HABER

Anne sütünün mucizevi faydaları

Anne sütüyle beslenen bebeklerde alerjik hastalıklar, orta kulak iltihabı, ishal, zatürree, idrar yolu iltihabı, pişiklerin yanı sıra aşırı şişmanlık, damar sertliği, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, bazı bağırsak hastalıkları, şeker hastalığı gibi hastalıklar ve bazı kanser türlerinin daha az görüldüğü belirtildi.

Anne sütünün mucizevi faydaları

Diyanet Dergisi'nde Dr. Hava Sula tarafında kaleme alınan "Mucize Gıda: Anne Sütü' başlıklı yazıda bu konuya ilişkin bilgi veriliyor. Yazıda, anne sütünün mucizevi bir besin olduğu vurgulanarak, "Günümüz teknolojisinin üstün imkanlarıyla üretilen bebek mamaları, yapılan tüm çalışmalara rağmen anne vücudunda doğal olarak salgılanan bu gıdanın yerini tutamamaktadır. Anne sütünün ilk 4-5 günkü kısmına ağız sütü, 10. güne kadar olan kısmına geçici süt ve daha sonrasına olgun süt denir. Tüm bu sütlerin bileşimi farklıdır ve bebeğin o anki ihtiyaçlarına ve durumuna cevap verecek şekilde ayarlanmıştır" deniliyor.

Yazıda anne sütüyle beslenmenin yararları da şöyle sıralanıyor:

  • İçeriği mükemmeldir, mikropsuzdur ve kolay hazmedilir.
  • Her koşulda verilebilir; ısıtma, hazırlama, yabancı maddelerle bulaşma gibi sorunları yoktur. Oda ortamında 6 saat, buzdolabı rafında 24 saat ve derin dondurucuda 6 ay saklanabilir.
  • Bebeğin ihtiyaçlarına göre farklılık gösterir; bebek büyüdükçe sütün bileşimi değişir ve bebeğin ihtiyaçlarını tam olarak karşılar. Örneğin erken doğan bebeklerin annelerinin sütü büyümeyi hızlandırıcı ve enerji verici maddeler bakımından daha zengindir.
  • İnsanlarda hastalık yapan birçok mikrobu öldüren ve bağışıklığı sağlayan maddeler içerir. Kolostrum özellikle bu açıdan çok değerlidir.
  • Anne sütüyle beslenen bebeklerde alerjik hastalıklar, orta kulak iltihabı, ishal, zatürree, idrar yolu iltihabı ve pişikler daha seyrek görülür.
  • Emzirme sırasında anne çocuk arasındaki sıcak temas her ikisinin de ruhsal sağlığını olumlu yönde etkiler; anne bebeğine daha yüksek sorumlulukla bağlanır, bebeğin dış dünya ile ilişkileri daha uyumlu olur. Anne sütüyle beslenmenin bebek için ileri yaşlara yönelik de birçok faydası vardır.
  • Anne sütü büyümeyi düzenleyen birçok faktör içerdiğinden anne sütüyle beslenen bebeklerin büyüme ve gelişmeleri daha iyi olur.
  • Aşırı şişmanlık, damar sertliği, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, bazı barsak hastalıkları, şeker hastalığı gibi hastalıklar ve bazı kanser türleri daha az görülür.
  • Çene ve ağız gelişimine ait bozukluklar, diş çürükleri görülme sıklığı azdır.
  • Anne sütüyle beslenen çocukların zeka yaşı biberonla beslenenlere göre daha yüksek olur. Konuşma problemleri daha az görülür, matematik başarıları daha iyidir.
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler