HABER

14 yaşındaki genç 'ismi yüzünden öldürüldü'

Hindstan'da kast sisteminin en altında yer alan dokunulmazlara üye bir çocuğun, üst kasttan bir adamın oğluyla aynı ismi paylaştığı için öldürüldüğü düşünülüyor.

Hindistan polisi, Uttar Pradesh eyaletinde dokunulmazlar kastına ait bir çocuğun üst kasttan bir kişiyle adaş olduğu için öldürüldüğünü söylüyor.

Dokunulmaz, ya da Hindistan'daki tabiriyle Dalit olarak bilinen kast, geleneksel toplum sınıfları arasında en altta yer alıyor.

Öldürülen 14 yaşındaki Neeraj Kumar'ın babası Ram Sumer, iki oğluna üst kasttan bir adamın oğulllarıyla aynı isimleri seçtiği için uyarıldığını ve oğullarının isimlerini değiştirmesini istediklerini söylüyor.

Radhaupur köyü sakinleri, Ram Sumer'in oğullarına verdiği Neeraj ve Dheeraj isimlerinin üst kasttan Jawahar Chaudhary'nin oğullarıyla aynı oluşunun iki aile arasında uzun süredir tartışma konusu olduğunu doğruluyorlar.

Ram Sumer'in oğlu Neeraj'ın cesedi 23 Kasım tarihinde bir tarlada bulundu.

Polis, üst kasttan Chaudhary ailesinin iki yakınını cinayet zannıyla göz altına aldı.

Jawahar Chaudhary, isim kavgası nedeniyle genç oğlanı öldürdükleri suçlamasını reddediyor ve bir komploya uğradıklarını söylüyor.

Hindistan'da kast sistemi resmen yasak olsa dahi, özellikle kırsal alanda toplumsal yaşamın halen çok önemli bir parçası.

Polis, Chaudhary ailesinin, baba Ram Sumer'i üst üste birkaç kez oğullarının isimlerini değiştirmesi yönüne uyardığını tespit ettiklerini açıkladı.

Akşam yemeğinden sonra bir arkadaşının evinde televizyon izlemeye gittiğini söyleyen Neeraj, sonraki gün yakınlarda bir tarlada boğulmuş halde bulundu.

Polis, üst kast üyesi Jawahar Chaudhary'nin oğullarının kayıplara karıştığını, fakat cinayete iştirak ettikllerinden şüphelenilen iki aile yakınının göz altına alındığını söyledi.

Geri Dön