HABER

26 Haziran Dünya İşkence Mağdurlarıyla Dayanışma Günü

DİYARBAKIR (İHA) - Diyarbakır Barosu Başkanı Mustafa Özer, "Türkiye gözaltında yapılan işkence sonucu ölümlerin meydana geldiği ülkeler arasında yer alıyor" dedi.

26 Haziran Dünya İşkence Mağdurlarıyla Dayanışma Günü nedeniyle İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi'nde (İHD) hukukçu ve hekimler bir araya gelerek ortak basın açıklaması yaptı. Toplantıya Diyarbakır Barosu Başkanı Mustafa Özer'in yanısıra Tabipler Odası Başkanı Necdet İpekyüz, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Osman Baydemir, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Diyarbakır Temsilcisi Sezgin Tanrıkulu ve Uluslararası Af Örgütü Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Elçi katıldı.

Diyarbakır Baro Başkanı Özer, uluslararası insan hakları hukukuna göre işkencenin insanlığa karşı işlenen en ciddi suçlar arasında olduğunu belirterek, "İşkenceyi önlemek ve işkenceciyi adalet önüne çıkarıp cezalandırmak yetkililerin sorumluluğudur. Tüm dünyada işkence hala yaygın bir uygulama olarak sürmektedir. Uluslararası Af Örgütü verilerine göre, dünyada 150'den fazla ülkede işkence uygulamalarına rastlandı. 80'den fazla ülkede gözaltında işkence sonucu ölümler meydana geldi. 70'ten fazla ülkede de işkence yaygın ve sürekli bir şekilde uygulanıyor. Türkiye'de ise işkence hala devam etmektedir" dedi.

Türkiye'nin gözaltında işkence sonucu ölümlerin meydana geldiği ülkeler arasında yer aldığını ileri süren Özer, "TBMM İnsan Hakları Komisyonu ve Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi'nin araştırmaları sonucu benzer tespitler yapılmış, hatta bazı karakollarda işkence aletleri bulunarak el konulmuştur. İşkence sorumlularının cezalandırılmalarını engelleyen memurların yargılanması hakkında kanundaki ve OHAL mevzuatındaki hükümler kaldırılarak işkence şikayetleri derhal ve etkili şekilde soruşturmalıdır" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler