HABER

Almanya'da asimilasyon tartışması

BERLİN (İHA) - Almanya Türk Toplumu Genel Başkanı Hakkı Keskin, kendilerine "asimilasyon" uygulanmaya çalışıldığından şikayet etti. Almanya Türk Toplumu Genel Başkanı Hakkı Keskin, Alman İçişleri Bakanı Otto Schily'yi, azınlıkları kendi kültürlerini unutturarak "Almanlaştırmaya" çalışmakla suçladı.

Schily, perşembe günü Sueddeutsche Zeitung gazetesine verdiği beyanatta, mültecilerin topluma en iyi entegre olma yolunun, Alman kültürü ve diline asimile olmaları olduğunu ifade etmişti. Alman bakan, "Türkler bizim kültür sahamıza girmelidirler. Onların ana dilleri Almanca olmalıdır" dedi.

Hakkı Keskin, bakanın bu görüşüne karşı çıkarak, kültürel kaynaşmanın ana dilleri unutmayı ya da geleneksel değerleri kaybetmeyi gerektirmediğini kaydetti ve Almanya başbakanı ve parlamantosunu Schily'nin görüşlerini desteklememesi konusunda uyardı.

Almanya'da 7 milyon yabancı kökenli insan yaşıyor ve bunların 2 milyon kadarını Türkler oluşturuyor. Hıristiyan Demokratik Birliği Meclis Grubu Başkanı Friedrich Merz de geçen sene göçmenlerin "hakim Alman kültürü içine girmesi" yönünde teşebbüslerde bulunmuş ve bu, azınlıklarla siyasi çevrelerde sert tartışmalara yol açmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön