HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

4 eski Bakan bugün oylanıyor

Meclis Soruşturma Komisyonu, eski AK Partili bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar’ın Yüce Divan’a gönderilip gönderilmeyeceğine bugün karar verecek.

4 eski Bakan bugün oylanıyor

Komisyonun rapor verme süresi 9 Ocak’ta dolduğundan oylamanın yeniden ertelenme olasılığı görünmüyor.

AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü başkanlığındaki komisyonda, AK Parti’den 9, CHP’den 4 ve MHP’den 1 üye oy kullanacak. Tek üyesi bulunan HDP ise daha önce komisyondan çekildiği için oylamada yer alamayacak. Saat 14.00’te başlayacak toplantıda önce her milletvekili değerlendirme yapacak, daha sonra eski bakanlar için ayrı ayrı Yüce Divan oylaması yapılacak. Katılanların yarıdan bir fazlasının oyu gerektiğinden, tüm üyelerin katılması durumunda en az 8 oyla karar alınacak. 22 Aralık toplantısından bir gün önce AK Partili komisyon üyelerinin partilerinin Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile toplantı yapması, Komisyon Başkanı Hakkı Köylü’nün ise toplantı günü 4 eski bakan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelmesi tartışmalara neden olmuştu.

EK RAPOR YAZILDI

22 Aralık’ın ardından Bayraktar dışındaki üç eski bakanın itirazları üzerine servet araştırmasına ilişkin ek rapor yazıldı. Milletvekilleri, malvarlıkları incelemesinin yanı sıra, 17-25 Aralık operasyonlarından elde edilen teknik ve fiziki takip verileri, tanık ifadeleri, komisyona gönderilen belgeler ve şüphelilerin savunma ifadelerini değerlendirerek karar verecekler. Ancak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 17-25 Aralık’a ait delillerin ‘hukuksuz olduğu’ gerekçesiyle soruşturma ve davaları kapatmıştı. Şimdi komisyon Yüce Divan sürecini açarsa bu delillerin Anayasa Mahkemesi’nce yeniden değerlendirilmesi gündeme gelebilecek. Bu nedenle bugünkü karar 17 Aralık’tan beri yaşanan süreç ve tartışmalarda ‘dönüm noktası’ olacak. Komisyon raporu ocak ay sonuna kadar Genel Kurul’a geleceğinden, bugünkü karar kesin sonucu oluşturmuyor. Ancak Meclis kulisinde, komisyondan çıkacak kararın Genel Kurul için de belirleyici olacağı savunuluyor. Çalışmalar sırasında komisyona, İstanbul’daki fezleke ve onlarca klasörün yanı sıra yeni belgeler de sunuldu. Komisyon uzmanları, tüm klasörlerden üyelerin değerlendirmesi amacıyla, “İddia Olunan Eylemler ile Delillerine Yönelik Tetkikat” başlıklı bir inceleme yazısı hazırladı. Bu incelemede, “Delil olarak değerlendirilebilecek hususlar” sıralandı. Buna göre eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan hakkındaki dosyalardan, malvarlığı dışında çıkarılan özet bilgiler şöyle:

PHILIP PATEK SAAT

“Zafer Çağlayan’a alınan piyanoya ilişkin olarak, Reza Zarrab-Onur Kaya, Reza Zarrab-Umut Bayraktar, Regaip-Reza Zarrab arasında geçen görüşme ve mesajlardan Çağlayan’ın Zarrab’a piyano siparişi verdiği ve Çayyolu/Ankara adresine gönderildiği. Zafer Çağlayan’a alınan değerli taşlar ve para transferlerine ilişkin olarak Zarrab-Abdullah Happani arasında geçen telefon görüşmeleri. Tape kayıtları (konuşmalar ve mesajlaşmalar şeklindeki iletişim) ve diğer ilgili isimler. Fiziki takip tutanakları ve buna ilişkin CD, X-Ray’dan geçerken tespit edilen görüntü ve resimler. Cenevre’den getirtildiği iddia olunan Philip Patek 5101 G marka saate ilişkin Atatürk ve Esenboğa havalimanlarındaki fiziki takip sonucu elde edilen görüntüler. Zafer Çağlayan’a ilişkin resimler. Reza Zarrab’ın Abdullah Happani üzerinden transfer ettiği paralara ilişkin hesap dökümleri ile e-mail çözümleri. Tapelerdeki görüşmelerle tutanaklardaki kayıtların uyumlu olduğunu gösterir Adli Tıp Raporu. Abdullah Happani tarafından hazırlanan para sevkiyatına ilişkin excel dosyası. Gana’dan Dubai’ye 1.5 ton altın taşıyan kargo uçağına ilişkin bilirkişi ve soruşturma raporları.”

İSTİSNAİ VATANDAŞLIK

Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’le ilgili ise Zarrab ve akrabalarının istisnai yoldan Türk vatandaşlığına alınması ve Oromi Ailesi için benzer sürecin işletilmesi konusunda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’nün belgeleri dosyada yer aldı. Bununla ilgili tespitler şöyle: “İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’nün gönderdiği ve 6 No’lu klasörde yer alan evraklara göre konuyla ilgili olarak 3 kişi ile bu kişilerin ailelerinin Türk vatandaşlığına alınması konusunda yardımcı olunmuş. Dosyada mevcut belgelere göre; yardımcı olunanlardan Mohammad Zarrab ve Hossein Zarrab aileleri için referans olan kişi Bakan bey iken, Shahram Mohaghegh Oromi Ailesi için referans olan kişi milletvekili. Dosyada ‘bilgi notu’ ibaresi yazılı bir belge mevcut olup, Bilgi Notu’nun sağ üst köşesinde ‘Ref: Sn. Bakan’ ibaresi yazılı ve yazıda özetle; İran vatandaşı olan Hüseyin Sarraf ve ailesinin Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 12’nci maddesine göre istisnai olarak Türk vatandaşlığına alınmaları için Bakanlık makamınca talimat verilmesi üzerine işlemlere başlandığı ve işlemlerin tamamlandığı, düzenlenen Bakan onayının imzaya sunulduğu yazılı. Oromi ve ailesinin yaptığı vatandaşlık başvurusu reddedilmişti. Tüm belirtilen ilişkiler muvacehesinde; tape kayıtlarından ve fiziki takiplerden Barış Güler’in R. Zarrab’ın yanında çalışan akrabası Rüçhan Bayar’dan alacaklarına karşılık olduğu ima edilen 3 milyon dolar ile değişik zamanlarda alınan başkaca paralar ve danışmanlık ücreti olarak tahsil edilen paralar var.

8 OLAYDA BAYRAKTAR

Erdoğan Bayraktar’la ilgili ise ‘delil olarak değerlendirilebilecek hususlar’ olarak tapeler gösterildi. Bayraktar’a yönelik suçlamaların konu başlıkları şöyle:
“1- Ağaoğlu Bakırköy 46 projesi için yasal olmayan biçimde imar izni alınması iddiası. 2- Bulgar Ortodoks Kilisesi Vakfı’na ait araziye yasal olmayan biçimde özel proje alanı ilanının sağlanması iddiası. 3- Sağlık tesisi yapımı için imar verilen arsaya otel yapımı için yasal olmayan biçimde imar izni alınması iddiası. 4- Resmi belgede sahtecilik yapılarak ‘Zorlu Center’ projesindeki kaçak yapılara onay alınması iddiası. 5- Beykoz’da bulunan yeşil alanın yasal olmayan biçimde imara açılması iddiası. 6- Ataköy sahil kenarına imar planlarına aykırı olarak yapılan proje. (Yasal olamayan nedir bu tam açıklanmamış) 7- Birinci dereceden doğal SİT alanı olan İmar Bankası Sarıyer arazisinin gerçeğe aykırı raporla imara açılması iddiası. 8- Maslak Acıbadem Hastanesi ek bina projesi için Boğaziçi Koruma Kanunu’na aykırı şekilde imar alınması iddiası.”

500 BİN DOLAR

ESKİ AB Bakanı Egemen Bağış’la ilgili Zarrab ve ortaklarına ilişkin teknik ve fiziki takip verileri sıralandı. İnceleme raporunda, “kutuda 500 bin dolar” iddiası şöyle anlatıldı: “19 Nisan 2013 günü Reza Zarrab, Egemen Bağış ile telefonda görüşüyor, aynı gün saat 16.00’da buluşmak için anlaşıyorlar, sonrasında Reza Zarrab adamı olan Abdullah Happani ile telefon görüşmesinde, ayakkabı kutusunda 500 bin dolar hazırlamasını, saat 16.00’da Ortaköy’e motorcu kurye ile yollatmasını istiyor. Reza Zarrab AB Bakanlığı İstanbul Ofisi’ne giriyor. Saat 16.41 sıralarında Reza Zarrab AB Bakanlığı İstanbul Ofisi’nden çıkıyor.

FİZİKİ TAKİP VAR

Happani-Zarrab görüşmesinde; Zarrab, Happani’ye, Sadık’ı Vakko’ya göndermesini, 52-54 beden bir takım almasını, ayrıca 500 bin (?) para hazırlamasını, söyleyeceği yere sabah göndermesini söylüyor. Takım alınıyor, 500 bin dolar paranın saat 10.00’da İstinye de Hilpark Sitesi (açık adres)’e götürüleceğini söylüyor. Zarrab-Happani görüşmesinde; çikolata lokum yaptırmasını, yanına gümüş tabak almasını çikolata kutusuna 500 bin yerleştirmesini, ‘İstinye’de bir yer var E.G’ye daha önce 500 500 para gönderdiğimiz, oraya gidecek’ diyor, ‘Parayı Sadık götürsün’ diyor. Fiziki teknik takip: Görüntü var.”

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler