HABER

ABD'deki Türklerden harita tepkisi

Bir Amerikan televizyon kanalında Türkiye haritasının hatalı biçimde yansıtılmasıyla ilgili olarak kanal nezdinde girişimde bulunuldu.

WASHINGTON (A.A) - ABD'deki önemli Türk kuruluşlarından Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) ile Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF), bir Amerikan televizyon kanalında Türkiye haritasının hatalı biçimde yansıtılmasıyla ilgili olarak kanal nezdinde girişimde bulundu.

İki kuruluşun başkanları, ilgili yayın kuruluşuna ayrı ayrı mektup gönderdi.

ATAA Başkanı Günay Evinç, mektubunda, Türkiye'nin komşularını tek tek sayan ve gerekli düzeltmenin yapılıp, doğru haritanın yayımlanmasını isteyerek kanala hitaben, "Yazı işleri kurulunuzla bir araya gelip, Türkiye'nin coğrafyası, tarihi ve kültürünü konuşmayı arzu ederiz" ifadesini kullandı.

TADF Başkanı Kaya Boztepe adına, danışmanı İbrahim Kurtuluş tarafından gönderilen mektupta da "hatanın derhal düzeltilmesi ve Türk ulusuna hakaretten dolayı özür dilenmesi" çağrısında bulunuldu.

"Yayınlanan haritanın, Türkiye'de son 20 yılda 40 bin masum cana kıyan ve ABD ile AB'nin terör listesinde de yer alan PKK terör örgütünün bir ürünü gibi göründüğü" belirtilen mektupta, "Kanalın bir terör örgütüne alet olmak istemesi, düşünebildiğim en son şey. Programın yapımcıları herhalde okul yıllarında tarih derslerini kaçırdılar" ifadesi kullanıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler