Ali İsmail ölümünde 4 tutuklama

Gezi Parkı olayları sırasında Eskişehir'de dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz'ın katil zanlısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan biri kamu görevlisi 4 şüpheli çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Ali İsmail ölümünde 4 tutuklama

İ.K., M.S., R.K. ve M.V. isimli şahıslar, cezaevine gönderildi.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla Ali İsmail Korkmaz olayıyla ilgili dün gece 8 kişi gözaltına alınmış, 4 kişi ifade verdikten sonra serbest bırakılmıştı. Biri kamu görevlisi olmak üzere 4 kişi tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilmişti.

SAVCILARDAN BASIN TOPLANTISI

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Çetingül ve soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Hasan Gönen, adliye konferans salonunda olayla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Kendilerini baskı altına alan, zan altında bırakan, canlarını yakan, kamuoyunu yanlış yönlendiren, kafa karışıklığına yol açan haber ve yorumlara rağmen soruşturmanın gizliliği ilkesi ve soruşturmanın selameti açısından bu zamana kadar susmak zorunda kaldıklarını anlatan Başsavcı Çetingül, Korkmaz'ın dövüldüğü olay diye basına servis edilen ve televizyonlarda yayınlanan ilk görüntülerin olayla hiç ilgisinin olmadığını belirterek, "Bu görüntülerden hareketle yola çıkmış olsaydık, yanlış kişiler hakkında işlem yapılmış olacak ve çok daha büyük mağduriyetlere yol açacaktı. Bu görüntüler yayınlandıktan sonra aleyhimize yapılan yorumların insaflı olmadığını düşünüyoruz." dedi.

Israrla jandarma kriminale göndermiş oldukları görüntülerin çözümünü beklediklerini, olayı aydınlatacak en güvenilir delilin bu olduğunu düşündüklerini belirten Başsavcı Çetingül, " Buna rağmen olayın tanığı diye getirilen kişilerin ise bilerek veya bilmeyerek bizi yanlış yönlendirdiklerini gördük. Nitekim başka dövülme olayının şüphelisi olan şahıs, sanki Korkmaz olayının failiymiş gibi bize sunuldu. Bazı tanıkların da bu yöndeki ifadesi üzerine bu şahıs tutuklandı. Kamera görüntülerinin gelmesi üzerine derhal serbest bırakıldı." diye konuştu.

GÖRÜNTÜLERİ POLİS DEĞİL BİR ESNAF BAŞKA BİRİSİNE SİLDİRTMİŞ

Bir işyerine ait kamera görüntülerinin ise silindiğinin doğru olduğunu ifade eden Başsavcı Çetingül, şöyle dedi: " Silinen görüntülerden birincisi kimliği şu aşamada tespit edilememiş olan başka bir şahsın dövülmesine ait görüntü ile Korkmaz'ın dövüldüğü olaya ait 2. görüntüdür. İlk anda tutuklanan Serkan K. isimli şahsın henüz kimliği tespit edilememiş mağdura ait olan ilk olaya karıştığını belirledik. Ayrıca silme işleminin polis tarafından değil, olaya karıştığı iddia edilen bir esnaf tarafından bir başkasına yaptırıldığı beyanlardan anlaşılmaktadır."

KORMAZ'I ÖLDÜRDÜ DENİLEN POLİS MEMURU DÖVME OLAYINA HİÇ KARIŞMAMIŞ

Bazı internet sitelerinde, 'Korkmaz'ı öldürdü' diye resimleri yayınlanıp hedef haline getirilip gözaltına alınan ve olayın görgü tanıklarına teşhis için getirilen polis memuru H.E.'nin ise Korkmaz'ı dövme olayına hiç karışmadığının tespit edildiğini belirten Başsavcı Çetingül, " Bu durum kamera görüntülerindende anlaşılmaktadır. Bu nedenle henüz deliller kesinleşmeden medya eliyle linç edilen bu polis memuruyla ilgili yapılanları da kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz." dedi.

BASİT GEREKÇELERLE SORUŞTURMA GÖLGELENMEK İSTEDİ

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Hakan Ali Erkan'ın günler öcesinden talebi ve Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun takdiri ile adli tatile ayrılması üzerine nöbetçi kalan Cumhuriyet Savcısı Hasan Gönen'e soruşturmanın devredilmesi işleminden bile fırtına koparılarak kafa karıştırılmaya çalışıldığını kaydeden Başsavcı Çetingül," Yapılan soruşturma basit gerekçelerle gölgelenmek istenmiştir. Nitekim soruşturmayı devralan arkadaşımız gayet titiz bir çalışmayla işi sonlandırmıştır. Kendisine teşekkür ediyorum." diye konuştu.

SORUŞTURMA SAVCININ KONTROLÜNDE SÜRDÜ, EMNİYETE YAPTIRDIĞIMIZ GERÇEK DIŞIDIR

Tüm uyarılara rağmen soruşturma dosyasındaki bilgi ve belgelerin medyaya servis edildiğini, böylelikle soruşturmanın gizliliğinin ihlal edildiğini, kamuoyuna yanlış bilgiler verildiğini, medyanın eşliğinde ve onun huzurunda soruşturma yapılmak istendiğini vurgulayan Başsavcı Çetingül, " Bunun mahzurları, ortaya çıkardığı mağduriyetlerde hepimizin malumudur. Soruşturma tamamen savcımızın bilgisi, kontrolü ve hakimiyetinde sürdürülmüştür. Bazı konularda emniyet birimlerimizden yardım aldığımız doğrudur. Ancak soruşturmanın emniyete havale edildiği, emniyete yaptırıldığı söylemi gerçeği yansıtmamaktadır." şeklinde konuştu.

ESKİŞEHİR EMNİYETİ DELİLLERİ VE ŞÜPHELİLERİ BULMAK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPTI

"Bu aşamada, bir kişinin yanlışını tüm kurumlara mal etmemek gerekir" diyen Çetingül, şunları kaydetti: " Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'de bizimle birlikte şüphelileri ve delilleri bulmak için ellerinden geleni yaptı. Bu nedenle sürekli bizimle irtibat halinde olup birimler arasında koordinasyonu sağlayan, bilgi paylaşımında bulunan, elindeki tüm imkanları sefer edip olayın aydınlatılmasında bize yardımcı olan Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'ne Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanlığı'na, Odunpazarı İlçe Jandarma Komutanlığı'na ve Ankara Jandarma Kriminal'e teşekkür ediyorum."

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Hasan Gönen ise şu ana kadar 400 yakın kamera görüntüsünün incelendiğini, ancak kendilerinin işine yarayan görüntülerin silinen kamera görüntüleri olduğunu ve bununda imagedan geri getirildiğini ve böylelikle faillere ulaşıldığını aktardı. CİHAN

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 68 yorum
sarısülük olayında 10 kişi bir polisi 3 metreden taş yağmuruna tuttu...kaskı olmasa beyni dağılıp oracıkta ölürdü...35 taş isabet etti vucuduna.... o polis ölmüş olsaydı oracıkta apaçiler gibi sevinçten dans ederdi teröristler...bir de -direniş-davamız-özgürlük-mücadele- gibi yaldızlı laflarla da süslerlerdi bu cinayetlerini...bizde şehidimizi toprağa verir duasını eder dağılırdık...aynısı teröristlerin başına geldi mi ne hikmetse yer yerinden oynuyo..hazmedemiyosanız ölmeyi çıkmayın sokaklara..çıkıyosanızda erkekçe vuruşun..silahla yaşayan silahla ölür...unutmayın..
Bu cinayetlerin azmettiricisi başbakandır ve yargılanmalıdır!.
KAMERA KAYITLARI NİÇİN SİLİNİYOR ACABA..BU SUÇU GİZLEMEYE GİRMEZ Mİ.BU DA SUÇ DEĞİL Mİ...ALIN SİZE FAŞİZM...DEVLET YA CİNAYET İŞLİYOR YA DA İŞLEMESİNE GÖZ YUMUYOR...
HANİ ARKADAŞLARI DÖVMÜŞTÜ İSMAİLİ ŞİMDİ KONUŞUN BAKALIM ASIL ERGENEKON PUŞTLARI SİZSİNİZ ..!
peki görüntüleri sileneler ne oldu aceba suca iştirak etmiş sayılmıyorlarmı merak ediyommmm.
Bu tutuklananları da salıvereceklerdir!
o görüntüleri hangi asker ortaya çıkardıysa bundan sonra işi çok zor kendine habishane beğensin sen nasıl bir ülkenin başbakanı yalancı çıkarırsın yazıklar olsun sana askerin görevi mi bu hiç yakıştıramadım eshefle kınıyorum o askerleri
sivil Ultramakarnacılar her şehirde olduğu gibi burada da görevlerinin başındaymışlar
DİNİ FAŞİSTLER 12 EYLÜLÜN ZÜLÜMÜNDEN BETER. BURDA AÇIKÇA GENCECİK DELİ KANLIYI ACIMASIZCA ÖLDÜRDÜLER. AĞABEYİ AVUKAT UMARIM BU İŞİ HALEDER.
KATİL POLİSLERİ KOLLAYAN SAVCI VE HAKİMLERDE KATİLDİR KATİLE YARDIM VE YATAKLIK YAPMAKTADIRLAR
hsyk tarfından haklrında sörüşturma açılmzsa iyi,bu tutuklma kararı birilrini rahatsız edecektir.tıpkı ergenekonda tutuksuz yargılma kararı veren hakimlrin başına gelen bunlrında da başına geleblir.insanlrı öldüren polislre ödül verenler bu tutuklmndan rahatsız olacak.bağımsız yargı birgün herkese lazım olacaktır...
Kendinden yana olana işletmiyor adaleti o yüzden bu 5 kardeşimizinde hesabı mahşere kaldı..
polis demiyorlarda,kamu görevlisi diyorlar...
evet yani haklısınız polise toz kondurmuyorlar yine ayrıca anlamıyorum hayret birşeydir ki hem tespit edildi diyorlar hem de sorgu sonunda serbest bırakıldılar diyorlar hey allahım ya valla yazıklar olsun hepsine gerçi pırıl pırıl çoccuk şimdi toprak altında ve malesef geri gelmeyecek
evet şakirtler nerdesiniz?allahtan jandarma var da polisin sildiği görüntüleri kurtarmış.Alın size faili meçhuller işte.Hani ergenekondan sonra faili meçhul cinayetler bitmişti?Hataylı Abdullah'ı kim öldürdü ne ceza aldı?Faili meçhul değil mi bu?
Mersinde komiserin ölümüne sebep olanlardan tutuklanan oldumu hiç?
böyle eminiyet vede böyle savcılar allah başımızdan eksik etmesin ama akp şimdiden kılıf hazırlamış merak etmeyin
polisler istediği kişiyi öldlrüp mobeselrden silip gerelktiğinde kapatabiliyomuş pkklılara biber gazı dahi sıkamayan doğuyu pkkya bırakan akp polis eliyle inşaları öldürdü ve kayıtrlar silindi aynı ölümü bu insanı nasıl öldürdüyse ramazanın son günü orçlu ağzımla işallah ölümü tadarlar yada yakınalrın biri işallahh bu şekilde ölsün
Melih Gökçek, Ethem Sarısülük'ün otopsi raporundan 1 gün öne Beyaz tv'de kafasına eylemcilerin attığı taş geldi, ondan öldü dedi. 1 gün sonra gelen otopsi raporu Melih Gökçek'i yalanladı. Ali İsmail Korkmaz'ı kendi arkadaşları dövdü dediler o da yavaş yavaş yalanlanıyor. Müslüman adama yakışır mı bu yalanlar, iftiralar?
Bravo savcılar...Bu işin gerçek boyutunu ortaya çıkartabilirseniz helal olsun size..
jandarmanın olaya el atması ve olayı çözmesi ilginç.
İnşallah hükümetin eliyle işlenen bu cinayet çözülür. Vicdanlar rahatlar
simdi nediycek basbakan merak ediyorum iskelede dövülen tanidigi bayanin görüntülerini hala bekliyoruz. bir devletin memurunun vatndasini sopayla döverek öldürmelerine nediyecekler esad rejminden ne farki var birde görüntüleri silmisler ama allahtan askeriyenin icinde asker kalmis görüntüler kurtarmislar e aciklamasine sivil halkin silahli polisler tarafindan öldürülmesine hala piskin bir sekilde ic isleri bakani daha oturuyor yerinde
ALINSA NOLURR ALINMASA NOLURRRRRRRRRRRRR giden gıtmıs
Siberianwolf zizou sen nssil bi yaratiksin?? Herseyden önce kayitlar kurtarilmis. Hic kimseler ölmesin. Her polisi her memuru bu iktidardan soramazsiniz. Adamin biri baskasini öldürsün sorumlusu da basbakan öylemi??? Hic gülesim yoktu...
yeni derin devletimizin eli sopalı palalı satırlı timleri teknoloji sayesinde yakayı ele verdi allah eski derin devletimize kuvvet versin amin
EĞER BU ÜLKEDE ÖLDÜRÜLEN KİM OLURSA OLSUN FAİLİ BULUNUP HAK ETTİĞİ CEZAYA ÇARPTIRILMIYORSA KAOS KAÇINILMAZ HALE GELİR.
Burada genç bir insanın yaşamını kaybetmesi önemlidir, bu insan elinde bomba, molotof, kesici-delici veya ateşli silah mı kullanmıştır ki böyle öldürecek kadar dövülüyor. Bu insana saldıranların kini nedendir? Bir insan herhangi birini veya birilerini protesto edemez mi, beğenmemek suç mu? Polisimiz olayları yatıştırmak ve kontrol altında tutmakla mükelleftir, insanları döverek cezalandırmakla değil. Ayrıca göstericilere saldıran eli sopalı veya satırlı kişiler YANDAŞI değildir, onları da engellemek ZORUNDAdır.Yazık olan gencecik bir insana oldu, ateş düştüğü yeri yakar ailesinin başı sağolsun
Bazı görüntüleri asker siliyor,bazılarını polis bazılarını da danıştay.Fark yok arada.
Yapanlar da evladının öldüğünü görürler inşallah.
konu ne olursa olsun bazen ideolojileri bırakıp vicdanen bakmalıyız... böyle bir olayı savunan sadece canidir, bu memleketin en kibirlisidir.
HAYDİ JANDARMA HALKTAN YANA OL HALK SENİ SEVİYOR VE ASKERİ DESTEKLİYOR FAŞİZME KARŞI HALKLABİRLİKTE OL AKP FAŞİST POLİSLERİ HALKA KIYIYOR VE KATLEDİYOR BU EMRİ VERENSEN AKP BAŞKANI .. ONLAR SENİN KOMUTANLARINI İÇERİ ATTILAR ASKERLERİ KIS KIS GÜLERREK DALGA GEÇEREK SİLİVRİYE MAHKUM ETTİLER BİRAZ KIPIRDA MUSTAFA KEMAL ASKERİ BU ÜLKE TAMAMEN ELDEN GİTMEDEN..
İlahi Adalet.Bir kişiyi8-9 kişi linç ederek öldürüyor,Sonrada kamera kayıtlarını siliyorlar.Helal olsun Jandarmaya ortaya çıkarıldı kayıtlar.Hepsi müebbetle yargılanmalı.
Gencecik çocuğun hayatını kararttılar.Bu bayram ve nice bayramlarda onlara zehir olur inşallah.
yanınıza kalmayacak yaratıklar. ama yazık bu gencecik çocuk da geri gelmeyecek. şerefsizler siz bir insanın nasıl yetiştiğini biliyor musunuz? Hiç çocuğunuzun kakasını yıkadınız mı, gece yarısı kalkıp emzirdiniz, üstünü örttünüz mü, evladınız diğer odada uyurken onu özlediniz mi?
Sayın Eskişehir Valisinin verdiği demeç şimdi ne olacak.İşte ileri demokrasi olsaydı,sayın Vali istifa ederdi.
Kamu görevlisi :))) İkramiye verilirken neden kamu görevlisi denmiyor da suç işlediğinde kamu görevlisi deniliyor :)) Ve Tüm kayıtlar ya yok yada silinmiş! Kamu görevlileri iyi çalışmış!. Maşallah, hızlı şekilde hepsi temizlenmiş. Kamu görevlisi!
şehrin göbeğinde kameraların önünde gerçekleşen cinayet neden bu kadar gecikiyor iyi ki kamuoyu var aksi taktirde kapanıp gidecek sonuçta suçu ergenekona atıp giderlerdi
Adaletin yerine geldiğini görmek güzel birşey.İşallah mahkemelerde adalet konusunda başka davalarda gösterdiği hassasiyeti fazlasıyla gösterir.
dört kamu görevlisi ne oluyor kuzum? belediyede çöpçü nüfusta memur falan mı acaba
o çacuğu öldürenlerde o kayıtları silenlerde o gencin ölümüne iyi olmuş diyenlerde inşallar yüce allah tarafından aynı acıyı tatdırsın o genci öldüren canilerin istediği şeriat inşallah bu olayda uygulanır.
Diğer Haberler