HABER

Afyonkarahisar'da deprem korkusu

AFYONKARAHİSAR (İHA) - Afyonkarahisar'ın Dinar İlçesi'ne bağlı Tatarlı Beldesi'nin çevresindeki tarım arazilerinde oluşan çatlaklar, vatandaşlar arasında deprem korkusuna neden oldu.

Yaklaşık 2 hafta önce oluştuğu belirlenen çatlakların araştırılması için Afyonkarahisar'daki Valilik Acil Durum Yönetimi ve Bilgi İşlem Merkezi (ADUYBİM) ile Bayındırlık İl Müdürlüğü ekipleri, bölgede inceleme yaptı. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda, çatlakların nasıl meydana geldiği konusunda net bir sonuca ulaşılamazken, korkudan araziye gidemeyen vatandaşlar ise oldukça tedirgin günler geçiriyor.

Tatarlı Belediye Başkanı Hasan Pamukçu, arazilerde ortaya çıkan çatlakların ürkütücü ve korku verici olduğunu söyledi. Çiftçilerin büyük endişe içerisinde olduğuna dikkat çeken Başkan Pamukçu, "Yetkililer görsel olarak inceleme yaptı. Çatlaklıkların, yer altındaki su kaynaklarının çekilmesinden kaynaklandığını söylediler ama kilometrelerce uzunlukta yarıklar var. Bizi korkutan asıl olay, bu çatlakların yerleşim yerine çok yakın olmasıdır. Bunun neden kaynaklandığını öğrenmek istiyoruz. Vatandaşlar 'Deprem mi olacak? Çatlaklar devam ederse evlerimiz mi yıkılır?' diye korku içinde yaşıyor. Yaklaşık 10 kilometrelik bir alanda çatlaklıklar var. Çatlakların meydana geldiği yerler bağ ve bahçe olduğu için, can ve mal kaybı yok. Ama bu çatlaklar ekili alanlarımızda olsaydı can ve mal kaybı yaşanabilirdi" dedi.

Tatarlı Beldesi sakinleri de, yetkililerin bu konuyu bir an önce açıklığa kavuşturmasını istedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön