HABER

"137 milyar YTL yatırım bekliyoruz"

KOCAELİ (İHA) - Kocaeli'nin Gebze İlçesi Ticaret Odası (GTO) tarafından bugün en yüksek vergi veren ve ihracat yapan işadamlarına yönelik düzenlenen ödül törenine katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, 2007 yılı hesaplamalarına göre Türkiye'de 137 milyar YTL yatırım beklediklerini söyledi.

GTO tarafından 2005 Yılında yüksek düzeyde Gelir ve Kurumlar Vergisi ödeyen ve yaptıkları ihracat ile Türkiye'ye en fazla dövizi kazandıran firmalara ödülleri, bugün Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in de katıldığı bir törenle verildi. GTO Meclis Salonu'nda düzenlenen törene Bakan Şener'in yanı sıra, AK Parti Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar, Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, Gebze İlçe Kaymakamı Mehmet Emin Avcı, Gebze Belediye Başkanı İbrahim Pehlivan, Gebze İlçe Emniyet Müdürü Ali Şahinli, GTO Başkanı İİbrahim Başaran, İstanbul Defterdarı Şükrü Dilaver, Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayrakdar, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Fikri Işık, AK Parti Gebze İlçe Başkanı Mehmet Ali Okur ile ödüle layık görülen sanayiciler ve işadamları katıldı.

Törende bir konuşma yapan Bakan Şener, Türk işadamlarının küresel rekabet baskısı altında olduğunu belirterek, "Türkiye'nin küresel rekabette mesafe alabilmesi, ülkede yaşayan insanların refah seviyesine ulaşabilmesi için ne yapılması gerekiyorsa, hükümet tarafından yapılıyor. Bunun için de işbirliği içinde olmak gereklidir. Bu anlayış doğrultusunda, ihracatta ve vergi ödemede başarılı olan işadamlarını ödüllendirmek ve onları tebrik etmek demek, bu konudaki performansın her geçen gün artmasını teşvik etmek demektir. Artık hiçbir işadamımız bulunduğu ilçe veya kentteki hatta ülkedeki işadamlarıyla rekabet içinde değil. Tüm iş adamlarımız küresel rekabet içindedir. Bunun gerekliliği ve maliyetleriyle baş başadır. Küresel rekabette ayakta kalmak için gerek işadamları, gerek hükümet ve gerekse sivil toplum örgütleri olarak ne yapmamız lazım, hep birlikte bunun araştırması içindeyiz. Artık özel sektör de yatırım yapıyor. 2007 yılı hesaplarımıza göre ise, Türkiye toplam 137 milyar YTL yatırım yapacaktır" dedi.

Yapılan ihracatın artışından dolayı onur duyduklarını da ifade eden Bakan Şener, "36 milyar dolar olan ihracatımızın 80 milyar dolara ulaşması umutlarımızı arttırmaktadır. Çünkü küresel rekabet içinde, ekonomik gücümüzün arttığını görmek moralimizi yükseltmektedir. Önemli noktalardan birisi de kamu kesimiyle kamu finansman dengelerinin ekonomiyle olan bağlantısıdır. Bugün görülen bütçe açıkları, ekonominin geneline sirayetinden kurtarılmıştır. Bu bütçe açıklarının Gayri Safi Milli Hasıla'ya (GSMH) oranının yüzde 10-16 sınırlarını aştığı dönemleri gördük. Böyle bir durumda Türkiye hep bu sorunlarla uğraştı. Hükümetimiz bütçe disiplinine önem vermiştir, istikrara önem vermiştir ve ekonomik politikaların merkezi olarak yoluna devam etmiştir. 2006 bütçe uygulama sonuçlarına göre bütçe açığının GSMH'ye oranı yüzde 1'in altına düşmüştür. Böylesine açıkların düştüğü dönem ise görülmemiştir. Bu da önemli bir iyileşme göstergesidir. İstikrar, güven ve yüksek performans yabancıların Türkiye'ye olan ilgisini de artırdı" diye konuştu.

Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayrakdar da, Kocaeli'nin ekonomiye katkısının büyük olduğunu belirterek, Gebze'deki mükellef sayısının, Kocaeli genelindeki mükellef sayısına oranın ise yüzde 32 olduğunun altını çizdi.

Konuşmaların ardından Bakan Şener ve protokol üyeleri, 2005 yılında yüksek düzeyde gelir ve kurumlar vergisi ödeyen ve 5 milyon dolar ile üzerinde ihracat yapan toplam 53 firma ile 10 vergi mükellefine plaketlerini verdi. GTO Başkanı İbrahim Başaran da, Bakan Şener'e, törene katılmasından dolayı bir teşekkür tabağı hediye etti. Bakan Şener, törenin ardından ilçeden ayrılarak Ankara'ya gitti.

Firmalar arasında ilk üç sırayı Diler Dış Ticaret A.Ş., Çolakoğlu Dış Ticaret A.Ş. ve Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayi ve Ticaret A.Ş. alırken, ödüle layık görülen diğer firmaların ve vergi mükelleflerinin isimleri ise şöyle:

"Areva T&D Enerji Endüstrisi A.Ş., Kroman Çelik Sanayi A.Ş., Autoliv Cankor Otomotiv Emniyet Sistemleri San. ve Tic. A.Ş., Kent Gıda Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Teklas Kauçuk San. ve Tic. A.Ş., Legrand Elektrik Sanayi A.Ş., Yaşar Dış Ticaret A.Ş. Gebze Şubesi, Anadolu Isuzu Otomotiv San. ve Tic. A.Ş., Honda Türkiye A.Ş., Arçelik-LG Klima San. ve Tic. A.Ş., Hisar Çelik Döküm San. ve Tic. A.Ş., Feniş Ticaret A.Ş., İzocam Ticaret ve San. A.Ş., Sarten Ambalaj San. ve Tic. A.Ş., Kastamonu Entegre Ağaç San. ve Tic. A.Ş., Arfesan Arkan Fren Elemanları San. ve Tic. A.Ş., Süperlas Süperlastik Kauçuk ve Plastik San. ve Tic. A.Ş., Bericap Kapak San. Ltd. Şti., Türk Henkel Kimya San. ve Tic. A.Ş., Cognis Kimya San. ve Tic. A.Ş., Göktaş Yassı Madde Mamulleri San. ve Tic. A.Ş., Pimaş Plastik İnşaat Malzemeleri A.Ş., Roma Plastik San. ve Tic. A.Ş., Yorim İthalat İhracat Pazarlama ve Tic. A.Ş., Zf Sachs Süspansiyon Sistemleri San. ve Tic. A.Ş., Tayaş Gıda San. ve Tic. A.Ş., Trade Wool Dış Ticaret Ltd. Şti., Marshall Boya ve Vernik Sanayi A.Ş., Kale Oto Radyatör San. ve Tic. A.Ş., Kürüm Demir Otomotiv Gıda Teks Elektronik Petrol ve Danışmanlık San. Dış Tic. A.Ş., Akardan San. ve Tic. A.Ş., Aerosol Valf San. A.Ş., Eksen Makine San. ve Tic. A.Ş., Al-San Alüminyum San. A.Ş., M.P.S. Metal-Plastik San. Çember ve Paketleme Sistemleri İmalat ve Tic. A.Ş., Atlaş Alüminyum İmalat San. ve Tic. A.Ş., Enver Pakiş Polin Polyester İnşaat Malzemeleri San. ve Tic. A.Ş., Aromsa Besin Aroma ve Katkı Maddeleri San. ve Tic. A.Ş., Demirsaç Galvaniz San. ve Tic. A.Ş., Uginox San. ve Tic. A.Ş.
Kurumlar Vergisi; Lafarge Aslan Çimento A.Ş., Kent Gıda Maddeleri San. ve Tic. A.Ş., Dow Türkiye Kimya San. ve Tic. A.Ş., Marshall Boya ve Vernik Sanayi A.Ş., Autoliv Cankor Otomotiv Emniyet Sistemleri San. ve Tic. A.Ş., Polisan Kimya San. A.Ş., Hektaş Ticaret Türkiye A.Ş., Roma Plastik San. ve Tic. A.Ş., Viesmann Isı Teknikleri Tic. A.Ş., Polisan Boya San. ve Tic. A.Ş.
Gelir Vergisi; Mustafa Rahmi Ustaoğlu, Salih Sağlam, Hamdi Çifteoğlu, Tuna Koçyiğit, Aslı Özsan, Sacit Zorlu, Ertan Çetinkaya, Eyüp Abdullahoğlu, Ali Rıza Bilgili ve Mustafa Zeki Sarı."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön