HABER

3 aylık geçici bütçe ele alınıyor

ANKARA (İHA) - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2003 yılının kamuda etkinliğin ve tasarrufun yılı olacağını söyledi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplandı. Komisyonda 3 aylık geçici bütçe yasa tasarısı bulunuyor. Tasarı üzerine bir konuşma yapan Unakıtan, "2003 yılı kamuda etkinliğin ve harcamalarda tasarrufun sağlanacağı bir yıl olacaktır. Daha hükümetimizin kurulması aşamasında bakanlık sayısının önemli ölçüde azaltılmış olması, reformlar konusundaki kararlılığımızın bir göstergesi olarak görülmelidir. Hükümetimiz lojman, makam aracı, sosyal tesis ve kamu hizmet binası gibi konularda israfın önlenmesi hususunda büyük bir hassasiyet göstermektedir" dedi.

Unakıtan bütün bunların yasal düzenlemelerle yapılacağına işaret ettiği konuşmasında, "Bunların gerçekleştirilmesi amacıyla, gerek mevzuat değişikliklerinin yapılması ve gerekse de uygulamada etkinliğin sağlanması konusunda çalışmaları hızla sürdürmektedir" dedi.

Unakıtan açıklamalarında bütçe birliği sağlamak istediklerini de belirterek, "Bütçe birliği sağlamak, çok yıllı bütçe sistemine geçmek, girdi değil, çıktı odaklı bir bütçe anlayışını benimsemek mali saydamlık ve hesap verebilirliği artırmak üzere kamu maliye yönetimi ve mali kontrol kanunu çıkarılacaktır" ifadelerini kullandı.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 3 aylık geçici bütçe ele alınıyor. Yarın Genel Kurul gündemine gelmesi beklenen, 2003 yılı 3 aylık bütçe rakamları, 2002 yılı gelir ve gider dengeleme ilişkin rakamları da bazı artışlar öngörüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön