HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Adliyede 'şeriat' sloganları yükseldi! Atatürk'e hakaret davası: Bugünkü görüntüler sosyal medyayı salladı

Atatürk'e hakaret yağdırıp sosyal medyada paylaştıktan sonra tutuklanan Ahmet Bostancı hakkında karar verilmesi sonrası adliye hareketlendi. Kararı karşılayan kalabalık bir grubun "Yaşasın şeriat" diye bağırdığı ve tekbir getirdiği anlar bir anda sosyal medyanın gündemine yerleşti.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün geçen yılki ölüm yıl dönümünde cuma hutbesinde Atatürk için dua edilmesi Ahmet Bostancı'yı öfkelendirdi. Camiyi terk edip yayın açan ve hem Atatürk'e hem de dua eden imama hakaret yağdıran Bostancı'nın o videosu tepki toplamıştı. Bostancı hakkında bugün yeni bir karar verildi.

Başlıksız-6

ATATÜRK'ÜN RUHUNA KUR'AN OKUNMASINA SİNİRLENMİŞ

Tutuklanmasının ardından çıktığı duruşmada Bostancı savunmasında, "Ben hutbede, Atatürk anması olmamasına rağmen imam, 'ruhuna Kur'an okuyalım' deyince sinirlenip video çektim. Video tanınınca benim eski paylaşımlarımı da irdelemeye başladılar ve hakaret içerikli paylaşımlar oradan çıktı" demişti.

SAVCI CEZALANDIRILMASINI İSTEDİ

Bugün Kartal Anadolu Adliyesi’nde Bostancı hakkındaki davanın duruşması görüldü. İHA'nın aktardığına göre; duruşmada savunma yapan sanık avukatı, “Müvekkilim 65 gündür tutukludur. Olayla ilgili tüm deliller toplanmıştır. Müvekkilim ’puşt’ kelimesini güvenilmez anlamında kullanmıştır. Müvekkilimin tahliyesine ve beraatine karar verilmesini talep ederim” dedi.

Mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanığın tutuklu bulunduğu süreyi göz önüne alarak tahliyesini ve sanığın suç tarihinde sosyal medyada yapmış olduğu farklı paylaşımlarla “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” suçunu işlediğini ve bu gerekçeyle cezalandırılmasını istedi.

HELALLİK İSTEDİ

Esasa ilişkin savunma yapan Bostancı, “Tahliyemi talep ediyorum. Türk milletinden kamu oyundan ve burada bulunan herkesten özür dilerim. Yaptığım şeyin yanlış olduğunun farkındayım. Herkes hakkını helal etsin” dedi.

TAHLİYE KARARI

Mahkeme, sanık avukatlarının mütalaaya karşı savunma yapmaları için süre vererek sanığın tahliyesine hükmetti. Duruşma 25 Nisan tarihine ertelendi.

ADLİYE HAREKETLENDİ

Bu sıralarda adliyede yaşanan hareketlilik kameralara yansıdı. Gazeteci Barış Yarkadaş o görüntüleri paylaştı.

fdsfds

Karar sonrası kalabalık bir grubun adliye salonlarında "Yaşasın şeriat" sloganlarıyla yürüdüğü görüldü. Desteklemeye gelen grubun tekbirli kutlama yaptığı da kameralara yansıdı.

HAPSİ İSTENİYOR

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye göre sanık Ahmet Bostancı hakkında "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" suçundan 1 yıl 6 aydan 4 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.


Mynet Youtube

En Çok Aranan Haberler