HABER

23-24 Kasım tarihli 1. Dönem TEOG sınav sonuçları açıklanıyor

Öğrencilerin merakla bekledikleri TEOG sonuçlarının ne zaman açıklanacağı belli oldu. Yaklaşık 1.3 milyon öğrencinin girdiği 1. Dönem TEOG sınav sonuçları saat 19:00'da e-Okul'dan açıklanıyor.

23-24 Kasım tarihli 1. Dönem TEOG sınav sonuçları açıklanıyor

İlköğretim 6., 7. ve 8. sınıfta eğitim öğretimlerine devam eden öğrenciler, merakla TEOG sınav sonuçları konusunda yapılacak açıklamaları bekliyor. 25-26 Kasım 2015'te gerçekleştirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarının ardından geçen zamandan bu yana öğrencilerin bekleyişi sürüyor. 2013-2014 eğitim öğretim yılından bu yana uygulanan sistem her yıl heyecan yaratıyor. TEOG sınav sonuçları konusunda ise gözer Milli Eğitim Bakanlığı'na dönmüş durumdaydı. TEOG sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu.

25-26 Kasım tarihlerinde yapılan ve yaklaşık 1.3 milyon öğrencinin girdiği TEOG 1. dönem sınav sonuçları saat 19:00'da erişime açılacak. Öğrencilerin heyecanla beklediği sonuçların bu akşam e-okul üzerinden açıklanacağı bildirildi. Öğrenciler, bilgilerini sisteme girerek sınav sonuçlarını öğrenebilecekler. Öğrencilere ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek.

Sosyal medya üzerinden TEOG sonuçlarının 15 Ocak'ta açıklanabileceğine dair iddialar öğrenci ve velileri hareketlendirmişti. Geçen yıl MEB TEOG sonuçlarını 14 Ocak'ta açıklarken TEOG'da sorulan 5 soru ile ilgili 7 ayrı iptal davası açılmış olması ve mahkemeler arasında ilgili evrakların gönderilmesi sorunu nedeniyle süreçte uzamalar meydana gelmişti. Görevli mahkeme olan Ankara 11. İdare Mahkemesi'ne evrakların önceki gün ulaşması ile süreç tekrar hız kazandı. Bu nedenle sonuçlar bu akşam itibariyle e-Okul üzerinden öğrenilebilecek. TEOG sınav sonuçları açıklandığı anda e-Okul, meb.gov.tr ve EBA üzerinden öğrencilerin erişimine açılacak. Ayrıca açıklanır açıklanmaz aşağıda yer alan bağlantılarımızdan TEOG sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

**e-Okul için TIKLAYIN

**

[

****](http://www.meb.gov.tr/)

TEOG Puan Hesaplama

TEOG sınav sonuçlarının henüz açıklanmamasından dolayı adayların heyecanı doruk noktaya ulaşmış durumda. Bu nedenle adaylar, TEOG puan hesaplaması yaparak TEOG sınav sonuçları sonrasında alacakları puanı heaplamaya çalışıyor. Puan hesaplaması için TEOG kapsamında gerçekleştirilen sınavlardan alınan puanlar, bu derslerin katsayılarıyla çarpılır. Çarpımların toplamından elde edilen sonuç, derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi ile her bir dönem için dönemseş ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı elde edilir. Dönemsel ağırlıklandırılmış ortak sınav puanlarının aritmetik ortalaması ağırlıklandırılmış ortak sınav puanını oluşturur. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılır.

Yerleştirme esas puanı hesaplanırken ise; 6, 7 ve 8 inci sınıf yılsonu başarı puanları ile 8 inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilir. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılır.

TEOG puan hesaplama için TIKLAYIN

Geri Dön