HABER

ABD Savunma Bakanı: Trump'ın tehditleri askeri ilişkilerimizi etkilemez

ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'ye karşı yaptırım tehdidine karşı kabineden ilk çatlak ses yükseldi. Savunma Bakanı Mattis "Bu tehdit askeri ilişkileri etkilemez" dedi.

ABD Savunma Bakanı: Trump'ın tehditleri askeri ilişkilerimizi etkilemez

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik yaptırım tehdidinin iki ülke arasındaki askeri ilişkileri etkilemediğini, Türkiye ile yakın çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Mattis, Savunma Bakanlığı (Pentagon) basın ofisinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"İLİŞKİMİZE VE ASKERİ OPERASYONLARA ETKİSİ OLMADI"

Bir gazetecinin, Trump'ın Türkiye yönelik yaptırım tehdidini hatırlatarak, Türk-Amerikan ilişkilerindeki tansiyonun askeri ilişkileri etkileyip etkilemediğini sorması üzerine Mattis, "Türk-Amerikan ilişkileri ve askeri operasyonlarına bir etkisi olmadı. Şu aşamada, Türkiye ile yakın çalışmaya devam ediyoruz." yanıtını verdi.

Senato'nun, Türkiye'ye F-35 uçaklarının verilmesini geçici olarak askıya alınmasını savunma bütçesine ilişkin yasa tasarısına eklediği hatırlatılarak, bunun Türk-ABD ittifakını nasıl etkilediğine ilişkin bir soruya ise Mattis, bu tasarının da askeri ilişkileri etkilemediğini ifade etti.

"DEVİYELER DEVAM EDİYOR"

Türkiye ile ABD'nin Münbiç'te ortak devriyelere yakın zamanda başlayacağını da anlatan Mattis, ortak devriyelerin en zaman başlayacağına ilişkin bir soruya karşılık ise, "Tüm planları bir araya getirdik ve planlama iyi gitti. Eğitim ekipmanı İncirlik'e indi. Ortak eğitimlerin ne zaman başlayacağından emin değilim, çünkü önce ekipmanı getirmemiz ve devam etmemiz için tüm koşulları hazırlamamız gerekir." dedi.

Mattis, daha sonra Münbiç'te ortak devriyelerin haftalar içinde başlayabileceğini kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 34 yorum
hem tehdit et hem askeri ilişkileri etkilemez de . hıyarsız cacık mı olur .
Kesin lan traşı. Boşaltın incirliği. (Derdim ben başkan olaydım ):)
ondan sonra dinle artik ana muhalefet partisinin bıdı bıdısını
@ardaras ben bahane de hazır bütün ülkeden şutlardım kürecik vs
@ardaras yok öyle yağma hem tehdit edeceksin hemde İNCİRLİKte at koşturup askeri anlaşma diyerek kendini savunacaksın KATİL ABD.
askeri kozlarınızı kullanmayın sakın diyoo.
Geri Dön