ABD'den 'Koalisyona siz de katılın' baskısı

ABD Başkanı Obama’nın yarın terör örgütü IŞİD’e karşı mücadele planını açıklaması beklenirken Savunma Bakanı Chuck Hagel dün Ankara’ya kritik bir ziyaret gerçekleştirdi.

ABD'den 'Koalisyona siz de katılın' baskısı

Genelkurmay Başkanı, Savunma Bakanı ile görüşen, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilen Bakan Hagel, Türkiye’nin IŞİD’e karşı koalisyona verebileceği destek için nabız yokladı. ABD’li bir yetkili Reuters’a, ‘Türkiye olmadan bu iş yürümez’ dedi.

Galler’de geçen hafta yapılan NATO zirvesinde ABD yönetiminin, Suriye ve Irak’ta terör estiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) yeni adıyla İslam Devleti’ni önce zayıflatıp sonra yok etmek için uluslararası koalisyon oluşturma çağrılarının ardından Ankara dün kritik bir ziyarete sahne oldu. ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel; hem IŞİD, hem de Ukrayna konusunu konuşmak için geldiği Ankara’da önce Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile görüştü, ardından mevkidaşı İsmet Yılmaz ile bir araya geldi. Savunma Bakanı, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çankaya Köşkü’nde görüştü. Basına kapalı yapılan, 1 saat 10 dakika süren görüşmede Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu da bulundu. Hagel’e ise ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı olarak göreve başlayan ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Ross Wilson eşlik etti.

Türkiye’den destek arayışı

Görüşmede ağırlıklı olarak IŞİD’e karşı mücadele yöntemleri, ABD’nin Türkiye üzerinden Suriye’ye savaşmaya giden cihatçılarla ilgili endişeleri konuşuldu. Ankara’nın IŞİD’in elindeki 49 Türk rehine nedeniyle uluslararası koalisyonun içinde askeri anlamda aktif olarak yer almaya sıcak bakmadığı biliniyor. NATO zirvesinde açıklanan on ülkeli “çekirdek koalisyonda” tek Müslüman ülke olan Türkiye, ‘Irak’taki IŞİD mevzilerine hava saldırısı düzenleyen ABD uçaklarının İncirlik Üssü’nden kalkmadığını da’ vurguluyor. ABD’li yetkililer, Reuters haber ajansına yaptıkları açıklamada Hagel’ınn Türkiye’nin koalisyonda ne ölçüde istekli olduğunu duymak isteyeceğini söyledi. En çok Suriyeli mülteciyi ağırlayan ikinci ülke olması, 49 rehine nedeniyle Suriye’deki savaşa dahil olan Türkiye’nin desteğinin hayati önemde olduğu belirtildi.

ABD’nin mesajı

Ziyarette Savunma Bakanı Hagel’e eşlik eden, ismini açıklamayan ABD’li yetkili, koalisyonun sahadaki yerel güçlere destek sağlamak, eğitim, yakıt ikmali, hava yardımı gibi geniş ihtiyaçları olduğunu söylerken “Bunlar birçok ülkenin katkıda bulabileceği şeyler. Türkiye ise coğrafi gerçeğinden dolayı kaçınılmaz, olması gereken bir partner. Türkiye olmadan bu iş (IŞİD’e karşı mücadele) yürümez” dedi. Hagel’in temaslarında NATO’nun Ukrayna için oluşturmak istediği acil müdahale gücü konusunun da gündeme geldiği, bu konuda fikir alışverişinde bulunulduğu da belirtildi. Gelecek haftalarda da ABD’den üst düzey ziyaretler bekleniyor.

36 ayda IŞİD’i bitirme planı

IŞİD’e karşı “henüz bir stratejileri olmadığını” söyleyince şahinlerin tepkisini çeken ABD Başkanı Obama ise yarın terör örgütüne karşı mücadele planını açıklayacak. Obama dün kongre üyeleriyle bir araya gelip yeni stratejiyi görüşürken Amerikan New York Times gazetesine göre plan üç aşamalı olacak.
İlk aşamada geçen ay 145’ten fazla düzenlenen hava saldırıları devam edecek. İkinci aşama, Irak’ta daha kapsayıcı bir hükümet kurulunca devreye girecek ve buna göre Irak ordusuna, Peşmergelere muhtemelen Sünni aşiret üyelerine de ekipman, danışmanlık ve eğitim yardımı artırılacak. En zor, siyasi olarak da operasyonun en tartışmalı üçüncü aşamasında ise IŞİD’in Suriye’deki sığınakları yok edilecek.
Bazı Pentagon planlayıcılarına göre Obama hükümetinin süresini aşacak en az 36 aylık bir mücadele planı öngörülüyor. Obama, daha geniş bir askeri operasyon için destek istediği halka ordunun Irak’ta yeni bir savaşa saplanmayacağının güvencesini verecek. ABD’nin IŞİD’e karşı mücadelesi emsalsiz olacak ancak örgütü yok etmek yıllar alabilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
Türkiyeyi bitirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Gezi olayları, 17 aralık darbesi gibi ülkeyi iç savaşa sürüklemeye çalıştılar tutmadı. Şimdide İŞİD belasına türkiyeyi bulaştırmak istiyorlar.
ACİZLİĞİN DANİSKASI.
İŞİD NEDEN B İ A T ETMİYOR, NİÇİN İ T E A T GÖSTERMİYOR...?
KOMŞULARIMIZA SÖZÜMÜZ GEÇMİYOR MU.....?
bu mücadeleyi niye zamanında pkk karşı vermediniz. oişinize geliyordu o sizin işinizi kolaylaştıran piyonlarınızdı bunlar ise sizlerin ortaya çıkardığı oyunuzun diğer parçası..
ışıt ve pkk ayni anda bitirilmeli tek tek olmaz
akp nin keneleri hadi savaşa pkk ile birleşin işide vurun keneler hadi savaşa akp için ölürsünüz de siz
Nasil Pakistani zorla Afganistan halkina karşı tabi etilerse Türkiyeyide bölge de bati tutacaklar Şeytan katil puşt bush dedi ya 'Ya benimlesin ya bana karşısın' oyüzden karşı olmak onunla olmaktan kardır!
cehepe iktidar olsa ülkemiz 3 ayda iflas eder 6 ayda bölünür. Allah fırsat vermesin
Ne baskısı ya söylemeleri yeter sanki onların karşısında bir duruş sergileyebiliyoruz
Başbakan bakmıyormuydu bu işlere?
İşid i yaratan zaten AKP. güldürmeyin beni. MİT tırları silah taşımayı bıraksın. bakın 1 ay sonra işid biter.
ışıtle problemi olanlar ışıtle kozunu paylaşsın,son ırak savaşını çıkarıp o ülkenin insanının namus ve yaşamını yokedip birkesimin zulmune bırakan lar ,kendilerine tepki olarak çıkan halk isyanını bastırarak ezme peşindedir.tarih ten gelen bölge insanı üzerindeki saygınlığımıza zede verilmemeli.
Ölen müslüman,öldürende müslüman olacak.İstenilen bu.
Bana göre başbakanımız ve c.başkanımız emeklilerin durumunun düzelmesi için çalışıyorlar.Yoksa ben rüya mı görüyorum?
TÜRKİYE'nin zararına olacak şeye katmak isterler tabi ama TÜRKİYE'ye faydalı olacaksa sen dur orda. iyicene aptal yerine koyuyorlar bu soysuzlar bizi...
IRAK İLE SURİYEYİ KÜRTLERE TESLİM ETMİŞİZ ACİZLİĞİN BU KADARI
BENCE DÜNYA AMERİKANIN DUNYA BARIŞINA ENGEL OLDUGU ICIN İŞBİRLİGİ YAPMASI LAZIM
düşman yaratıp sonrada yarattığınız düşmanı yok etmeye çalışıyorsunuz bu arada da halkın sosyal ekonomik kaynaklarını silah ekonomisini ayakta tutacak ödeneklere kaydırıyorsunuz.İnsanlar sokaklarda aç sefil işsiz üç kuruşa talim kölelik sistemine devam.abd senden bahsediyorum birgün elbet batacaksın inşallah bu gözler ozamanı görür.
Bu iş sonunda Armageddon koalisyonu olmasın da.
syn abd başkanları siz onu bunu boş verin sizler saddeec kürtlerle iş birliğinz yeter.kimsedende meddet uymayın onları destekleyenlere siz işidi asla bitiremezsinz.finas yolları türkiyede yapılıyor basına göre.ve siz türklerden nasıl destek istersinz.zaten türklerinde kürtler için işidi destekliyor esedde n dolayı deyil yan.i.sizler orta doğuda israil ve kürtler size yeter bence siz başkasını bırakınz size sağlılklıkla yaklaşımları asla olmaz.
Diğer Haberler