HABER

"AB, Türkiyesiz büyük güç olamaz"

BRÜKSEL (İHA) - ANAP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Avrupa Birliği'nin Türkiye olmadan dünya çapında bir güç olamayacağını söyledi. TOBB'un Brüksel'de düzenlediği toplantıya katılan Mesut Yılmaz, yasadışı DHKP-C örgütü üyesi bir kişinin sözlü tacizine de uğradı.

TOBB; milletvekili, bürokrat ve işadamlarından oluşan 200 kişilik bir heyetle, AB lobisi için Brüksel'e çıkarma yaptı. Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ile Devlet Bakanı Tunca Toskay'ın da yer aldığı heyet, dün akşam saatlerinde yemekli toplantıda biraraya geldi.

Yemek sonrası bir konuşma yapan Yılmaz, "Türkiye olmadan AB, dünya çapında bir güç olamaz. Ortadoğu ve Orta Asya için, Türkiye'ye ihtiyaç var" dedi.
Yılmaz, yemek sırasında yaptığı konuşmada da, Türkiye'nin Aralık ayında Avrupa Birliği'ne tam üyelik müzakerelerine başlama kararı alması halinde 2007-2008'de tam üye olabileceğini belirtti.

Yılmaz, Türkiye'nin tam üyelik müzakerelerinin fazla uzun sürmeyeceğini ifade etti ve Türkiye'nin, Avrupa Birliği ile ilişkilerinde hiçbir zaman bugünkü kadar birlik ve uzlaşma görüntüsü vermediğini kaydetti.

Yasadışı DHKP-C üyesi olduğunu söyleyen bir kişi, yemekli toplantı sırasında Mesut Yılmaz'a bir mektup vermek istedi. Yılmaz, mektubu, "Ben teröristlerden mektup almam" diyerek geri çevirdi. DHKP-C'li olduğunu söyleyen kadın, salondan çıkarken, Yılmaz'a "Sizin beyninizi dağıtmak lazım" dedi.

Yılmaz'ı tehdit eden kadının otel önünde bekleyen bir taşıta binerek olay yerinden uzaklaştığı belirtildi. Belçika güvenlik birimleri, konuya ilişkin soruları yanıtlamadı. Olayın ardından güvenlik önlemleri artırıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön