AFP: Irak ordusu Kerkük'e yönelik harekat başlattı

AFP haber ajansı Irak ordusunun Kerkük'ü Peşmerge güçlerinden geri almak için askeri harekat başlattığını duyurdu. AFP haber ajansı haberi bölgedeki bir askeri kaynağa dayandırdı.

AFP: Irak ordusu Kerkük'e yönelik harekat başlattı

AFP haber ajansına konuşan Iraklı bir general, "Haziran 2014'te yaşanan olaylar esnasında Irak ordusunun kaybettiği bölgeleri geri almak için operasyon başladı" ifadesini kullandı. AFP'ye bilgi veren üst düzey generalin ismi açıklanmadı.

Öte yandan, Kerkük'e çok sayıda Peşmerge'nin gönderildiği ifade edildi. Reuters haber ajansı bölgeye gönderilen Peşmerge sayısının 'on binler' olarak niteledi.

Haziran 2014'te DEAŞ'ın Irak hükümetine bağlı bölgeleri eline geçirmesinin ardından, bu bölgelerden bir kısmı IKBY yönetimi tarafından geri alınmıştı.

DÜN GECE BÜYÜK HAREKETLİLİK YAŞANDI

Erbil merkezli Rudaw'ın aktardığına göre dün gece Kerkük çevresinde Irak ordusunun yoğun bir hareketliliği gözlendi. Gece boyunca Iraklı güçlerin peşmerge mevzilerine sadece birkaç kilometre mesafede olduğu aktarıldı.

Irak ordusu ve Haşdi Şabi Birliklerinin Kerkük çevresinde yığınak yapmasının ardından bölgede tansiyonun oldukça yüksek olduğu ifade edilirken, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı (IKBY) Mesud Barzani’nin oğlu Mansur Barzani silahlanarak Kerkük’e geldi. Arap ve Türkmen komutanlarda Kerkük’e geldi ve adeta Kerkük komutanların güç gösterisi haline dönüştü.

Kuzey Irak yönetimi tarafından Kerkük ile ilgili atılan adımlar çok yakından takip edilirken, ABD ve batılı ülkeler üzerinden Irak yönetimi üzerinde baskı oluşturulmaya çalışıldığı öğrenildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
çok kaşınmasınlar işidle mücadele edemeyen araplar peşmergeyle üç gün savaşamaz elinde kalan topraktanda olurlar
Daha iyi biz gider 3 saatte sileriz pesmergeyi koçum :))
@kar_26 Ulan sırf barzaniyi peşmergeyi ve pyd yi parlatmak için kurulan bir örgüt işid yani danışıklı döğüş sırf pyd ve peşmergeyi meşru göstermek için sahada pyd ve peşmerge işidele savaşıyor gözüküyor masada her iki terör örgütünün yöneticileri beraber otuyor olan sivillere oluyor. Har iki tarafıda yani peşmerge baarzani ve işid i kurgulayanlar aynı abd ve israili işin için çok büyük işler ve oyunlar var. Barzani peşmegeleri pkk ve pyd aynı kaynaktan besleniyor arkasında abd ve israil var yok sa bunların kendilerine bile güveni yok.
@kar_26 gördük kobaniye giden cesur kürtleri kuyruklarını kıstırıp kaçmayı denediler lahmacuncular::))
@kar_26 Peşmerge abd olmasa nefes bile alamaz orada peşmerge dediğinde ne doğru dürüst zırlı araç var nede hava kuvveti. siz neyin kafasındasın 250 civarı savaş uçağı bir o kadar da helikopteri var. 3 günde tüm peşmergeler kuzeye dağa kaçar. ayrıca barzani önce abdnin kuklalığından vazgeçsin
@lamar08 devlet birakmadi
Allah yardımcıları olsun işleri oldu bittiye getirip kerkük ve musulu işgal eden peşmerge diktatörlüne en ağır darbeyi vurup türkmen ve arap kardeşlerimizi bu zulümden kurtarırlar inşallah
Kardeş 350 bin barzani peşmergesi kerkük sınırına kaymış.Irak kerkükü almak isterken bağdatı kaybedebilir.Barzani 60 yıldır ortadoğuda siyaset yapıyor.Ortadoğunun yılanı olmuş.Barzaninin bi huyu var ne zaman saldırı yerse daha çok toprak kazanıyor.
@mexpres72 Öyle bir şey olursa bizde burdan hava saldırısı başlatırız alacağı üçün biri olur.
Araplar hiç bir halt yapamazlar, bunlar dünyanın en korkak vede kaypak milleti,1.dünya harbi esnasında Hristiyan eleminin verdiği altınlara,şaraba, vaadlere kanarak İslam Ordusu olan Osmanlı askerini arkadan vurdu,bugün sevsekte sevmesekte içimizde nerden baksan kimine göre 13-kimine göre 20 milyon kürdün öz kardeşi olan Irak kürtlerini niçin bukadar yerden yere vuruyoruz,keşke Türkmen kardeşlerimizde örgütlenip bir mevzi edinebilselerdi.Artık oraların çivisi çıkmış hangi toprak bütünlüğünden bahsediliyor.Bundan sonrada asla olmaz.
Tayyip e sormuşlar mı? Kendi kafalarına göre iş yapmasınlar.
@yolcuabbas dimi yaa asrın liderine bir sorsunlar ne de olsa bop eş başkanı:)))
savaş bekleyenler avucunu yalar...bu iştende BARZANİ galip çıkacaktır
güye kerkük musul bizimdi şimdi büyük kürdistanı yani israili durdurmaya çalışıyoruz. Bob projesi şaka maka derken gerçekleşiyor.
Kıyamet günü önünüze altından bir dağ çıkar o altından almayınız. Bedevinin sözü değil 70 bin yıl önceden furkanın sözüdür bunlar. Bre cahiller çoktan yok olduğunuz ilüzyonu yaşıyorsunuz. Halen mi yetmedi defalarca yok olduğunuz...
Musul ve Kerkük den olmasa kuzey Iırakı kim ne yapsın. Amerika oyunun planlayıcısı. Amerikanın izni olmadan Bağdat hükümeti adım atamaz.Oynanan oyunun bir parçasıda Türkiye yi o bataklığa sokmakdı. Oyununa gelmeyince Türkiye ye ekonomiden saldırıyor.Açık ve net olan tek şey ,Amerika Ortadoğuda İsrail dışında huzurlu ülke istemiyor
HADİ ORDAN KERKÜK 82 MUSUL 83
Diğer Haberler