HABER

Antalya'da "fındıkkıran" balesi rüzgarı

Antalya'da "fındıkkıran" balesi rüzgarı

ANTALYA (İHA) - Antalya Devlet Opera ve Balesi, 23 Aralık Cumartesi ve 27 Aralık Çarşamba günü, "Fındıkkıran" balesini sahneliyor.

Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi'nde, saat 20.00'da sahnelenecek oyunun koreografisi Lev İvanov'a ait. Şefliğini Hakan Kalkan'ın yapacağı eseri Elif Poyrazoğlu ve Natalia Arobelidze sahneye koydular. Alexander Vassiliev'e ait dekor ve kostüm tasarımlarının uygulamalarını Ömer Gündüz yaptı. Eser, Hoffman'ın "Fındıkkıran ve Fareler Kralı" öyküsünden uyarlandı.

Marius Petipa'nın bale yapma fikri ise Alexander Dumas'nın öyküyü revize etmiş halinde kaynağını bulur. Clara, yılbaşında hediye olarak, çok sevdiği, oyuncak ve saat tamircisi amcası Drosselmeyer'den kurşun bir asker (Fındıkkıran) alır. Fakat Cklara'nın aldığı hediyeyi kıskanan kardeşi Fritz, Fındıkkıran'ı almak isteyince oyuncak kırılır ve Clara çok üzülür. Parti bittiğinde tüm konuklar ayrılır. Sevgili Fındıkkıran'ı için çok üzülen Clara uyuyamaz ve oyuncağını merak eder. Yılbaşı ağacının altında uykuya dalar ve seyirciyi rüyasında maceradan maceraya götürür. Kavga Sahnesi'nde, Kral Fare ile savaşan, hepsi canlanmış oyuncakları ve başlarında lider olarak Fındıkkıran'ı görürüz. Savaşı, oyuncak ordusu kazanır. Ardından, Fındıkkıran bir prense dönüşür ve Clara'yı Karlar Ülkesi'ne götürür. Savaşı kazanmalarından ötürü, onurlarına bir parti düzenlenir ve İspanyol, Arap, Rus, Çin danslarının sergilendiği bir şölen başlar. Finalde muhteşem bir ikili dansla gösteri sona erer. Clara uyanır ve kendini uyuduğu yerde kucağında 'Fındıkkıran'ıyla bulur.

Oyunun bilet fiyatları, 7 ve 9 YTL olarak belirlendi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön