. Siber güvenlikte benim bildiğimi bilmezler. Bende yazılım bilmez Sen en iyisi evde gazete oku dayı yaşın tutmaz teknolojiye yaştan dolayı anlamazsın sana ne dese
Geri Dön