65 yıl birlikte yaşadılar: Ötenazi kararı verip birlikte öldüler

Hollanda’da yaşayan Nic ve Trees Elderhorst çifti 91. yaşlarına bir hastane odasında birlikte girdi. Bu hüzünlü durum yaşlı çiftin aldığı kararla daha da yürek burkan bir hale gelse de, aşkın büyüleyici gücünü bir kez daha gözler önüne serdi.

65 yıl birlikte yaşadılar: Ötenazi kararı verip birlikte öldüler

Birlikte paylaşılan 65 yıl

Şimdilerde bize masal gibi gelse de, Hollanda’nın Didam kabasında yaşayan Nic ve Trees Elderhorst çifti bir evliliğe koca bir ömür sığdıranlardan. 91 yaşındaki karı koca evlilik yeminine sadık kaldı ve acısıyla tatlısıyla 65 yılı birlikte geçirdi.

Yaşlılık en büyük kabusları oldu

Yaşlılığın kara bulutları, sevgileri hiç eskimeyen Elderhorst çiftinin üstüne zamanla çöktü. 5 yıl önce başlayan sağlık sorunları Bay Elderhorst’un 2012 yılında geçirdiği felçle doruğa ulaşmış oldu. Kocasının hemen ardından yürümede güçlük çekmeye başlayan Bayan Elderhorst’un durumu da iyi değildi. Bayan Elderhorst ayrıca yaşlılığa bağlı hafıza kaybı sorunları yaşıyordu.

“Birlikte ölmek onların en büyük dilekleriydi.”

Elderhost çiftinin kızları konuştukları yaşlılık uzmanından hiç iyi şeyler duymamışlar. Uzman, annesinin hala zihinsel olarak yeterli bir durumda olduğunu ancak babasının ölümünden sonra giderek kötüleşeceğini söylemiş. Çiftin kızı, annesinin huzur evine gitmek yerine kocasıyla birlikte ölmeyi tercih ettiğini söylüyor. Genç kadın, “Birlikte ölmek onların en büyük dilekleriydi.” diyor.

“Tıpkı arzu ettikleri gibi öldüler.”

Sevgi dolu Elderhost çiftinin son anlarına şahitlik eden kızları bu anları, “Son kez uzun uzun öpüşüp el ele tutuşarak huzurlu bir şekilde öldüler.” diyerek anlatıyor. Tercihli intiharın (ötenazi) yasal olduğu Hollanda’da bu hakkın kullanılması sıradan bir durum olsa da, çift olarak kullanılması nadiren gerçekleşen bir olay.

Kaynak

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Diğer Haberler