AKP tam siper aldı

Çanakkale Zaferi'nin 93'üncü yılında AKP'nin Ankara'daki Genel Merkezi'nin önü cepheye döndü. Binanın önüne sıhhiye çadırı kuruldu, kapıda süngülü askerler nöbet tuttu. Bu görüntüler AKP "tam siper aldı" yorumlarına neden oldu.

Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde AKP Tanıtım ve Medya Başkanlığı'nca düzenlenen, Çanakkale Savaşı'nda yer alan İngiliz, Avustralya ve Yeni Zelandalı askerler ile Türk şehitlerin yakınlarını bir araya getiren "Barış Elçileri" etkinliği son derece renkli geçti. Emine Erdoğan ve davetliler AKP Genel Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe gelişlerinde kapının önüne kurulan Çanakkale Savaşı'ndan kullanılan ve yaralı askerlerin tedavisinin canlandırıldığı sıhhiye çadırından geçerek girdiler. Emine Erdoğan, çadırda o dönemde kullanılan sıhhi malzemeleri inceledi ve oyunculardan bilgi aldı.

SAHRA HASTANESİ

AKP Genel Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe gelenler kapının önüne kurulan Çanakkale Savaşı'nda kullanılan ve yaralı askerlerin tedavisinin canlandırıldığı sıhhiye çadırından geçtiler.

DÜNYAYA BARIŞ MESAJI

Emine Erdoğan, daha sonra toplantı salonuna geçerek etkinliğin açılış konuşmasını yaptı. "Barış Elçileri" programının, Çanakkale Savaşı'nda çarpışan farklı milletlerden askerlerin yakınlarını bir araya getirdiğini belirten Erdoğan, "Ne büyük bahtiyarlıktır ki hem ecdadımızın izini sürüyoruz hem de yaşanmış bir destandan, Çanakkale gibi büyük bir savaştan ilham alarak bugünkü dünyaya bir barış mesajı veriyoruz" dedi.

ANZAK TORUNU TÜRKÇE KONUŞTU

Çanakkale Savaşı'nda çarpışan İngiliz, Avustralya ve Yeni Zelandalı askerlerin torunları da söz alarak duygularını anlattı. Dostluk ve barış mesajları veren asker yakınları, Türkiye'de olmaktan duydukları mutluluğu anlatarak, kendilerine gösterilen misafirperverliğe teşekkür ettiler. Çanakkale Savaşı'na katılan Yeni Zelandalı bir komutanın yakını olan Jane Pierard da konuşmasını Türkçe yaptı.

KÜÇÜK KIZI AYAKTA ALKIŞLADI

Konuşmaların ardından "Dur Yolcu" ve "Kınalı Kuzular" dizilerinin ekiplerince hazırlanan özel gösteri sergilendi. Emine Erdoğan, "Dur Yolcu" dizisinin küçük oyuncusu Ümmühan Zeynep Bilgili'nin okuduğu şiiri ayakta alkışladı. Gösterinin ardından "Barış elçilerine" plaket veren Emine Erdoğan, AKP Genel Merkezi fuayesinde gerçekleştirilen Çanakkale Şehitlerini Anma Sergisi'nin de açılışını yaptı.