ABD ve Rusya anlaşamadı

MOSKOVA (İHA) - ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Savunma Bakanı Robert Gates, ABD'nin Doğu Avrupa'da tesis etmeyi düşündüğü füze kalkanı sistemi konusunda Rus mevkidaşlarını ikna edemedi.

ABD Dışişleri Bakanı Rice ve Savunma Bakanı Gates, resmi temaslarda bulunmak üzere geldikleri Moskova'da Rus mevkidaşları Sergey Lavrov ve Antoliy Serdyukov ile bir araya geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı konukluğunda 2+2 şeklinde tüm gün boyu devam eden görüşmeler bitiminde ortak basın toplantısı düzenleyen iki ülke bakanları, ABD'nin Doğu Avrupa ülkelerine yerleştirmeyi planladığı füze kalkanı sistemi konusunda mutabakata varamadıklarını ifade etti. ABD'nin füze kalkanı sistemi kararını Rusya'ya danışmadan tek başına aldığını belirten Sergey Lavrov, "ABD heyeti, bugünkü görüşme sırasında füze kalkanı sistemiyle ilgili endişelerimizi dikkate aldıklarını belirterek, bu endişelerin giderilmesi yönünde bazı tekliflerde bulundular. Bu önerilerin en kısa zamanda yazılı olarak tarafımıza iletilmesini istiyoruz. Umarım, bu teklifler geçen yılın Kasım ayında olduğu gibi sadece sözde kalmaz" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Rice da, geçen yıl yaptıkları tekliflerin yazılı halinin, sözlü halinden farkı olduğunu kabul ederken, bunda tercüman hatalarının önemli rol oynadığını savundu. İki ülke devlet başkanlarının teşebbüsü ile yapılan bugünkü görüşmenin çok faydalı olduğunu da kaydeden Rice, "Rusya'nın bugünkü tekliflerimizi iyice değerlendireceğini ve görüşmelerimizin devam edeceğini düşünüyorum" diye konuştu. ABD Savuma Bakanı Gates ise, bir gazetecinin sorusu üzerine, ABD'de yaşanmakta olan ekonomik sıkıntıların Doğu Avrupa ve Türkiye'ye yerleştirilmesi planlanan füze kalkanı sistemi projesinin finansmanını etkilemeyeceğini söyledi.

Rusya Savunma Bakanı Serdyukov ise, bugünkü görüşmelerde yeni bir şey duymadıklarını ve iki tarafın da görüşlerinde ısrar ettiğini belirtti. Serdyukov, "ABD heyeti tarafından yapılacak yazılı teklifleri uzmanlarımız inceleyecek. Bu teklifler doğrultusunda bir uzlaşmaya varabileceğimizi ümit ediyorum" diye konuştu.