HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Almanya, Hollanda, Belçika ve İngiltere'nin yanına Fransa ve İsviçre de eklendi! İstanbul'daki ünlü Pierre Loti Lisesi de 'güvenlik' gerekçesiyle kapatıldı

Almanya, Hollanda, Belçika ve İngiltere'nin İstanbul'da bulunan başkonsolosluklarını 'terör' endişesi nedeniyle geçici olarak kapatmasının yankıları sürerken İsviçre ve Fransa'da bugün benzer bir karar aldı. İstiklal Caddesi'nde bulunan Fransa Başkonsolosluğu'na gidenler, binanın kapısına asılan "Geçici bir süreliğine kapalıdır, anlayışınız için teşekkür ederiz" yazısıyla karşılaşırken; Pierre Loti Fransız Lisesi de eğitime iki gün ara verme kararı aldı.

Almanya, Hollanda, Belçika ve İngiltere'nin yanına Fransa ve İsviçre de eklendi! İstanbul'daki ünlü Pierre Loti Lisesi de 'güvenlik' gerekçesiyle kapatıldı

Almanya, Hollanda, Belçika ve İngiltere'nin İstanbul'daki başkonsolosluklarının güvenlik gerekçesiyle halka kapalı olacağını duyurması gündem yaratırken, bir ülkeden de benzer bir karar geldi. Beyoğlu'nda bulunan Fransa Başkonsolosluğu da güvenlik gerekçesiyle geçici bir süreliğine kapatıldı. Ünlü Pierre Loti Fransız Lisesi de güvenlik gerekçesiyle eğitime ara verdiğini duyurdu. İçişleri Bakanı Süleyman Solu ise alınan kararlara çok sert tepki göstererek "Türkiye'ye karşı psikolojik harp yürütülmektedir" diye konuştu.

ALMANYA BAŞKONSOLOSLUĞU KAPATILDI, ZIRHLI POLİS ARACI DETAYI DİKKAT ÇEKTİ

Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu güvenlik nedeniyle kapatıldı. Tüm randevular iptal edildi. Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu, bugün güvenlik gerekçesiyle halka kapalı olacağını duyurdu. İstanbul'daki Almanya Başkonsolosluğu'nda önlem olarak zırhlı polis aracı olduğu görüldü. Kapıda ise "Konsolosluk bugün kapalıdır. Tüm randevular iptal edilmiştir. Güncel gelişmeleri internet sayfamızdan ulaşabilirsiniz." yazılı kağıt asıldı.

alman

HOLLANDA, BELÇİKA VE İNGİLTERE BAŞKONSOLOSLUKLARI DA KAPALI OLACAK

Hollanda Başkonsolosluğu'nun resmi internet sitesinde yapılan açıklamada ise, "İstanbul'daki Hollanda Başkonsolosluğu çevresinde olası protestolar ve Batılı hedeflere yönelik artan tehdit nedeniyle, İstanbul'daki Hollanda Başkonsolosluğu 30 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçici olarak ziyarete kapatılmıştır" denildi.

holanda

Belçika Başkonsolosluğu da 1-3 Şubat tarihleri arası kapalı olduğunu bildirdi. İngiltere Başkonsolosluğu ise dün olduğu gibi bugün de kapalı olduğunu duyurdu.

ıngıltere

BİR KAPATMA KARARI DA FRANSA'DAN

Fransa Başkonsolosluğu ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "İstanbul'da terör saldırısı riski yüksek olmaya devam ediyor. Özellikle Beyoğlu semtindeki, Taksim, İstiklal Caddesi, ve benzeri ibadethaneler, konsolosluk temsilcilikleri, turistik yerler söz konusu olduğunda. Bu nedenle, Türkiye'de ikamet eden Fransızlar veya ziyaretçiler, her zaman ve her yerde azami dikkat göstermeye, turistik ve yoğun yerlerden, ayrıca her tür toplantı ve toplantılardan mümkün olduğunca kaçınmaya davet edilir" dedi.

fransa

PİERRE LOTİ LİSESİ EĞİTİME ARA VERDİ

Pierre Loti Fransız Lisesi'nin okul velilerine gönderdiği bilgilendirme mesajında, terör tehdidine karşı Beyoğlu yerleşkesinin 2 Şubat Perşembe ve 3 Şubat Cuma günleri kapalı olacağı bildirildi.

Velilere gönderilen bilgilendirme mesajında, "Mevcut güvenlik bağlamında ve diplomatik merciler ile bağlantılı olarak, Beyoğlu yerleşkesi 2 Şubat Perşembe ve 3 Şubat Cuma günleri kapalı olacaktır. Kontrolümüz dışındaki bu rahatsızlıktan dolayı özür dileriz, sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Mümkün olan en kısa sürede normale dönmeyi öngörmek için cuma günü durumun gelişimi hakkında sizi bilgilendireceğiz" denildi.

İSVİÇRE'DEN DE AYNI KARAR

İsviçre Başkonsolosluğu'nun da güvenlik nedeniyle kapatıldığı belirtildi.

İsviçre Başkonsolosluğu tarafından yapılan açıklamada, "Güvenlik sebebiyle, İsviçre Başkonsolosluğu ikinci bir duyuruya kadar kapalı olacaktır. Vize ve pasaport işlemleri için randevular iptal edilecektir. Anlayışınız için teşekkür ederiz" denildi.

BAKAN SOYLU'DAN SERT TEPKİ

İstanbul'daki konsoloslukların kapatılmasına çok sert tepki gösteren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Türkiye'ye karşı psikolojik bir harp yürütülmektedir! Bizi yılan gibi ısırmaya çalışanların kim olduğunu biliyoruz" diye konuştu. Bakan Soylu ayrıca İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırıyı hatırlatarak "Madem erkenden haber alıyorsunuz İstiklal Caddesi'ndeki patlamayı neden haber vermediniz?" diye sordu.

BİR TEPKİ DE AK PARTİ'DEN

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, konuyla ilgili yaptığı açıklamada kapatma kararlarına tepki göstererek şu ifadeleri kullandı;

"Ülkemizdeki bazı büyükelçiliklerin ve başkonsoloslukların ülkemizin güvenlik koşulları hakkında endişe yaymaya dönük açıklamalar yaptıklarını görüyoruz. Bunlar sorumsuz açıklamalardır. Bu sorumsuzluk kabul edilemez.

Türkiye güvenli bir ülkedir. Güvenlik güçlerimiz ve istihbarat birimlerimiz işinin başındadır. Bugün güvensiz olarak nitelenebilecek ülkeler; göçmen düşmanı ve İslam düşmanı siyasi hareketlerin demokrasilere meydan okuduğu, kutsal kitabımız Kuran’ı Kerim’e saldırılan yerlerdir.

Ülkelerimiz arasındaki ilişkileri geliştirmeyi hedeflemesi gereken misyonların daha özenli ve sorumlu açıklamalar yapmaları gerekir. Türkiye’yi yıpratmaya dönük açıklamaları reddediyoruz."


Youtube


En Çok Aranan Haberler