HABER

"Anlaşma için açık kapı var"

ANKARA (İHA) - Kopenhag Zirvesi'nde KKTC'yi temsil edecek olan KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türkiye'siz bir AB'ye Kıbrıs'ın da üye olamayacağını belirteceklerini söyledi.

Ertuğruloğlu, Kopenhag'a müzakereler için halen bir açık kapı olduğunu vurgulamak üzere gideceklerini belirterek, "Ancak bir oldu-bitti ile karşı karşıya kalırsak uzlaşma olmadan Rum Yönemiyle bir Kıbrıs'ın AB'ye alınacağı kararıyla karşılaşırsak bundan sonra müzakere yapmanın anlamı kalmaz" dedi. Ertuğruloğlu, Annan belgesinin şu anki durumu ile imzalanacak bir belge olamayacağının altını çizerek bu belgenin Türkiye'nin AB'ye girmesi ile ilgili bir ön koşul olarak kabul edilemeyceğini belirtti.

Ertuğruloğlu, "Türkiye'siz bir AB'ye Kıbrıs'ın giremeyeceğini Kopenhag'ta dile getireceğiz. Bu yaklaşım uluslararası anlaşmalara da aykırıdır. Ama maalesef AB'nin Uluslararası anlaşmaları bu denli göz ardı eden bir yaklaşımının Kıbrıs Türkünün çıkarlarını ne türlü gözeteceği de bizi düşündürüyor" dedi. Ertuğruloğlu, Kopenhag'ta gerekli temaslarda bulunarak Rum Devletinden oluşan bir Kıbrıs'ın AB'ye üye yapılması halinde müzakere yapmanın bir anlamı kalmayacağını tekrar tekrar dile getireceklerini kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön