HABER

ABD'de dış ticaret açığı Ekim'de düştü

Washington -(AA) ABD'nin kronik dış ticaret açığı Ekim ayında yüzde 8,4 gerileyerek yaklaşık son 5 yılın en düşük düzeyinde gerçekleşti.

Ticaret Bakanlığının açıklamasına göre, dış ticaret açığı Ekim ayında beklentilerin üzerinde bir azalış göstererek 58,9 milyar dolar oldu.Açığın azalmasında, aynı dönemde ithal petrol fiyatlarındaki yüzde 11,3'lük rekor düşüş etkili oldu.

Ancak, ABD ekonomisinin en büyük sorunları arasında görülen dış ticaret açığı, Ekim ayında kaydedilen büyük gerilemeye rağmen, yıllık bazda 772,1 milyar dolara ulaşmış bulunuyor. Bu rakam, ABD'nin 2006 sonu itibariyle üst üste 5. yıl rekor dış açık vereceğine işaret ediyor.

ABD'nin Ekim ayında ithalatı da yüzde 2,7 gibi yaklaşık son 5 yılın en büyük azalışını göstererek 182,5 milyar dolara geriledi. Aynı ay, mal ve hizmet ihracatı ise yüzde 0,2 gibi hafif bir artış göstermesine rağmen 123,6 milyar dolar ile aylık bazda yeni bir rekor kırdı.

ABD'nin dış ticaretinde Ekim ayında kırılan bir başka rekor, Çin ile ticaretinde verdiği açıkta oldu. ABD'nin en önemli dış politika sorunlarından birini oluşturan Çin ile ticaretindeki açık, Ekim ayında yüzde 6,1 artışla aylık bazda yeni bir rekor olan 24,4 milyar dolara çıktı.

PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön