HABER

Antalya'da 'düş kapanı' operasyonu

Antalya'da, SGK'yı kurdukları paravan şirketler ile dolandırdıkları iddia edilen 4'ü kadın 54 kişi adliyeye sevk edildi.

ANTALYA (İHA) - Antalya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekiplerince ''Düş kapanı'' adı verilen operasyonda, gözaltına alınan 4'ü kadın 54 kişi güvenlik önlemleri altında bugün adliyeye çıkarıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun dolandırılması iddiasıyla Antalya, Burdur, Mersin ve Muğla'da gözaltına alınan zanlıların devleti milyonlarca TL dolandırdığı iddia edilmişti. Suç örgütünün lideri Osman A.'nın, kendini sigortalı göstermek isteyen kişilere ''Para peşinse hemen yaparız'' dediği için ''Peşinci Osman'' olarak bilindiği belirtildi. Örgüt üyesi olduğu öne sürülen ve adliyeye tekerlekli sandalyeyle getirilen Ahmet K.'nın da kendini paravan şirket üzerinden sigortalattığı, bir süre önce de ayağından ameliyat olduğu öğrenildi. Zanlının yaklaşık 7 bin TL tutarındaki ameliyat masrafını SGK'ya ödettiği ayrıca altı ay iş göremez raporu alarak SGK'dan bin 500 TL de maaş alarak devleti dolandırdığı iddia edildi.

SGK tarafından oluşturulan bilirkişi heyetinin 24 saat çalışarak oluşturduğu raporuna göre, çetenin devlete zararının 5 milyon TL'den fazla olduğu, çetenin yakalanmaması halinde SGK'nın kaybının yaklaşık 200 milyon TL olabileceği iddia edildi. Zanlıların çetenin sahte sigortalı yaptığı kişilerin bilgileri için üç muhasebeciyle anlaştığı belirtildi. Gözaltına alınanlar arasında muhasebecilerin de bulunduğu bildirildi. Çetenin şu ana kadar tespit edilen 500 mağdurdan sigorta bedeli olarak aylık 220 ile 300 TL karşısında para aldığı öne sürülmüştü. Çete lideri Osman A.'nın bir barı adres göstererek 60 paravan şirket kurduğu ve bu şirketlere de arkadaşlarının adını verdiği iddia edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön