HABER

4 eski bakan Yüce Divan'a gönderilmiyor

Meclis Soruşturma Komisyonu, dört eski bakanı Yüce Divan'a göndermeme kararı aldı.

4 eski bakan Yüce Divan'a gönderilmiyor

Meclis Soruşturma Komisyonu, eski bakanlar Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar'ın Yüce Divan'a sevk edilmemesine karar verdi.

5'E KARŞI 9 OYLA

Meclis Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü, dört eski bakanın Yüce Divan'a gönderilmemesi kararının, 5'e karşı 9 oyla alındığını söyledi.

''HER İSİM TARTIŞILDI''

Köylü, ''Oylama açıktı. Herkes görüşünü açıkladı, oyunu verdi. Her iddia her isim tartışıldı ona göre oy kullanıldı'' dedi.

KRİTİK OYLAMA GİZLİ OTURUMLA YAPILDI

TBMM'de dört eski bakan hakkındaki soruşturma komisyonu toplantısı saat 14.00'de başlamıştı.

Meclis Soruşturma Komisyonu'ndaki kritik oylama gizli oturumla yapıldı.

Komisyonun bulunduğu salonun olduğu koridora komisyon üyelerinden başka kimse alınmadı.

KARAR ERTELENEBİLİR MİYDİ?

Meclis Soruşturma Komisyonu, eski AK Partili bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar'ın Yüce Divan'a gönderilip gönderilmeyeceğine bugün karar vermesi gerekiyordu.

Komisyonun rapor verme süresi 9 Ocak'ta dolduğundan oylamanın yeniden ertelenme olasılığı mümkün görünmüyordu.

AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü başkanlığındaki komisyonda, AK Parti'den 9, CHP'den 4 ve MHP'den 1 üye oy kullandı.

Tek üyesi bulunan HDP ise daha önce komisyondan çekildiği için oylamada yer almadı.

MECLİS SORUŞTURMASI NASIL İŞLİYOR?

Anayasanın 100. maddesine göre; Başbakan veya bakanlar hakkında, TBMM üye tamsayısının en az onda birinin (55) vereceği önerge ile soruşturma açılması istenebiliyor. Meclis, bu istemi en geç bir ay içinde görüşerek gizli oyla karara bağlıyor.

Soruşturma kararı verilirse, Meclis'teki siyasi partilerin, güçleri oranında komisyona verebilecekleri üye sayısının üç katı olarak gösterecekleri adaylar arasından her parti için ayrı ayrı ad çekme suretiyle kurulacak 15 kişilik bir komisyon tarafından soruşturma yapılıyor.

Komisyon, raporunu 2 ayda Meclis'e sunuyor. Buna 2 ay ek süre verilebiliyor. Rapor TBMM Başkanlığı'na sunulduktan sonraki 10 gün içinde dağıtılıyor. Sonraki 10 gün içinde ise görüşülüyor.

Yüce Divan'a sevk kararı, ancak üye tamsayısının salt çoğunluğunun gizli oyuyla alınıyor.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Meclis Soruşturma Komisyonu’ndan çıkan karar sonrasında gözler Meclis Genel Kurulu'na çevrildi.

Bakanlar hakkında 245 gündür soruşturma yürüten Komisyon’dan çıkacak karar her ne kadar yol gösterici olsa da 4 eski bakanın Yüce Divan’a sevki konusunda son kararı TBMM Genel Kurulu'nun olacak. Nihai karar gizli oylamayla verilecek.

Genel Kurul’un eski bakanlar hakkındaki oylamayı en geç 29 Ocak 2015 tarihine kadar gerçekleştirmek zorunda olduğu belirtiliyor.

Komisyon Başkanı Köylü'den ilk açıklama

TBMM yolsuzlukları Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü 4 eski bakanla ilgili karar sonrası gazetecilere açıklama yaptı.

Köylü şunları söyledi:
Her iddia her isim tartışıldı. Herkes her isimle ilgili görüşlerini söyledi ve oyunu belirledi. Dördünü ayrı ayrı değerlendirerek oy kullanıldı.
Komisyondaki oylama açık yapıldı. Genel kuruldaki oylama gizli olacak. Her üye görüşlerini söyledi.
Bundan sonra biz ayın 9’una kadar meclis başkanlığına sunacağız raporumuzu. Başkanlık genel kurula verecek ve 10 gün içinde oylama yapılacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 497 yorum
ZAFER ÇAĞLAYAN KAÇAK SARAYA GİDEREK recep dayyibi TEHDİT ETMİŞ EĞER BİZ YÜCE DİVANA GİDERSEK KEL BİLAL OĞLANDA PEŞİMİZDEN GELİR DİYE YANİ 4 HIRSIZ AKLANMIŞTIR 1 NUMARA KOMİSYON ÜYELERİNE TAM SAHA PRES UYGULUYOR
@albayrakmurat senin payına ne düştü kardeş,bu kadar hakarete vran bir öfke için nasıl bir ruh halindesin.çok sevsen bile öfke yok.haa eğer varsa aynı çanaktanmı beslendin derler sonra.ben demem.ama deeeeerleeer.
VAY BE SIĞIR OLAYI ÇÖZMÜŞ
@remzi_bakir_1988 BAZI SIĞIRLARIN HAKARETLERTİ BENİ KIZDIRIYOR BUNDAN SİNİRLENMİS OLABİLİRİM ÇOKTA YALAN VAR UCU BUCAĞI YOK
Kaçak dediğin saraya zafer çağlayanla beraber mi gittiniz.
@albayrakmurat yok laaa sığır otla beslenir:))) kim olduğunu anladın sen da:))
sn.cumhur başkanı tehditten korkacak adammı.;? demirel mi sandın.:))
tabi onlarda biz bele bele yaptık diye size haber verdi.. =))
MAŞALLAH NASIL BİR HABER ALMA AĞIN VAR `YAV....YADA NEDENDEN NASIL BU KADAR SEYİ ÇIKARDIN...
ŞAYET HATALI BİRŞEY YAPTILARSA ZATEN ULULİDER BUDEĞERLİ İNSANLARI BAKANYAPMAZDI.ULU LİDERİM SEÇİMLERİNDE HKKANİYET GÖZETİR.BUNLAR MUHALEFEF PARTİLERİNİN DARBE GİRİŞİMLERİDİR.PARALEL YAPI İÇİNDEBU GÜZİDE İNSANLARI HİZMETTEN VAZGEÇİRMEYE ÇALIŞIYORLAR.HİÇ BOŞUNA HEVESLENİLMESİN LİDERLERİNE MADDİ MANEVİ BAĞLIOLAN ALNI SECDEYE DEĞEN AKılcı VEKİLLER ASLA BÜYÜKLDERİNSÖZÜNDEN ÇIKAMAZLAR.ÇÜNKÜ HEPSİNİN KAYITLARI LİDERDEDİR.AYNI AKİBETE UĞRARLAR.ULULİDERLE VE MAHDUMUYLA KİMSE BAŞA ÇIKMAZ.LİDERİMİZ HEMSEVER HEMDÖVER BİZ KIVIRCIKLARI ONDNGELEN HERŞEYE RAZIYIZ.ÜLKEMİZDE DAHA PARA EDEN ÇOK ŞEY VAR.ONUNDUR.
Yüksek tansiyon yaratıp Beyinleri felç ediyor Gündem değiştirip Gerçekleri gizliyor Yargıya talimat verip Maraş ı Sivas ı zaman aşımına Yazıcıoğlu Hırsızlık Yolsuzluk dosyalarını takipsizlik kararına uğratıyor Vicdanlarıda susturup İlahi adaletten kurtulacağınızımı sanıyorsunuz Çocuklarınızın odasına paraları polisler koydu diyor Faiziyle geri alıyor İnsan aklıyla oynuyorsunuz Kaçmadığın sürece kapın çalınacak O gün Aslanla karşılaşmış Yaban eşeği gibi dağılacak Yakandan bağrından tutulup Başına çökülüp Alaşağı edileceksin Koruma zırhına bürünüp Kulu kandırsanda Seni Allah’tan kim koruyacak...
yuh ya paraler polisler koydu dedi paraları adam faiziyle geri aldı, buna rağmen halen savunuyorsan!!! sen bu adamdan inannılmaz çıkar sağlıyon... çünkü savunanların hepsi çıkarcı insanlar...
Ulan hala parallel diyorlar. O parallel sizin paralelinizdi halkın değil. birlikte hırsızlık yaptınız, birlikte hak yediniz. cemaatin her günahına, sapına kadar akepe de ortaktır. memurluk sınavlarında soruları siz vermediniz mi cemaate, dönemin başbakanı çıkıp 'ne istedilerse verdik' demedi mi? kaç-ak saray yapılırken cemaat nerdeydi? gazeteciler tutuklanırken cemaat neden körükledi, ışide o kadar yardım ettiler cemaat bilmiyor muyduda kuyruklarına bastıklarında haber yaptılar. ikiniz de aynı b........ sunuz.
DEVRAN SENİN GİBİ KÖPEKLERİN DEVRANI.ULUYUN BAKALIM.NEREYE KADAR ULUYACAKSINIZ.
murat Allah'ını seversen bi git be yahu hangi zekaya interneti kullanıyorsun temiz havayı da kirletiyorsun birde o bedenle Yürü git be hakkaten ne içtiniz siz ne içirdiler size kömürün Makarna'nın içinde ne vardı :/ hala alnı secdeye değen diyor ulan anını Ölene kadar secdeden kaldırsa milyonlarca insanın kul Hakkini ödeyemez . Tek Varlığım Yüzük diyen adam Oldu Dünya'nın en zengin Adam'ı Alni secdeye Değiyor ya Allah gönderdi değilmi sözde muslumancıklar sizi dinide lekelemeyin bari güzelim İslamiyet'ten soguttunuz Dünya'nı sizin gibiler Yüzünden islâmiyet =cehalet yoksulluk Savaş başka Birsey ifade etmiyor insanlara Dünya genelinde
Arabası C180 seni...
KENDİNİ KAÇ PARAYA SATTIN.
Allah seni bağışlasın dostum. Cahillik kötü birşey ama karacahillik daha beter inşallah bir gün anlarsın nelerin döndüğünü.
Arkadaşlarrr! Bir daha okuyun, iyi okumamışsınız galibaaaa!
HİSSEDİYORUM AKLANACAKLAR. ZATEN, ORTAYA ÇIKAN O SORUŞTURMALAR, O TAPELER, O YOLSUZLUK DOSYALARI İNSANLARIN GÜNAH İŞLEME ÖZGÜRLÜĞÜNE DARBE İDİ. ( tapeler, yolsuzluk ilk ortaya çıktığında ak vekilimiz hissediyorum montaj demişti. bir diğer ak vekilimiz, o tapelere, yolsuzluk soruşturmalarına istinaden insanların günah işleme özgürlüğü engellenemez diyordu) AK VEKİLLERLE YENİ BİR DİN YENİ BİR TÜRKİYE.
Geri Dön