HABER

AİHM'de "kritik" Alevi ve Kürt davaları

Türkiye’de Alevi ve Kürt açılımları gündemdeki yerini korurken, AİHM'deki bir dava gündeme geldi.

STRAZBURG(ANKA) - Türkiye’de Alevi ve Kürt açılımları gündemdeki yerini korurken, AİHM, Alevi ve Kürt vatandaşların nüfus cüzdanlarında "Alevi" ibaresi ile Türkçe alfabede bulunmayan harflerle isim yazılmasına yönelik taleplerinin reddedilmesine ilişkin davaların sonuçlarını 2 Şubat Salı günü açıklayacak.

Nüfus cüzdanının din hanesine "İslam" yerine "Alevi" yazdırmak isteyen Sinan Işık ve isim hanelerine Kürtçe isimlerini Türkçe alfabesinde olmayan harflerle yazdırmak isteyen 8 Kürt vatandaşı, bu taleplerinin reddedilmesi üzerine Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) şikayet etmişlerdi.

Başvuruları "kabul edilebilir" bulan AİHM, bunun üzerine açılan davalara ilişkin kararlarını 2 Şubat Salı günü kamuoyuna duyuracak.

2004 yılında nüfus cüzdanının din hanesine “İslam” yerine “Alevi” yazdırmak için müracaat eden Sinan Işık, başvurusunda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin düşünce, vicdan ve din özgürlüğü hakkının ihlal edildiğini iddia etmişti.

Kürt kökenli 8 davacı ise, 2003’te isimlerinin yazımını, Türk alfabesinde olmayan harfler içeren Kürtçe isimlerle değiştirme talepleri kabul edilmediği için Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin "özel hayata ve aile hayatına saygı" ve "ayrımcılığın yasaklanması" maddelerine dayanarak mahkemeye başvurdu.(ANKA)

Geri Dön