HABER

ABD Kongresinde ilk müslüman

ABD'de dün yapılan Kongre seçimlerinde ABD tarihinde ilk kez Kongre'ye bir Müslüman seçildi. Demokrat Parti'den Keith Ellison, Kongre'deki ilk Müslüman oldu.

Zaferinden dolayı taraftarlarına hitaben bir konuşma yapan Ellison, "Bu akşam biz bir tarih yazdık" dedi. Minnesota'dan katıldığı seçimlerde, Temsilciler Meclisi'ne girmeyi başaran Ellison, önemli bir seçimi kazandıklarını, yüzde yüz olumlu bir seçim kampanyasıyla güçlü rakiplerini alt ettiklerini söyledi. Ellison'un eskiden radikal bir Müslüman grupla bağlantılı olduğu ifade edilirken, rakipleri, Ellison'un eski bağlantılarını devamlı gündeme getirmiş ve onu Yahudi karşıtı olmakla itham etmişti. Ellison herşeye rağmen çoğunluğu sağlamayı başardı.

Ellison, üniversitedeyken Katoliklikten İslam dinine geçtiğini ifader ederek, İslam Milleti lideri Louis Farrakhan'la bağlantısı olduğuna dair iddiaları da yalanladı. Yeni Müslüman milletvekili Ellison, ABD askerlerinin hemen Irak'tan çekilmeleri gerektiğini belirtmesinin ardından, toplumlarla aralarına köprüler inşa etmeleri halinde daha güçlü olacaklarını savundu.

Minnesota Üniversitesi'nden siyasi bilimler profesörü Larry Jacobs, Ellison'un seçilmesinde "muazzam sembolizm" olduğunu ifade ederek, ABD yönetiminin Ellison'un adaylığıyla İslam'a karşı savaş içinde olmadığını, Müslümanların da isterlerse siyasi sistemin içine girebilecekleri mesajını vermek istediğini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön