HABER

2. tur oylaması yarın

ANKARA (İHA) - TBMM Genel Kurulu, TBMM Başkanvekili İsmail Alptekin başkanlığında toplandı. Gündem dışı konuşmaların ardından gündeme geçilerek CHP Çanakkale Milletvekili İsmail Özay ve 22 arkadaşı tarafından 'Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Kanunu'nun Uygulamalarının Değerlendirilmesi ve Çanakkale Savaşı'nı Anma Etkinlikleri Konusunda' Anayasa çerçevesinde bir Meclis araştırması açılması önergesinin görüşülmesine geçildi.

Müzakereler sonrasında yapılan oylamada, Meclis Araştırma Komisyonu kurulmaması kararı çıktı. Dolayısıyla öneri düştü. Ardından yine CHP Edirne Milletvekili Rasim Çakır ve 33 arkadaşının 'Ergene Nehrindeki kirlilik ve çevreye etkilerinin araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlemesi amacıyla Meclis araştırması açılmasına ilişkin önergeye geçildi. Ancak hükümet Genel Kurul'daki yerini almadığı için önerge ele alınamadı. Başka bir oturuma bırakıldı. Aynı şekilde Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük ve 32 arkadaşı tarafından 'Bozcaada ve Gökçeada'nın sorunlarının araştırılarak ekonomik ve sosyal gelişmesini sağlamak için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi' ile Orman Bakanı ve Kocaeli Milletvekili Osman Pepe ve 23 arkadaşının 'İzmit Büyükşehir Belediyesi İzmit Kentsel ve Endüstriyel Su temin projesi ile ilgili iddiaların araştırılması amacıyla Meclis araştırması açılması' önergesinde de hükümet bulunmadığı için görüşmeler yapılamadı. Bu önergeler de daha sonraki bileşimlerde ele alınacak.

Genel Kurul bugün saat 16.30 sıralarında kapandı. Ancak Genel Kurul yarın çalışma günü olmamasına rağmen Danışma Kurulu kararı doğrultusunda saat 13.00'te toplanacak. Genel Kurul'da yarın Anayasa'nın 76, 78 ve 67. maddelerinde değişiklik öngören Anayasa değişikliğinin 2. tur oylaması yapılacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön