HABER

"Ağaç adamların" tedavisine izin yok

"Ağaç adamların" tedavisine izin yok

Cakarta (AA)- Endonezya'da hükümetin, gençken geçirdiği bir kaza yüzünden dizlerinden aşağısını kaybetmesinin ardından kolları ve ayaklarından "kökler" çıkmaya başlayan ve "ağaç adam" olarak nitelendirilen Dede adlı köylünün tedavi için ABD'ye gitmesine izin vermeyeceği bildirildi.

Sağlık Bakanlığı sözcüsü Lily Sriwahyuni Sulistiyowati, "Dede'yi ABD'ye götürmelerine izin vermeme kararı aldık" dedi. ABD'nin Maryland Üniversitesinden Anthony Gaspari ise Sağlık Bakanlığı izin vermese de Dede'yi tedavi etme isteğinde direteceğini söyledi. Gaspari, öncelikle Endonezya'da yerel bir doktora Dede'nin alması için
bazı ilaçlar göndereceğini, bunlardan sonuç alınmazsa Dede'nin ABD'de tedavi edilmesinden başka seçeneğinin olmayacağını ifade etti.

Dede'nin sorununun, vücudunda siğillere yol açan ve bağışıklık sistemini zayıflatan son derece ender bir genetik bozukluktan kaynaklandığı teşhisini koyan Dr Gaspari, sentetik A vitamininin düzenli verilmesiyle yoksul balıkçının tedavisinin mümkün olduğunu düşünüyor.

Geri Dön