HABER

AK Parti'den deneyimli hakim ve savcı formülü

AK Parti, Şemdinli, Yüksekova ve Hakkari'de yaşanan olayların ardından riskli bölgelere deneyimli hakim ve savcı gönderebilmek için formül arayışına girdi.

AK Parti'den deneyimli hakim ve savcı formülü

Hakimler ve Savcılar Yasası'nda değişiklik yapılmasını gündemine alan parti, güvenlik açısından riskli olan bölgeleri hakim ve savcılar için cazip hale getirecek. Hükümet, Şemdinli'de başlayan daha sonra Yüksekova ve Hakkari'de meydana gelen olayların ardından gündemine Hakimler ve Savcılar Yasası'nı aldı. Şemdinli'deki olayların ardından bölgede görev yapan savcıların yetersiz kaldığı ve deneyimsiz olduğu eleştirilerine hedef olan hükümet, güvenlik açısından riskli olan bölgelere deneyimli hakim ve savcı gönderilmesi amacıyla yasal düzenleme yapmaya hazırlanıyor.

Bu çerçevede hem yasada hem Hakimler ve Savcılar'ın Atama ve Yer Değişikliği Yönetmeliği'nde değişiklik yapmayı planlayan parti, önümüzdeki günlerde konuyla ilgili bir çalışma yapacak.

Mevcut düzenlemede atamaları 5 sınıfa ayıran Adalet Bakanlığı'nın, Şemdinli gibi riskli ilçeleri en alt sıraya aldığı ortaya çıktı. Yönetmelikte, ilk kez atanan hakim ve savcının ilk görev yeri "5. sınıf" içine giren ilçeler olarak düzenleniyor. İlk atandıkları bölgede 2 yıl görev yapmak zorunda olan deneyimsiz savcı ve hakimler, bu sürenin bitiminde başka bir bölgeye tayin isteyebiliyor.

Hükümet, Şemdinli, Yüksekova ve Hakkari'de patlak veren olayların ardından riski olan bölgelere en az 5 yıllık deneyimi olan hakim ve savcıları göndermeyi planlıyor. Bunun için öncelikle yasal değişikliğe gidecek olan hükümet, Hakimler ve Savcılar Yasası'nda deneyimli hakim ve savcıların riskli bölgelere gönderilmesi için düzenleme yapacak.

Hükümet, yasadaki değişikliğe paralel olarak, Hakimler ve Savcıların Atama ve Yer Değişikliği Yönetmeliği'nde de değişikliğe gidecek.

Yapılan düzenleme kapsamında riskli bölgeler, deneyimli hakim ve savcılar için cazip hale getirilecek. 5-10 yıllık görev deneyimine sahip olan hakim ve savcıların özlük haklarında iyileştirilmeye gidilecek. Soruşturma deneyimi olan hakim ve savcıların önemli olaylar karşısında yetersiz kalmasının önüne geçmeye çalışan hükümet, bu değişiklikle birlikte soruşturma zafiyetini ortadan kaldırmış olacak.

AK Parti'nin önceki gün gerçekleştirilen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında da mesleğe yeni başlayan hakim ve savcıların bu tür olayların yaşanma ihtimalinin bulunduğu ilçelere atanmasının soruşturmada zafiyet doğurabileceğini belirtmişti. Şemdinli'de yaşanan olayın, bu bölgelere deneyimli bir savcının görevlendirilmesini zorunlu kıldığına işaret eden kurul üyeleri, hakim ve savcıların atanmalarına ilişkin yasal mevzuatta uygun düzenlemeler yapılmasını istemişti.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler