HABER

Annan, hala ümitli

VİYANA (İHA) - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, Irak sorununa barışçıl bir çözüm bulunması için hala ümitli olduğunu belirterek, Bağdat hükümetinden BM silah denetçileri ile işbirliği yapmasını istedi.

Kofi Annan, "Eğer Irak tam olarak BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı kararların gereklerine uyarsa barışçıl çözüm bulunması için hala bir ümit var" dedi.
BM Genel Sekreteri Annan, Irak'a BM silah denetçilerine kitle imha silahlarının araştırılmasında ve silahsızlanma deklerasyonunun doğru olup olmadığının incelenmesine yardımcı olmasını istedi.

Annan, "Tüm dünya, Irak halkının BM petrol için gıda programına bağımlılığından, savaş tehditlerinden ve baskılarından kurtulduğunu görmeyi ümit etmeli. Ancak bu durum silahsızlanma işleminin tamamlanması ve tamamlandığı ispatlanması halinde olabilir" dedi.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan ayrıca tüm dünyaya demokrasi ve özgürlüğün yayıldığını ve fakirliğe ve felaketlere son verildiğini görmeyi ümit ettiğini söyledi, "Hiçbir çocuğun aç olarak yatağa girmediği ve her çocuğun temiz su içtiği dünya için bu savaşı kaybetmemeliyiz" diye konuştu.

PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön