ABD elçilikleri yeniden açılıyor

Amerika Birleşik Devletleri, güvenlik tehdidi nedeniyle kapalı olan 19 diplomatik temsilciliğinden 18'inin Pazar günü açılacağını açıkladı.

ABD elçilikleri yeniden açılıyor

Dışişleri Bakanlığı Yemen'deki San'a büyükelçiliğinin güvenlik kaygılarının devam etmesi nedeniyle kapalı kalacağını duyurdu.Bu temsilciliklerin tümü Orta Doğu ve Afrika'da bulunuyor.Başka bir güvenlik tehdidi nedeniyle kapatılan Lahore konsolosluğunun da henüz açılmayacağı belirtiliyor.Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, "San'a ve Lahore'a yönelik tehdidi değerlendirdikten sonra ne zaman açılacaklarına karar vereceğiz" dedi. Yemen'de Perşembe günü insansız uçaklarla düzenlenen üç saldırıda El Kaide militanı olduklarından kuşkulanılan 14 kişi öldürülmüştü.

Bu kişilerden yedisinin Suudi Arabistanlı olduğu öne sürülüyor.ABD geçen aydan beri Yemen'de insansız uçaklarla gerçekleştirdiği saldırılarını artırdı.El Kaide'nin bir kolu olan ve Washington'ın Batı'ya en büyük tehdit olarak gördüğü Arap Yardımadası'ndaki El Kaide örgütünün merkezinin Yemen'de olduğu belirtiliyor.

El Kaide tehdidi

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında Sana Büyükelçiliği'nin Arap Yarımadası'ndaki El Kaide'den kaynaklanan tehdit nedeniyle kapalı kalacağı kaydedildi.Sana'daki elçilik personelinin büyük bir bölümünden Salı günü ülkeyi terk etmesi istenmişti.Büyükelçilikleri kapatma kararı ve Amerikan vatandaşlarına yapılan küresel seyahat uyarısının El Kaide liderleri arasındaki mesajlara dayandığı öne sürülüyor. Amerikan basınına göre istihbaratın ulaştığı bu mesajlarda El Kaide liderleri bir elçiliğe saldırı düzenlemekten söz ediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler