ABD'de en fazla tercih edilen 10 üniversite

NEW YORK (ANKA)-Can Kamiloğlu bildiriyor- The Princeton Rewiev adlı eğitim ve araştırma kurumu tarafından hazırlanan raporda, ABD'de öğrenci ve ebeveynlerin en fazla tercih ettikleri 10 üniversite belirlendi.

Öğrencilerin yüksek öğrenimleri için en fazla tercih ettikleri üniversiteler sıralamasında zirvede, Harvard Üniversitesi yeraldı.

Princeton Review tarafından dün yayımlanan raporda ABD'li öğrencilerin rüyalarını süsleyen zirvedeki 10 üniversitede açıklandı. Araştırmada, ABD genelinde 50 eyalette yapılan araştırmada, 8,776'sının öğrencilerin, 1,612'de ebeveynlerin yapmış olduğu toplam 10,338 üniversite başvurusu incelendi. Araştırma kurumu tarafından 2003 yılından beri yapılan ve ABD'nin "10 Rüya Üniversitesi" listesinde 3 kez zirvede yer alan NYU (New York Üniversitesi) ise bu yıl 4'üncü sırada yer aldı. Araştırmaya göre Amerikalı öğrencilerin rüyalarını süsleyen zirvedeki 10 üniversite şöyle sıralandı:

1. HARVARD
2. STANFORD
3. PRINCETON
4. NEW YORK ÜNİVERSİTESİ
5. YALE
6. BROWN
7. COLUMBIA
8. CORNELL
9. GÜNEY CALIFORNIA ÜNİVERSİTESİ
10. UCLA

Amerikalı ebeveynlerin çocuklarının yüksek öğrenimleri için en fazla tercih ettikleri üniversitelerin sıralaması ise şöyle :

1. PRINCETON
2. STANFORD
3. HARVARD
4. NEW YORK ÜNİVERSİTESİ
5. NOTRE DAME
6. CORNELL
7. DUKE
8. YALE
9. MIT
10. BROWN