HABER

Akkaya köyü kaderi ile baş başa

HAKKARİ (İHA) - Hakkari'nin Irak sınırında bulunan bin 200 nüfuslu Akkaya Köyü'nün içme suyu, yol, elektrik ve telefon gibi imkanlardan mahrum olduğu bildirildi.

Akkaya Köyü Muhtarı Yakup Duran, bölgede meydana gelen terör olaylarında, 7 şehit ve 15 gazi vermelerine rağmen, yetkililerin köylerine vermiş olduğu hizmet sözünü yerine getirmediğini söyledi. Duran, "1994 yılında bölgede meydana gelen terör olaylarından dolayı 144 hane ve bin 200 nüfus bulunan köyümüz boşaltıldı. Valilik tarafından Zap suyu kenarında bulunan Akkaya adı verilen bir alana yerleştirildik. Huzurun sağlanmasıyla birlikte, 2002 yılının nisan ayında köylerimize geri dönüş izni verildi. Yetkililer köyümüze her türlü yardımı yapacakları sözünü verdiler. Ulaşımı sağlamamız için bir yol programı aldılar onu da yarım bıraktılar. Yolumuz olmadığı için ulaşımımızı bazen yaya bazen de katırlarla sağlıyoruz" dedi.

Elektrik, telefon, içme suyu, cami ve okul gibi hizmetlerden tamamen yoksun olduklarını belirten Duran, "Köyümüzün okulu tahrip olduğu için şu anda odunluk olarak kullanıyoruz. Evlerimizin inşası için verilen malzemeler yetersiz olduğu için evlerimiz yarıda kaldı. Bazı aileler evlerini hayvanlarla paylaşmak zorunda kalıyor. Köye içme suyu ve sulama suyu getirmek için yaşlı genç demeden kazma kürekle çalışıyoruz. Caminin kapısı battaniye, camları ise naylonla örtülmüştür. Köydeki bir çok evin durumu da bundan ibarettir. Akşamları eski fanoslar ile evlerimizi aydınlatıyoruz. Köyümüz sınırda olduğu için terör döneminde 7 şehit ve 15 gazi verdik. Tek geçim kaynağımız koruculuk sistemidir. Yeni hükümetin köyümüze sahip çıkmasını istiyoruz. Kış aylarında hastamız olduğunda kızaklarla şehre getirmek zorunda kalacağız" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön