HABER

9 kişiyi kurtardılar

Sel felaketinin vurduğu Pakistan’a giden 15 kişilik GEA ekibi, Sajaval şehrine 5 saat uzaklıkta, hiç yardım ulaşmamış bir köyde mahsur kalan 9 kişiyi botlarla kurtardı.

Yaklaşık 200 bin kişinin evsiz kaldığı Thatta şehrinde bir sahra hastanesi de kuran GEA ekibi, ilk gün 464 hasta muayene etti. Ekibin Koordinatörü Umut Dinçşahin, “Bölgede hastalıkların büyük çoğunluğunu cilt enfeksiyonları, alt ve üst solunum yolları enfeksiyonları ve akut ishal vakaları oluşturuyor. İhtiyaç sahibi olan kişilere klor tabletleri sağladık” dedi.

Bugün gidiyor

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, bugün özel uçakla Pakistan’a gidiyor. Erdoğan, Pakistan’a Türkiye İş Kadınları Derneği’nce 28 Ağustos’ta Pakistan’daki selzedelere yardım amacıyla düzenlenen iftarda toplanan 3 milyon liranın üzerinde para, 1 milyon liranın üzerinde de ilaç ve giysi yardımını götürecek. Sel bölgesinde incelemelerde bulunacak olan Emine Erdoğan ve beraberindekiler, 3 Eylül’de Türkiye’ye dönecekler.

Gerçekten çaresizler

İSLAM Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Pakistan’da yaşanan sel felaketinin tsunamiden daha büyük zararlar verdiğini belirterek, “Çocukların mutsuzluğu yaşlıların şaşkınlığı ve çaresizliği bütün her şeyi anlatıyor. Bu insanlar gerçekten çaresiz ve her şeye ihtiyaçları var” dedi. İhsanoğlu, iki günden bu yana Pakistan’da bir dizi toplantı yaptığını ve sel bölgesini ziyaret ettiğini bildirerek, Pakistanlıların çok zor durumda olduğunu söyledi. Dünyadaki tüm Müslüman ülkelere çağrıda bulunan İhsanoğlu, Pakistanlıların yaralarını sarmak için teşkilat olarak Pakistan’da koordinasyon merkezi ofisi kuracaklarını kaydetti. (Hürriyet)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön