HABER

Anlaşamayan çiftler depresyona giriyor

Türkiye'de çiftlerin yaklaşık yüzde 20'sinin evliliğinin, ilişkiyi tehdit edecek düzeyde problemli olduğu ve en büyük sorunun, 'duygusal beklentilerin karşılanmaması' olduğu belirtildi. Uzmanlar, evlilik problemi olan çiftlerin yüzde 70'ine yakınında da depresyon gözlendiğini bildirdi.

Anlaşamayan çiftler depresyona giriyor

Uzmanlar, evliliğin, insanın tabiatına uygun bir kurum olduğunu vurgulayarak, evlilikte en büyük sorunu, 'duygusal beklentilerin karşılanmaması' olarak açıkladı ve bundan daha çok kadınların şikayet ettiğini ifade etti. Evlilikte ilk 5 yılın çok önemli olduğunu kaydeden uzmanlar, "Doğal olarak iki ayrı insanın aynı evde yaşaması, iki ayrı alışkanlığın aynı şekle girmesi çok kolay olmuyor. Birtakım sorunlar oluşuyor. Duygusal olarak beklentilerin karşılanmaması problemi bu yıllarda hissedilmeye başlıyor" diyor.

Türkiye'de yapılan çalışmalarda, çiftlerin yüzde 15-20'sinin çok problemli (ilişkiyi tehdit edecek düzeyde) olduğunun ortaya çıktığını anlatan uzmanlar, evliliklerin yüzde 20-30'unun da orta derecede problemli (evliliği tehdit etmeyen) olduğunu bildirdi.

ÖNEMLİ OLAN, FARKLILIKLARI UYUM HALİNE GETİRMEK Flört ve nişanlılık döneminde çiftlerin, karşısındaki insanın beklentilerine göre şekil aldığını ve davrandığını belirten uzmanlar, bunun, ilişkiyi doğallığından çıkardığını söyledi. Çiftin, evlendiğinde aynı ortamı, aynı evi paylaşmaya başladıkları zaman, farklı iki insanmış gibi ya da karşısındaki insan farklıymış gibi bir sorunun oluşmaya başladığına dikkat çeken uzmanlar, "Yani, 'Benim evlendiğim insan bu değildi. Ya da benim nişanlı olduğum insan bu değildi, niye değişti?" diye soruyor ve o değişime uyum gösterme problemleri başlamış oluyor" görüşünü savunuyor.

İki insanı tek insan haline getirmenin mümkün olmadığını anlatan uzmanlar, "Yani siz, farklı bir kişisiniz ve eşiniz de hep farklı bir kişi olarak kalacaktır. Yani onları tek bir kalıba sokup tek bir bütün oluşturamazsınız. Burada önemli olan, farklılıklarınızı uyum haline getirmek. Eğer ilişkinin içinde bireyselliğiniz kayboluyorsa, anlayın ki önünde sonunda o ilişkide problem oluşacaktır" uyarısında bulunuyor.

ERKEKLER ALKOL VE SİGARAYA YÖNELİRKEN KADINLAR DEPRESYONA GİRİYOR
Evlilikte yaşanan gerginliklerin, kişilerde çeşitli sorunlara yol açtığını hatırlatan uzmanlar, "Evlilik problemi olan çiftlerin yüzde 70'ine yakınında depresyon gözleniyor, özellikle de kadınlarda. Erkeklerde daha çok, alkol ve sigara gibi alışkanlıkların artışını görüyoruz. Onun yanısıra panikler var. Kaygı bozuklukları ve depresyon, özellikle sorunu olan bayanlarda çok daha ön plana çıkıyor" diyorlar.

Eşlerin, sorunu çözmek için çaba göstermelerine rağmen başarısız kalmaları durumunda boşanma laflarının çok daha ön plana çıkmaya başladığına dikkat çeken uzmanlar, "Gittikçe duygusal olarak birbirlerinden daha uzaklaşıyorlar, daha tükeniyorlar. Yani birbirlerini artık sevmemeye başlıyorlar, ilişki açısından. Psikiyatrik birtakım rahatsızlıklar oluşuyor. Belki birisinde depresyon, birisinde alkol, sigara vesaire problemleri. Bu noktada profesyonel bir yardım almakta fayda var" önerisinde bulunuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler