AK Parti İl Başkanlığı önünde eylem

İstanbul (AA)- "Kadınlar İçin Sosyal Haklar Platformu" üyesi kadınlar, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda değişiklik öngören yasa tasarısını AK Parti İstanbul İl Başkanlığı önünde düzenledikleri eylemle protesto etti.

Tasarı aleyhine çeşitli pankart ve dövizler taşıyan grup adına yapılan basın açıklamasında, tasarı yasalaşırsa kadınların ev içi emeklerinin yok sayılmaya devam edileceği belirtildi. Açıklamada, "Yasa bizi erkeklerle eşit kabul ederek düzenleme getiriyor. Oysa biz eşit değiliz.

Ücretli çalışsak da çalışmasak da yemekleri biz yapıyor, bulaşık, çamaşırı biz yıkıyor, evi biz temizliyoruz. Sökükleri biz dikiyor, çocuklarımıza, büyüklerimize ve aile içindeki hastalara biz bakıyoruz. Bütün bu yaptıklarımız ise işten sayılmıyor. Pozitif ayrımcılık yapılmasını istiyoruz" denildi.

"Hem evde hem işte çalışıyoruz. Çifte mesai, erken emeklilik istiyoruz", "Eşitliğe kadar pozitif ayrım şart" ve "Kadınlar için yıpranma payı" şeklinde sloganlar atan grup, polisin önlemleri altında yapılan basın açıklamasından sonra dağıldı.