HABER

AIDS'te 'boşvermişlik' söz konusu

İnsanların yüzde 45'inin, cinsel yolla bulaşan hastalıklarını partnerinden gizlediği ortaya çıktı.

AIDS'te 'boşvermişlik' söz konusu

Yaklaşık 15 bin kişinin katılımıyla yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, her 10 kişiden 4'ü (yaklaşık yüzde 41), son 12 ayda yeni tanıştığı biriyle korunmadan ilişkiye girdi. Araştırma, sadece bekarlar değil, evli çiftlerin de bu endişe verici tablonun içinde yer aldığını gösterdi. Zira, evlilik gibi uzun süreli ilişkiler yaşayan kişilerin de yüzde 45'i cinsel hastalıklarını partnerlerinden saklayacaklarını itiraf ettiler. Dünya genelinde yeni bir partnerle korunmasız cinsel ilişkiye en kolay 'evet' diyenlerin başında yüzde 70 oranla Çinliler geldi. Fransızlar ise yüzde 9 oranıyla 'en dikkatliler' olarak belirlendi.

İnsanların sadece yüzde 4'ü cinsel alışkanlıklar konusunda tıp adamlarına danışıyor, yüzde 21'i dergileri en güvenilir kaynak olarak görüyor, yüzde 20'si kitapları tercih ediyor ve yüzde 15'i de internet üzerinden bilgilenmeye çalışıyor.

Araştırma sonuçlarına göre, deneklerin yüzde 29'u, cinsel yolla bulaşan hastalıkları, yaşadıkları ülkelerin en önemli sorunu olarak kabul ediyor. Yüzde 24'lük bir kesim ise bu hastalıkların içinde birinci önceliği AIDS'e veriyor. Gençler arasında çocuk yaşta hamile kalan kızlara verilmesi gereken eğitimin öncelik aldığını belirten araştırmacılar, 16 yaşın altındaki gençlerin yüzde 31'inin, hükümetleri bu konuya eğilmeye çağırdığını belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler