HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

"AK Parti'nin politikaları daha Ortodoks"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul 1. Bölge milletvekili adayı Kemal Derviş, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirerek, "AK Parti yurt dışında, CHP'den daha çok Ortodoks politikalar içinde" dedi.

"AK Parti'nin politikaları daha Ortodoks"

Türkiye Genç İşadamları Derneği'nin (TÜGİAD) İstanbul Swissotel'de düzenlediği kahvaltıda, dernek üyeleri ile bir araya gelen Kemal Derviş, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"BU TÜR LİDERLER TÜRKİYE'DE DE VAR"

İran Lideri Hatemi'nin ılımlı bir eğilim çizdiğini söyleyen Derviş, "İran Lideri Hatemi ılımlı bir politika izliyor, ama yurt dışına gittiğinde bayanların elini sıkmıyor. Bu tür liderler Türkiye'de de var" diyle konuştu.

"ŞU ANKİ MEVCUT YAPIDA ANİ BİR KRİZ GÖZÜKMÜYOR"

3 Kasım seçimlerinden sonra önemli olanın, uyumlu kadroların iş başına gelmesi olduğunu belirten Kemal Derviş, "Koalisyon hükümeti dahi olsa önemli olan uyumlu bir kadro kurmaktır. Seçim sonrası bir koalisyon hükümeti oluşturulacaksa, hükümeti kuracak olan partiler bir araya gelerek ortak bir anlaşma yapmalı ve anlaşmayı uygulayacak uyumlu kadroları oluşturmalıdır. Şayet uyum sağlanmaz ise felaket olmayabilir. Ancak faizler yükselmeye devam edecektir. Üretim ve yatırım olmayacaktır. Şu anki mevcut yapıda ani bir kriz gözükmüyor. Makro politikaları mutlaka, dar gelirliyi destekleyen, bunu hedefleyen politikalar ile tamamlamak lazım" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'DE NEDEN 37 BAKANLIK VAR?"

Yatırım konusunda devletin hassas davranması gerektiğine işaret eden Derviş, "Devlet, uçağın havalanmayacağı havaalanları gibi atıl yatırımlar yapmamalı. Bunların yerine atıl olmayan yatırımlara yönelmesi gerekir. Yerel yönetimlere önem verilmesi şart. Ankara'da bürokratik yapı çok fazla. Köy Hizmetleri Bakanlığı kaldırılmalı, aynı görevi yapan farklı isimde başka bir kuruluş var. Avrupa'da ortalama 21 bakanlık varken, Türkiye'de neden 37 bakanlık var? Bu bakanlık sayısı indirilmeli. Bu konuda yapısal bir reform yapılmalı" diyerek, devletin gereksiz harcamalardan kaçınması gerektiğinin altını çizdi.

Kemal Derviş, krizde bir çok iş yeri ve fabrikanın kapandığını, yeni yatırımlar yerine bunlara para verilmesinin uygun olup olmayacağını soran bir gazeteciye ise "Devletin direkt olarak bir fabrikaya nakit yardımı yapması mümkün değil. Devlet bu yardımı yapabilir, ancak bu yardımların ardı arkası kesilmez. Bu, ancak bankaların güçlendirilmesi ile mümkün olabilir. Bugün Ziraat Bankası yeniden güçlendirilmiştir. İnsanlara hizmet verecek bir banka durumuna gelmiştir. Halk Bankası ise henüz o seviyeye gelmedi. Ancak en kısa zamanda o seviyeye ulaşacaktır" şeklinde yanıt verdi.

Kaynak: İHA

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler