Anne olduktan sonra seks hayatım biter mi?

Tıp dergilerinde yayınlanan araştırmalara ve uzman görüşlerine göre, son bir yıl içinde doğum yapan veya 5 yaşın altında çocuğu olan kadınlar cinsellikten daha çabuk soğuyor.

Anne olduktan sonra seks hayatım biter mi?

Araştırma sonuçları kadınların birlikte olduktan yalnızca 12 ay sonra eşleriyle cinsel ilişkiye girme isteklerini kaybettiğini de ortaya koyuyor.

Annelik mi, cinsellik mi?

Doğum öncesinde tüm ilgiyi birbirlerine gösteren çiftlerin doğum sonrasında odakları bebek olur. Doğum dikişleri, vajina bölgesinde ağrı ve kuruluk, yorgunluk, göğüslerdeki ağrı, karındaki çatlaklar, bebeğin uykusuzluğu, ağlaması ve benzeri şekilde ortaya çıkan çocuklu yaşamın stresiyle baş etmek kadınlar için anneliğin ilk sürecinde karşılarına dikilir.

seks

ÇOCUĞU OLANLAR CİNSELLİKTEN DAHA HIZLI SOĞUYOR

Çocukla ilgilenmenin büyük oranda anneye kaldığını düşünürsek, buna stresin de eklenmesiyle kadınların cinsel işlevleri erkeklerden daha fazla etkilenir. Özellikle çocuk sahibi olduktan sonra kadınlar ve erkekler cinsellikten değişen düzeyde uzaklaşırlar. Çocuğun ihtiyaçlarının birinci sıraya çıkmasına çiftler arasındaki iletişim sorunları da eklenince cinsel ihtiyaçlar geriye itilir, cinsel aktivitelere karşı ilgi azalır.

seks

NE YAPMALI?

Unutmayın bu yaşananlar çok doğal. Çiftlerin cinsel açıdan sıkıntı yaşadığı bu dönemde erkeklere büyük iş düşüyor. Eşine duyduğu sevgi ve saygıyı unutmadan bunun geçici bir dönem olduğunun bilinciyle hareket etmeli, bu dönemde daha sabırlı ve şefkatli davranmalıdır.

Anneliğin ilk dönemlerinde kadınlarda oluşan isteksizlik ya da cinsel aktiviteye karşı ilgisizlik çocuğun bakımıyla ilgili dengeler sağlandığında normale dönebilmekle birlikte, bazı çiftlerde kalıcı bir soğukluğa sebep olabiliyor. Bu durumdaki çiftlerin destek alması ailenin mutluluğu için faydalı bir girişim olacaktır. Aralarındaki arzunun, ilginin ve sevginin güçlenmesi anlamında çiftlerin bir uzmanla çözüm arayışı sonuca hızlı ulaşmalarını sağlayacaktır.

Diğer yandan, hormonal değişimler vajinada kuruluk yapacağından normale dönene kadar kayganlaştırıcı ürünler kullanabilirsiniz

Doktorunuzdan vajinadaki ağrıları azaltması için yüzeysel bir östrojen kremi isteyebilirsiniz

Seks sırasında yan yana ve kadının üstte olduğu pozisyonları tercih edebilirsiniz

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler