ABD'li eski diplomattan dikkat çeken yazı! Türkiye-ABD krizi...

ABD'nin Avrupa-Avrasya ilişkilerinden sorumlu eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza, ABD'nin Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamayacağını belirtti.

ABD'li eski diplomattan dikkat çeken yazı! Türkiye-ABD krizi...

Bryza, Washington Post gazetesi için "ABD, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz" başlıklı bir makale kaleme aldı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik ilave çelik ve alüminyum vergisi kararı ve daha geniş kapsamlı yaptırımlar uygulamayı düşüncesinin iki ülke ilişkilerindeki gerginliği tehlikeli bir şekilde artırdığını vurgulayan Bryza, "Bu, NATO müttefikine karşı maksimum seviyede zarara uğratmak için zamanlanmış, beklenmeyen ve düşmanca bir davranıştı." ifadelerini kullandı.

'ABD ORTADOĞU'DA ETKİNLİĞİNİ KAYBEDER'

Trump'ın açıklamalarının, Ankara ile Washington arasında uzlaşmaya çok yaklaşılan müzakere sürecini de yıktığını belirten Bryza, "Türkiye'nin liderini (Recep Tayyip Erdoğan) açık bir şekilde köşeye sıkıştırarak, Trump, Erdoğan'ın Brunson'ın serbest bırakılmasına razı olmasını çok daha zora soktu." değerlendirmesinde bulundu.

Bryza, ABD'nin Türkiye ekonomisine yönelik kararlarıyla Türkiye'nin müttefikliğinden vazgeçtiğini kaydederek, "Trump, Türkiye'den şimdi vazgeçerek, ABD'nin Ortadoğu'daki etkinliğini kaybeder ve görevi hala bitmeyen DEAŞ ile mücadele koalisyonunu tehdit altına sokar. Çünkü, son raporlara göre terör örgütü DEAŞ, ciddi bir şekilde sahneye geri dönmeyi bekliyor." vurgusu yaptı.

ABD'nin Türkiye'den vazgeçmesinin, Türkiye'yi Rusya ile yakınlaştırabileceğine de dikkati çeken Bryza, "Türkiye- ABD müttefikliği Truman yönetiminden bu yana bizim Ortadoğu stratejimizin merkezinde yer aldı, Ruslar bu güç dengesini değiştirmek için fazla mesai sarf ediyor." yorumunu yaptı.

'İNCİRLİK ÜSSÜ ABD İÇİN VAZGEÇİLMEZ'

ABD'nin Türkiye'de "vazgeçemeyeceği" birtakım çıkarları olduğuna işaret eden Bryza, bu noktada İncirlik Üssü'nün ABD'nin denizaşırı önemli bir üssü olduğunu anımsattı.

Bryza, "ABD Dışişleri Bakanlığındaki 23 yıllık diplomatlığımın 13 senesini Ortadoğu'da harcayan birisi olarak, bu üssün ne kadar vazgeçilmez olduğunu gördüm. Bu üssün hayati önemi var. DEAŞ tekrar tehdit olmanın kıyısındayken mücadele bitmeye çok uzak." görüşünü paylaştı.

Byrza, makalesini "Türkiye'nin ekonomisi çökerse, ABD'nin önemli stratejik çıkarları, en nihayetinde ve kaçınılmaz bir şekilde ABD'yi ekonominin parçalarını toplamaya yardım etmeye iter." ifadeleriyle sonlandırdı.

Okuyucu Yorumları 8 yorum
TÜRKİYENİN EKONOMİSİ ÇÖKMEZ,AKSİNE BİZ ZATEN ABDYE 1 SATIP 3 ALIYORUZ,ABD KANBURUNDAN PRANGALARINDAN KURTULURSAK HER ŞEYİ KENDİMİZ YAPMAYA BAŞLARIZ O ZAMAN ŞAHA KALKARIZ,HER ŞERDE BİR HAYIR VARDIR,ONU ALLAH BİLİRKİ ALLAH BU ŞERDEN BİZE HAYIRLAR ABD YE ŞERLER BIRAKACAK,İNŞALLAH AMİN,ABD NİN BORAZANI TÜRKİYE İDİ ARTIK ABD DİYE DEĞİL VATANIM MİLLETİM DİYE ÖTECEK,ABD İÇİN ÇOK ÇİĞ TAVUK YEDİK ARTIK YEMİYECEĞİZ,KÖTÜLÜK TELLALLARI BİLİNKİ BU TÜRKİYE İÇİN HAYIRLI OLACAK,ABD VE İSRAİL PİSLİĞİ İÇİN ŞER OLACAK,AMİN İNŞALLAH SENARYOYU YAZAN ALLAH BÖYLE İSTEDİKİ ŞER ABD DE YIKILACAK ŞERRİ DÜNYADAN SİLİNECE
İnşallh ma sşallah bol temenniler cekler caklar bol traşla r merak etme iki aya kalma z barışırız.
Metnin içeriği, yazım uslubu vs. bana pek yerli geldi.Aynı bizim yerli kalemşörlerin kaleminden çıkmış gibi, aynı temelsiz sözler. Önceleri bizi sömürge ortak olarak gören ABD.nin dibimize İncirlikten ala 20 tane daha üs kurduğunu, artık bir önemimiz kalmadığını, bizden çoktan vazgeçtiğini, bunu her fırsatta her pisliği, hainliği yaparak anlatmaya çalıştığını, Kendisini dünyanın enerji kaynaklarının kralı ve sahibi olarak hayal eden ABD. li Trump'un da TC.yi sindirilmesi, mümkünse bertarat edilmesi gereken ayakbağı olarak gördüğünü artık dünya alem banladı.Yerli kalemşörler ve patronları hariç
ABD göze alamaz ama biz TIRKIYE olarak coktaaaaaan gözden çıkardık
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler