HABER

Afetzedelere faizsiz kredi imkanı

İstanbul'da, Eylül ayında meydana gelen sel felaketinde zarar gören afetzede hak sahiplerinden, evini, EYY metoduna göre yapmak isteyenlere,faizsiz ve 2 yıl ödemesiz 18 yıl vadeli kredi verilebilecek.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, CHP İstanbul Milletvekili Sacid Yıldız'ın İstanbul'daki selin ardından yapılan çalışmalar ve afetzedelere yönelik yardımlarla ilgili soru önergesine yanıt verdi.

Demir'in verdiği bilgiye göre, selin ardından yapılan hasar tespit çalışmasında, 99 konut, 6 iş yeri, 21 depo ve 16 ahırın yıkıldığı ya da ağır hasar gördüğü, 7 konutun orta hasar, 260 konut ve 69 iş yerinin de az hasarlı olduğu tespit edildi. Selde, 5 bin 306 eşya da zarar gördü.

İsteyen afetzede hak sahiplerine, TOKİ tarafından Küçükçekmece'de yapılan ve yapımı devam eden konutlardan, 85 metrekare olanlar 85 bin, 76 metrekare olanlar ise 75 bin liradan 1 yıl içinde hazır konut temin edilecek.

Evini, Evini Yapana Yardım (EYY) metoduna göre yapmak isteyen hak sahibi afetzedelere, faizsiz ve 2 yıl ödemesiz 18 yıl vadeli olarak EYY kredisi temin edilecek.

İş yerinden hak sahibi olan afetzedeler için de imkan sağlanacak. Bu kişilere de 2 yıl ödemesiz 10 yıl vadeli yüzde 4 faizle inşaat kredisi verilebilecek.

İş yerinin EYY metodu ile yapılması durumunda ise 10 bin lira iş yeri kredisi verilebilecek. Aynı metotla orta hasarlı iş yerlerinin onarılması için 7 bin, konut onarımı için 10 bin lira kredi imkanı sağlanabilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön